GMINA BIAŁA PODLASKA: Nowe przedszkole czeka już na maluchy

GMINA BIAŁA PODLASKA: Nowe przedszkole czeka już na maluchy

Majowa sesja Rady Gminy z udziałem sołtysów była dobrą okazją do zaprezentowania wnętrz nowego przedszkola samorządowego w Rakowiskach. Goście obejrzeli wykończone i urządzone pomieszczenia dla maluszków, sanitariaty oraz świetlicę, która pełnić też będzie funkcję sali gimnastycznej. I choć w każdej szkole podstawowej istnieje oddział albo punkt przedszkolny, takiego obiektu gmina jeszcze nie miała.

Przymiarki do jego budowy trwały dość długo. Pierwszą koncepcją była lokalizacja przedszkola w Białej Podlaskiej, ale po rozpatrzeniu plusów i minusów, zrezygnowano z niej. Wybór padł na najliczniejsze sołectwo Rakowiska, gdzie mieszka blisko 2400 przeważnie młodych ludzi. Zapewne nie dałoby się ziścić planów, gdyby nie dotacja unijna. Połowę z 1 mln 600 tys. zł kosztów budowy pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego. Inwestycja ruszyła wiosną ubiegłego roku. Firma Tradbud Mariana Kukawskiego poradziła sobie z nią w rekordowo szybkim tempie, a w tym roku wykonano prace wykończeniowe wnętrz, wyposażono obiekt w niezbędne sprzęty, zbudowano plac zabaw i parking dla rodziców przywożących pociechy.

Budynek ma 748 mkw. powierzchni użytkowej, na którą składają się cztery sale przedszkolne, gabinet dyrektora, świetlica, trzy sanitariaty, zmywalnia naczyń i pomieszczenia magazynowe. W kwietniu rozstrzygniętoy konkursy na kadrę przedszkola (dyrektor, pięć wychowawczyń, cztery osoby wspomagające, dwie sprzątaczki i konserwator). Ruszyła też rekrutacja kandydatów do przedszkola. Do końca kwietnia było ich już 56. Przedszkole zostanie otwarte 1 września i przyjmie 90 najmłodszych mieszkańców gminy. Po konsultacjach zapadła decyzja o stworzeniu dwóch grup trzylatków.

Zaletą nowego obiektu jest świetlica wiejska, na którą mieszkańcy Rakowisk czekali od dawna. Ma ona oddzielne wejście do budynku, co nie zakłóci w niczym funkcjonowania placówki.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Podlasiaka nr 14

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy