Dziecięce warsztaty kulinarne

Dziecięce warsztaty kulinarne

Pod okiem doświadczonych instruktorek dzieci z SP w Komarnie Kolonii nauczyły się samodzielnie wyrabiać ciasto

GMINA KONSTANTYNÓW Jak owocna może być współpraca pokoleń, pokazuje przykład Szkoły Podstawowej w Komarnie Kolonii. Jej uczniowie nawiązali kontakt z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Komarnie. Efekty były zaskakujące.

Gospodynie z KGW zaprosiły 18 listopada młodzież na warsztaty kulinarne do świetlicy wiejskiej. Grupa uczniów, pod opieką nauczycielek Moniki Demianiuk, Eweliny Domańskiej, Edyty Solarskiej i Małgorzaty Panasiuk, chciała nauczyć się lepienia tradycyjnych pierogów. Poczynania małych kucharzy obserwowała sekretarz gminy Konstantynów Elżbieta Łazowska. Pod okiem doświadczonych instruktorek dzieci samodzielnie wyrabiały ciasto.

– Nic tak nie doskonali umiejętności kulinarnych, jak praktyka. Dzieci uważnie przyglądały się naszym wyjaśnieniom, a potem same rozrabiały mąkę, wałkowały i wycinały z ciasta formy. Z napełnianiem pierożków farszem było sporo zabawy, ale wszystko poszło jak należy. Dzięki zaangażowaniu grupy, praca przebiegała sprawnie. Jestem przekonana, że po takiej lekcji będą bardziej ceniły mamy i babcie za przygotowywane posiłki. Zobaczyły przecież, ile to wymaga starań – mówi przewodnicząca KGW Danuta Szewczuk.

Po części teoretycznej i praktycznej nastąpił najbardziej oczekiwany moment, czyli degustacja przygotowanych wspólnie wyrobów. Farsz pierogów był w czterech wariantach smakowych, więc każdy mógł trafić na swoje ulubione. Po smakowitym poczęstunku dyrektor szkoły Katarzyna Nowik podziękowała Danucie Szewczuk za przeprowadzenie ciekawych zajęć. Jak zapewnia dyrektor placówki, warsztaty kulinarne były „najsmaczniejszą” inicjatywą, podjętą przez szkołę z Komarna Kolonii w ramach Roku Kultury Ludowej w powiecie bialskim.

W marcu w szkole eksponowana była wystawa rękodzieła artystycznego, inspirowana kulturą ludową. Zaprezentowano na niej ozdoby wielkanocne wykonane przez twórczynie z okolic Komarna. W czerwcu uczniowie zapoznali się z twórczością lokalnego rzeźbiarza Konstantego Skury. Natomiast w listopadzie młodzież wybrała się do Hruda w gminie Biała Podlaska, gdzie obserwowano, jak wygląda obróbka lnu oraz praca na krosnach tkackich. Lekcja wzbogacona została wykładem instruktorki GOK Jolanty Zając, znającej sekrety pracowni tkackiej.

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy