Jak udekorować stół wigilijny w polskiej tradycji?

Jak udekorować stół wigilijny w polskiej tradycji?

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który zwłaszcza w Polsce obchodzimy w bardzo tradycyjny sposób. Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do Wigilii jest odpowiednie udekorowanie stołu. Jak zatem stworzyć wyjątkowy, świąteczny nastrój, zgodnie z polską tradycją? Sprawdź, jakie elementy zgodnie z tradycją obowiązkowo powinny znaleźć się na każdym stole przygotowanym do wigilijnej wieczerzy w naszym kraju.

Tradycyjne elementy stołu wigilijnego

Pierwszym krokiem w dekorowaniu stołu wigilijnego jest przypomnienie sobie, które elementy są nieodłączne w polskiej tradycji. Dobrze przygotowany plan pozwoli ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy, ale i nerwów. Nie ma nic bardziej stresującego niż gorączkowe poszukiwania kolejnych elementów wystroju stołu tuż przed samą kolacją. Najlepiej jest zatem przygotować je sobie co najmniej kilka dni wcześniej.

Na stole zawsze powinien znaleźć się biały obrus, pod którym ukrywamy sianko. Wprawdzie zdarzają się odstępstwa od tej tradycji, i inne eleganckie, jednobarwne nakrycia stołu coraz częściej również pojawiają się na wigilijnych stołach. Nie da się jednak ukryć, że biel to absolutna klasyka i gwarancja efektownej aranżacji stołu.

Na stole, poza nakryciami dla wszystkich zaproszonych gości, powinien znaleźć się o jeden talerz więcej. Obecność dodatkowego nakrycia to pamiątka po zmarłych – zawsze powinniśmy być na nich gotowi. Według innych wierzeń miejsce to czeka na niespodziewanego gościa, któremu w tak wyjątkowym dniu, jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia, zdecydowanie nie można odmówić gościny.

Inspirowane naturą dekoracje

Polska tradycja bardzo ceni sobie dekoracje inspirowane naturą, warto więc wykorzystać ten trend również przy przygotowywaniu bożonarodzeniowych ozdób. Na stole często goszczą gałązki jodły lub świerku, szyszki, jarzębina, a także pierniczki i jabłka. Te elementy możesz ułożyć w formie świątecznego środka stołu lub rozrzucić po całym obrusie. Możliwości jest naprawdę wiele, zależnie od przyjętej koncepcji, wystroju i pozostałych elementów dekoracyjnych.

Naturalne elementy to nie tylko oryginalny, ale i bardzo oszczędny sposób na stworzenie wyjątkowej, świątecznej atmosfery. Większość ozdób możesz po prostu zebrać podczas spaceru albo przygotować samodzielnie. To świetna alternatywa dla wielu gotowych dekoracji, których jakość pozostawia wiele do życzenia, a ceny zwalają z nóg.

Świece i światła

Świece są symbolem oczekiwania na przyjście Jezusa. Nie może ich zatem zabraknąć na żadnym wigilijnym stole. Możesz postawić na stole pojedynczą tradycyjną świecę, ale możesz również zdecydować się na kreatywne rozwiązania, takie jak kinkiety zrobione ze słoików czy też girlandy świetlne. Świece ustawione w kilku punktach pomieszczenia stworzą niepowtarzalny, magiczny nastrój.

W swoich świątecznych dekoracjach warto wykorzystać również lampiony w różnych kształtach. Ogromną popularnością cieszą się chociażby te w formie niewielkich domków z okienkami. Światło umieszczonych w nich świec, sącząc się przez otwory, tworzy przepiękne cienie na ścianach. Lampiony możesz ustawić zarówno na samym stole, jak i w jego okolicy, tak by zapewniały szczególną atmosferę.

Rękodzieło – dodaj osobistej nuty

Pamiętaj także o tym, że nic nie doda twojemu stołowi tyle ciepła, co dekoracje wykonane własnoręcznie. Możesz na przykład stworzyć własne serwetki, upiec ciasteczka, zrobić ozdoby choinkowe, a nawet świeczniki. Inspiracji szukaj na stronie https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/, gdzie znajdziesz wiele świątecznych porad i przepisów. Do wspólnego tworzenia dekoracji warto zaprosić całą rodzinę. Zyskacie w ten sposób niepowtarzalną okazję do wspólnego spędzenia czasu, o czym w przedświątecznym rozgardiaszu często zapominamy. Pamiętaj, że własnoręcznie stworzone ozdoby nie muszą być wcale idealne i odpowiadać najnowszym trendom. Ważne, by podobały się wam i stanowiły przepiękny dowód wspólnych aktywności. To właśnie tego rodzaju dekoracje wspomina się po latach z największym wzruszeniem.

Atmosfera świąt

Wspomniane elementy pomogą stworzyć prawdziwą, świąteczną atmosferę. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest to, co stanie się wokół stołu – rozmowy, wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem. To one tworzą prawdziwą magię świąt. Miej to na uwadze, kiedy okaże się, że zapomniałeś o jakimś ważnym elemencie wystroju, albo gdy dziecko rozleje barszcz na biały obrus jeszcze zanim zdążycie przełamać się opłatkiem.

Podsumowując, dekorując stół wigilijny, pamiętaj o tradycyjnych elementach, inspirowanych naturą dekoracjach, świetle świec, a także o własnoręcznych dodatkach. Każdy z tych detali wprowadzi wyjątkowy nastrój do Twoich wnętrz. Jednocześnie nieustannie pamiętaj, że najważniejsza jest atmosfera, którą tworzysz i wspomnienia, które budujesz z najbliższymi. Zewnętrzna otoczka, choć piękna, ma z pewnością drugorzędne znaczenie. Niech ten świąteczny czas będzie dla ciebie i twoich bliskich pełen spokoju, radości i miłości.

– Artykuł sponsorowany

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy