Jan Maraśkiewicz odchodzi na emeryturę

Jan Maraśkiewicz odchodzi na emeryturę
fot. archiwum

BIAŁA PODLASKA Na emeryturę odchodzi konserwator zabytków Jan Maraśkiewicz. Pracy poświęcił niemal 40 lat swojego życia. Ogłoszony został już konkurs na jego następcę.

Lubelski Konserwator Zabytków poinformował na Facebooku, że po wielu latach owocnej pracy, kierownik delegatury w Białej Podlaskiej z końcem sierpnia tego roku – odchodzi na zasłużoną emeryturę. Miało to miejsce kilka dni po aferze, jaka wybuchła po wycięciu drzew w centrum Janowa Podlaskiego. Padały często pytania kto wydał decyzję o wycięciu drzew i „zabetonowaniu skweru”.

– W czasie blisko 40. letniej pracy – przy jego znaczącym udziale, zrealizowano bardzo wiele prac przy zabytkach na terenie działania delegatury. Wybrane przykłady kilku z nich zamieszczam w załączniku. Część z nich została wyróżniona Laurami Konserwatorskimi (np. pałace w Cieleśnicy i Janowie Podlaskim, cerkwie w Kobylanach i Sławatyczach) i inne takie jak zabytki na terenie Monastyru w Jabłecznej, skrzydło zachodnie pałacu w Radzyniu Podlaskim, kościół i klasztor oo. franciszkanów w Białej Podlaskiej, kaplica zamkowa i sanktuarium w Kodniu – i wiele, wiele innych. Prace przy tych wszystkich zabytkach zostały przeprowadzone na bardzo wysokim poziomie – podkreślił Dariusz Kopciowski.

W związku z odejściem Maraśkiewicza na emeryturę ogłoszony został nabór na stanowisko kierownika delegatury w Białej Podlaskiej. Zgłoszenia można było składać do 30 lipca, a od kandydatów wymagane było m.in. 3-letnie doświadczenie w obszarze ochrony zabytków oraz wyższe wykształcenie w zakresie historii sztuki, konserwacji i restauracji dzieł sztuki.

Więcej w papierowym wydaniu „Podlasianina” z 3 sierpnia.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy