Jubileuszowe uroczystości odpustowe w Kodniu – zapowiedź

Jubileuszowe uroczystości odpustowe w Kodniu – zapowiedź
fot. www.koden.com.pl

Od przyszłej niedzieli 13 sierpnia rozpoczną się uroczystości w Kodniu związane z 300-leciem koronacji obrazu Matki Bożej. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program tych obchodów.

W niedzielę 6 sierpnia w kościołach diecezji siedleckiej odczytany został list biskupa Kazimierza Gurdy, w którym mowa była o zbliżających się obchodach. Sporo miejsca ksiądz biskup poświęcił historii cudownego obrazu z Kodnia:

„To maryjne sanktuarium zajmuje ważne miejsce na religijnej mapie naszego regionu, diecezji i naszej Ojczyzny. Jego historia sięga XVII wieku i jest związana z osobą Mikołaja Sapiehy, właściciela Kodnia. To on, w czasie pielgrzymki do Rzymu w 1631 roku, podczas modlitwy przed tym Obrazem został uzdrowiony, dlatego zabrał go ze sobą i przywiózł do Kodnia. Św. Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski, w czasie obchodów 50-lecia powrotu Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej z Częstochowy do Kodnia, powiedział: »Kiedy dzisiaj gromadzimy się wobec Wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej (…), starajmy się raz jeszcze zrozumieć ten przedziwny czyn, który stał u początków dziejów Matki Bożej Kodeńskiej. Wedle zwyczajnych, ludzkich sposobów rozumowania, Mikołaj Sapieha, dziedzic Kodnia, zwany Pobożnym, dopuścił się bardzo niepobożnego czynu. Bez zezwolenia papieża Urbana VIII zabrał Obraz z jego kaplicy. Można by powiedzieć: ukradł. Wydaje się jednak, że aby zrozumieć tę „błogosławioną winę”, trzeba uświadomić sobie, iż ten Obraz, zanim został wzięty, był mu w jakiś sposób darowany. Nie przez papieża Urbana VIII. Myślę, że darowała mu go sama Bogarodzica. Kiedy znalazł się w Rzymie, kiedy zapatrzył się w Jej Wizerunek, umieszczony w kaplicy gregoriańskiej, kiedy mówił w tym, co my języku po wielokroć razy: łaskiś pełna, łaskiś pełna! doznał szczególnej łaski. Nie tylko powrócił do zdrowia, ale jeszcze otrzymał wewnętrzne objawienie, wewnętrzną pewność, że ten Obraz, na który patrzy, w którym artysta wyraził podobiznę do Matki Chrystusa, zostaje mu darowany nie tylko dla niego i jego rodziny, ale dla Ludu Bożego tej ziemi, z której przybył. Więc zabrał go bez zezwolenia. Potem został mu ten Obraz po raz drugi ofiarowany. Kiedy Ojciec Święty przekonał się o jego pobożności, o jego szlachetnych zamiarach, odpuścił mu winę, i Obraz, już za zgodą Stolicy Apostolskiej, został tutaj w Kodniu. Dwa razy więc został darowany.«

W 1651 roku Obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, czyli Kodeńskiej, został umieszczony w nowo wybudowanym, murowanym kościele pw. św. Anny – obecnie bazylice mniejszej – w którym znajduje się do dzisiaj. Tu doznawał czci od wiernych, którzy zamieszkiwali Kodeń i pobliskie miejscowości. Matka Boża w kodeńskim kościele stała się im bliska i kochająca. Przychodzili do Niej wszyscy bez względu na narodowość czy wyznanie, przybywali zarówno Polacy, Rusini, jak i Litwini, będący wiernymi Kościoła łacińskiego, unickiego czy prawosławnego. Ona przyjmowała wszystkich, przytulała do serca i obdarzała łaskami. Matka Boża obecna w kodeńskim Wizerunku stała się znakiem jedności. Nic dziwnego, że 300 lat temu, 15 sierpnia 1723 roku, Obraz został ozdobiony koronami papieskimi. Koronacji tej dokonał delegat papieża Innocentego XIII, biskup łucki Bronisław Rupniewski, Kodeń bowiem należał wówczas do diecezji łuckiej. Było to wielkie wydarzenie nie tylko dla Kodnia i dla Podlasia, ale również dla ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, bo po Jasnej Górze i Trokach, był to trzeci obraz maryjny ukoronowany papieskimi koronami”.

Dlatego też biskup Kazimierz Gurdy gorąco zachęca do wzięcia udziału w uroczystościach: „Dziękujemy za to wydarzenie sprzed 300 lat i za te uroczystości jubileuszowe, które są przed nami, a które będą miały miejsce w Kodniu w dniach od 13 do 15 sierpnia. O randze tego religijnego wydarzenia świadczy fakt, iż Ojciec Święty Franciszek mianował swojego specjalnego wysłannika, który będzie przewodniczył tym uroczystościom. Legatem papieskim został Kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II, emerytowany arcybiskup Krakowa. To on 15 sierpnia nałoży na skronie Maryi i Jezusa nowe korony, pobłogosławione przez papieża Franciszka w Rzymie 3 sierpnia ubiegłego roku. Te korony zawierają dary ofiarne złożone przez wiernych i są znakiem wdzięczności i miłości do Maryi obecnej w kodeńskim Wizerunku. Samo ukoronowanie Obrazu jest wyrazem naszej miłości i czci dla Matki Jezusa i Królowej Podlasia”.

Obok publikujemy szczegółowy program wydarzenia.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy