Gdy nowy czarodziej przyjeżdża do wioski…

Gdy nowy czarodziej przyjeżdża do wioski…
fot. Monika Pawluk

CO PRZECZYTAĆ? Wydawnictwo Podlasianin przedstawia naszym czytelnikom w tym tygodniu debiutancki, bardzo ciekawy zbiór opowiadań fantasy „Młot na króliki”, pełen czarodziejów, krasnoludów, smoków i… zmutowanych królików, napisany przez bialczanina Jakuba Piestę, pracownika naszej redakcji.

Co się stanie, gdy uczony czarodziej zamieszka na wsi? Czy uda się odnaleźć wspólny język między przybyszem a tubylcami, którzy wszelkie zaklęcia i inne nadprzyrodzone rzeczy woleliby wyprzeć raczej z pamięci albo pozostawić w sferze bajań dla dzieci?

„Malleus Maleficarum, czyli Młot na króliki” to świeżo wydany debiutancki zbiór opowiadań bialskiego pisarza fantasy, Jakuba Piesty. Jego główni bohaterowie to mag Ongus i chłop Tymon. Poznajemy ich obu już na samym początku książki, gdy ów pierwszy przybywa do wioski Wolszebniki, a we wprowadzeniu się pomaga mu uczynny młody wieśniak. Szybko zostanie zawarta między nimi nić porozumienia. Równie szybko okaże się, że przyda się ona w radzeniu sobie z rozlicznymi kłopotami, które nawiedzą okoliczne tereny. Nie będzie już mowy o wkładaniu magii i fantastycznych stworzeń między bajki, skoro będą działy się na oczach mieszkańców sioła. A sam Ongus przekona się, że wieś Wolszebniki tylko z pozoru jest zwyczajna i taka, „jakich wiele”. Podobnie jak niektórzy jej mieszkańcy.

Pisarz tłumaczy, że zawarte w książce opowiadania można traktować jako oddzielne historie, jednak w końcu zazębiają się one i tworzą wspólny wątek. Wszystko to zaś okraszone jest ciekawie napisanymi dialogami i pewną dozą humoru. Niejeden czytelnik (taką autor ma nadzieję) uśmiechnie się pod nosem, czytając o hodowcach królików i ich problemach, czarownikach i zaklęciach, lichach i rozlicznych innych stworach, leśnych babach, rusałach, ogromnych drzewach, latających machinach…

Co ważne, nie tylko treść, ale też forma książki jest warta zaciekawienia. W środku znajdziemy kilka kolorowych ilustracji, przygotowanych przez samego autora, co nadaje całości niepowtarzalnego, atrakcyjnego wyglądu, i pomaga wyobrazić sobie tę czy inną scenę.

Dla czytelników „Podlasianina” przygotowaliśmy bezpłatny egzemplarz książki „Młot na króliki”. Prosimy o wypełnienie znajdującego się obok kuponu i dostarczenie go – pocztą lub osobiście – do piątku 19 listopada do redakcji: ul. Narutowicza 32/5 (II piętro), 21-500 Biała Podlaska (można też wrzucić do pomarańczowej skrzynki na parterze). Wobec zagrożenia koronawirusem można też kupon zeskanować lub zrobić zdjęcie i wysłać go mailem na adres kontakt@podlasianin.com.pl. Książkę otrzyma autor najlepszej odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy