Gmina Piszczac: Nowe umiejętności pomogą im lepiej funkcjonować w społeczeństwie

Gmina Piszczac: Nowe umiejętności pomogą im lepiej funkcjonować w społeczeństwie
fot. Agnieszka Lewkowicz

29 maja wycieczką pieszo-rowerową do leśniczówki Barwinek w Chotyłowie zakończył się projekt „Odkrywam siebie i świat”, realizowany przez Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe Żyć Godnie w Zalutyniu, w ramach programu Fundusz Pomocowy 2022-23 dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2022-23.

Dzięki pozyskanym pieniądzom, w warsztatach ceramicznych, treningu umiejętności społecznych oraz atrakcyjnych wycieczkach bezpłatnie mogli wziąć udział wszyscy wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zalutyniu. Był to dla nich czas poznawania siebie, swoich rówieśników i otaczającego świata w sposób aktywny, ciekawy i radosny. Zdobywali wiedzę i umiejętności, dzięki którym będą mogli lepiej radzić sobie w codziennym życiu, stając się aktywnymi uczestnikami życia społecznego i kulturalnego.

Podczas treningu umiejętności społecznych uczniowie ćwiczyli umiejętność współpracy oraz rozwiązywania problemów i konfliktów, uczyli się rozpoznawania emocji i potrzeb oraz odreagowywania napięć emocjonalnych.

Warsztaty ceramiczne sprzyjały umacnianiu wiary we własne siły i umiejętności, rozwijały pomysłowość i sprawność manualną. A najwięcej radości dzieciom sprawiły wycieczki – do Warszawy, Lublina i pobliskiej leśniczówki, dzięki którym mogły bezpośrednio odkrywać świat roślin i zwierząt oraz historię, kulturę i sztukę naszego pięknego kraju. W warszawskim ZOO mogły zobaczyć zwierzęta, które dotychczas znały głównie z książek i opowieści. Słonie, żyrafy, zebry, nosorożce oglądane na żywo przysporzyły niesamowitych wrażeń, ale największą sympatię wzbudziły żywiołowe szympansy.

W Teatrze Muzycznym Roma uczniowie odbyli niezwykłą podróż do świata fantazji z „Alicją w Krainie Czarów”. Doświadczyli magii teatru, mogąc chwilami dosłownie dotknąć aktorów, a nawet stanąć na scenie. Podczas spaceru po warszawskiej Starówce poznali wiele ciekawych historii i legend związanych ze stolicą. W Muzeum Wsi Lubelskiej poznali pracę młynarza, garncarza i kowala oraz życie i tradycje dawnej wsi. Spacerując po Ogrodzie Botanicznym uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć ciekawych roślin, których nie spotykają na co dzień, oraz zdobyć interesujące informacje na temat tych, które znają z najbliższego otoczenia. Wycieczka do leśniczówki Barwinek i Muzeum Leśnego była okazją do bliższego spotkania z lasem i jego mieszkańcami.

Podróże kształcą – ta powszechnie znana prawda potwierdziła się także w tym przypadku. Działania projektowe pokazały także, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są aktywne, otwarte, ciekawe świata i ludzi, mogą być pełnoprawnymi odbiorcami kultury i sztuki, wystarczy tylko im to umożliwić.

Projekt jest finansowany w ramach programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2022-23”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy