Inwestycyjna ofensywa trwa

Inwestycyjna ofensywa trwa
fot. UM Biała Podlaska

BIAŁA PODLASKA – To polityczne przepychanki – tak działania nieformalnej koalicji Zjednoczonej Prawicy i Białej Samorządowej w Radzie Miasta komentuje prezydent Michał Litwiniuk. – Ale będziemy kontynuować inwestycyjną ofensywę i rozwój Białej Podlaskiej – zapewnia w udzielonym nam wywiadzie.

Chyba w żadnym samorządzie nie było dawno takiej burzy w związku z budżetem. Jaki projekt przedstawił pan radnym?

– Przygotowany przez nas projekt budżetu na 2022 rok jest ukierunkowany przede wszystkim na dalszy bezprecedensowy rozwój miasta, dzięki niespotykanym wcześniej nakładom inwestycyjnym, bardzo istotnemu wsparciu środków zewnętrznych, w tym zdecydowanej większości z Unii Europejskiej, a także dzięki współpracy z wieloma podmiotami i środowiskami. Jednocześnie to projekt bezpieczny, pomimo trudnych dla wszystkich samorządów okoliczności: podwyżek cen energii, paliw, gazu, powszechnej drożyzny wynikającej z postępującej inflacji. Te trudności biorą się też z ustawowych zmian zmniejszających wpływy z podatku PIT i CIT do budżetów samorządów oraz z kosztów ponoszonych wskutek walki z pandemią.

Ten prorozwojowy budżet został pozytywnie oceniony przez Regionalną Izbę Obrachunkową, uwzględnia większość wniosków zgłoszonych wcześniej przez radnych. Już jesienią spotykałem się z przedstawicielami wszystkich trzech klubów radnych, by pokazali swoje oczekiwania wobec projektu przyszłorocznego budżetu, i te, które wskazali jako istotne, zostały przeze mnie i moich współpracowników uwzględnione.

Jakie są główne założenia tego budżetu?

– Przewiduje prawie 440 mln zł wydatków, w tym ponad 100 mln zł to właśnie wydatki inwestycyjne. W projekcie ujęliśmy m.in. środki na budowę kolejnego etapu ul. Armii Krajowej, Podmiejskiej, rozpoczęcie budowy ul. Sidorskiej. Projekt przewiduje 37 mln zł na budowę ulic, w tym na kontynuację Planu Budowy Dróg – dokumentację i budowę ulic: Jastrzębiej, Sikorskiego, Rakowej, Morelowej, 20 mln zł na rewitalizację przestrzeni miejskiej – w tym na budowę targowiska miejskiego, 6 mln zł na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Ogromne nakłady przeznaczamy na oświatę – to 176 mln zł. Kontynuujemy budowę stadionu miejskiego, instalowanie energooszczędnego oświetlenia. W projekcie zabezpieczyliśmy także 1 mln zł na rozpoczęcie przedsięwzięcia, na które od dekad czekają bialczanie, a więc na budowę mostu na Krznie.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: