Średniowieczni rycerze w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Białej Podlaskiej

Średniowieczni rycerze w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Białej Podlaskiej

We wtorkowy poranek 14 maja w Przedszkolu Samorządowym nr 3 im. Marii Kownackiej w Białej Podlaskiej pojawili się średniowieczni rycerze. Byli to członkowie grupy rekonstrukcyjnej Bractwo Fortis. Celem zajęć było ukazanie prawdziwego oblicza kultury średniowiecza, strojów, zachowań, tradycji fechtunku i pojedynków.

Podczas spotkania wszyscy przenieśli się w czasy, kiedy można było spotkać rycerzy, zobaczyć, a nawet dotknąć i przymierzyć zbroję. Dzieci dowiedziały się, że niełatwo było zostać prawdziwym rycerzem. Trzeba było się bardzo długo przygotowywać, poprzez naukę i posługę począwszy od pazia i giermka, oraz wykazać się bohaterskim czynem. Przedszkolaki obejrzały prawdziwe miecze, topory, hełmy rycerskie, tarcze. Dowiedziały się również, że aby walczyć w takiej zbroi, trzeba długo pracować na treningach nad siłą, kondycją i wytrzymałością.

Goście, ubrani w stroje z epoki oraz zbroje, w interesujący i przystępny sposób przenieśli słuchaczy w czasy średniowiecza. Podczas żywej lekcji historii dzieci miały okazję poznać obyczaje i kulturę epoki średniowiecznej, a także elementy rycerskiego ekwipunku i uzbrojenia. Rycerze stoczyli zapierający dech w piersiach pojedynek. Każdy uczestnik mógł osobiście zapoznać się z różnymi rodzajami broni, rekwizytami i strojami średniowiecznymi. Rycerze nawiązali bezpośredni kontakt z dziećmi, które chętnie brały udział w zajęciach. Ochotnicy mogli zmierzyć się w walce z rycerzem na miecze.

W ramach spotkania dzieci mogły poznać ówczesną rzeczywistość i wyobrazić sobie życie w danej epoce. Spotkanie było bardzo interesujące, przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Dyrekcja i pracownicy przedszkola dziękują Bractwu Fortis za wspaniałe i pouczające spotkanie, życząc, aby ich działalność była pełna sukcesów, nowych doświadczeń i wielu szczęśliwych momentów.

Joanna Sikorska

zdjęcia PS nr 3 w Białej Podlaskiej

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy