Jakie zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii?

Jakie zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii?

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii tydzień temu (14 grudnia) potwierdził istnienie nowej mutacji koronawirusa. Większość europejskich państw zareagowała zawieszeniem połączeń lotniczych z tym krajem. Jak wygląda sytuacja z perspektywy mieszkańców naszego regionu, którzy dość licznie podróżują pomiędzy Polską a Anglią?

Od północy z poniedziałku na wtorek zostaną zawieszone połączenie lotnicze z Wielką Brytanią. Każdej osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z tego kraju, przysługuje test na koronawirusa. W celu wykonania go należy skontaktować się z lokalnym oddziałem sanepidu. Przyjezdnych nie obowiązuje kwarantanna. Do Polski nadal można też dotrzeć drogą lądową (np. samochodem).

Inaczej sytuacja wygląda w kwestii wyjazdów do Wielkiej Brytanii. Podróżujących do tego kraju obowiązuje 10-dniowa kwarantanna w zadeklarowanym wcześniej miejscu. Najwcześniej na 48 godzin przed wjazdem do kraju, należy wypełnić Formularz Lokacyjny, zawierający szczegóły planowanego pobytu. Jedynym sposobem na skrócenie kwarantanny jest poddanie się testowi na koronawirusa maksymalnie 5 dni po przyjeździe. Test należy przeprowadzić na własny koszt. Po odbyciu kwarantanny należy zwracać uwagę na dystans oraz chodzenie w maseczce. W zależności od danego regionu Wielkiej Brytanii, mogą pojawiać się różne obostrzenia.

Obecnie w Londynie i południowo-wschodniej Anglii trwa lockdown uwzględniający jednodniową przerwę na Boże Narodzenie. W związku z tym z domu można wychodzić tylko w najpilniejszych potrzebach, np. do pracy lub po zakupy spożywcze. Taka sytuacja ma potrwać przez sześć tygodni. Na podobne działania zdecydowały się już lokalne rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej – tam też będą obowiązywały tego typu obostrzenia.

Brytyjski system jest stosunkowo podobny do tego polskiego, który obowiązywał w okresie letnim. Również istnieją podziały na poszczególne strefy, w zależności od poziomu transmisji wirusa. Dokładne informacje co do obostrzeń w Wielkiej Brytanii w zależności od ilości zakażeń można znaleźć na stronie tamtejszego rządu (treść po angielsku). Sytuacja jest dynamiczna, więc w ciągu kilkunastu dni zasady mogą ulec zmianie. Obecnie w większości kraju obowiązują najostrzejsze restrykcje, zgodne z regulacjami tzw. strefy nr 4.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: