Leszek Możdżer gwiazdą 20. festiwalu jazzowego

BIAŁA PODLASKA To będzie wyjątkowy jubileusz – 20 lat Podlasie Jazz Festival. Z tej okazji w weekend 11-12 września zawitają do Białej Podlaskiej prawdziwe gwiazdy jazzowej sceny. Zadbali o to Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz Urząd Miasta Biała Podlaska. W ciągu dwóch dni wystąpią Kwartet Afanasjew-Szymanowski, Karen Edwards & Eljazz Trio, Chopin University Big Band oraz długo wyczekiwany Leszek Możdżer.

Miłośnicy jazzu czekają na to wydarzenie cały rok. Każdy Podlasie Jazz Festival to ogromna dawka światowej klasy artystów i wspaniałej muzyki. Za nami dwie dekady koncertów i niesamowitych wrażeń. W tym roku na bialskiej scenie w amfiteatrze dyrektor festiwalu Jarosław Michaluk będzie gościł: w sobotę 11 września Kwartet Afanasjew-Szymanowski oraz Karen Edwards & Eljazz Trio, a w niedzielę 12 września – Chopin University Big Band p/k Piotra Kostrzewy z gościem specjalnym Danutą Błażejczyk, a na finał… Leszek Możdżer.

Podlasie Jazz Festival to jeden z najciekawszych i najpopularniejszych festiwali jazzowych Polski wschodniej, który począwszy od 2001 roku na stałe wrósł w pejzaż kulturalny stolicy Południowego Podlasia – Białej Podlaskiej. Od wielu lat cieszy się nieprzerwanie dużym zainteresowaniem wśród wielbicieli jazzu i nie tylko. Pomysłodawcą i twórcą tego wydarzenia jest muzyk, animator kultury Jarosław Michaluk, wyróżniony m.in. nagrodą Ambasador Wschodu w kategorii Kultura i Sztuka oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu będzie Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor, który dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej. Leszek Możdżer należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Rozległa dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów, zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami. Nagrywa i koncertuje m.in. z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Tan Dunem, Patem Methenym. Ogromną popularność i uznanie przyniosły pianiście koncerty, nagrania oraz współpraca z kompozytorem Zbigniewem Preisnerem.

Tego dnia wystąpi również Chopin University Big Band pod kierownictwem Piotra Kostrzewy, który od 1993 roku jest kotlistą Orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą koncertuje w kraju i za granicą w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, pod kierunkiem najwybitniejszych dyrygentów, wykonując bogaty repertuar symfoniczny i kameralny. W 2012 r. objął również kierownictwo artystyczne w big bandzie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Z tym zespołem ma już na koncie wiele artystycznych sukcesów, zarówno nagród, jak i występów na ważnych festiwalach, m.in. Grand Prix Big Band Festiwalu Nowy Tomyśl w 2015 oraz 2017 r. Chopin University Big Band powstał w 2006 r., z inicjatywy Bogumiła Gadawskiego i Błażeja Sroczyńskiego. Od tego czasu zespół wystąpił w spektakularnych wydarzeniach muzycznych, m.in. w trzech edycjach Festiwalu La FolleJournée (Nantes 2014, 2017, 2019) czy Szalonych Dniach Muzyki (Warszawa 2014, 2017). Band koncertował z tak uznanymi artystami jak: Basia Trzetrzelewska, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz czy Anna Serafińska.

XX Jubileuszowy Podlasie Jazz Festiwal odbędzie się w weekend 11-12 września w bialskim amfiteatrze, przy ul. Warszawskiej 12 (początek o godz. 17). Bilety: I dzień – 60 zł, II dzień – 80 zł, karnet na cały festiwal – 120 zł, do kupienia na stronie internetowej www.niezla-sztuka.pl oraz w: Pizzeria Roma, ul. Brzeska 1, tel. 83 344 44 20, Sklepie Muzycznym Music Audio, ul. Janowska 11, tel. 83 342 47 57, Kawiarni CoffeeLove, pl. Rubina 11-14, tel. 693 890 281.

Justyna Madan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy