Jeszcze w maju wesela, czynne siłownie i posiłek w restauracji

Jeszcze w maju wesela, czynne siłownie i posiłek w restauracji
fot. PixaBay

ZDROWIE Dziś (4 maja) weszły w życie kolejne luzowania obostrzeń, o których mówił kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski. Wiadomo, kiedy będzie można zorganizować komunie i wesela oraz wyjść do restauracji.

Od 1 maja możliwe jest już uprawianie sportu na świeżym powietrzu oraz w krytych obiektach i basenach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. Od 4 maja wróci natomiast dostępność instytucji kultury, a więc otwarte zostaną galerie sztuki i muzea. Otwarte będą także sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe. Zmniejszą się obostrzenia w miejscach kultu religijnego. Do szkół, już nie w systemie hybrydowym, tylko w pełnym zakresie, wrócą uczniowie klas I-III szkół podstawowych.

Tak jak zapowiadano wcześniej, dopiero po majówce znów rozkwitnie turystyka. Kolejne luzowania planowane są od 8 maja. Można będzie wtedy korzystać z usług hoteli i ośrodków wypoczynkowych, z zastrzeżeniem ich 50-procentowego obłożenia. Wciąż nie będzie mogła działać w tych obiektach strefa gastronomiczna i wellness&SPA.

Od 15 maja, na co bardzo oczekiwała branża gastronomiczna, dostępne będą ogródki przy lokalach. Wróci możliwość organizowania wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu (maksymalne obłożenie 50 proc.). Okolicznościowe imprezy rodzinne będą mogły się odbywać na zewnątrz do 25 osób. Od 15 maja do szkół wrócą także uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół ponadgimnazjalnych, ale dzieci będą uczyć się w systemie hybrydowym. Wróci możliwość organizowania wydarzeń sportowych na świeżym powietrzu z udziałem 25-proc. publiczności.

Najwięcej luzowań obostrzeń wejdzie w życie 29 maja. Gastronomia wewnętrzna będzie dozwolona właśnie od tego dnia, jednak obłożenie będzie mogło być maksymalnie 50-proc. Imprezy i wydarzenia okolicznościowe będą mogły odbywać się także wewnątrz, ale jedynie do 50 osób. Będzie już można wybrać się do kina czy teatru, dostępnych będzie połowa miejsc. Nauka stacjonarna od 29 maja odbywać się będzie już nie hybrydowo, a w systemie ciągłym. Jeśli chodzi o sport, to przy obłożeniu 50-proc. dostępne będą obiekty sportowe, baseny, siłownie, kluby fitness i solaria.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: