Dzieci Podlasia wizytówką Międzyrzeca

Dzieci Podlasia wizytówką Międzyrzeca

MIĘDZYRZEC PODLASKI Tańczą i śpiewają od 35 lat. Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Dzieci Podlasia z Międzyrzeca Podlaskiego świętuje w tym roku kolejny ważny jubileusz. Uroczystość, która w sobotę 24 listopada odbyła się w sali widowiskowej kina Sława, była okazją do wielu wspomnień i wzruszeń.

Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Dzieci Podlasia powstał w 1983 roku przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Międzyrzecu Podlaskim. W zaledwie trzy lata później przeniósł swoją siedzibę do Miejskiego Ośrodka Kultury. Twórcami zespołu byli Teresa Kuźnia i nieżyjący już członkowie kapeli Janusz Sawczuk i Tadeusz Kuśnieruk. Skład grupy i jej kierownictwo z czasem się zmieniało. Funkcje instruktorów i asystentów pełnili m.in. Zbigniew Bernat i Jolanta Nowak.

– Kiedy zaczynałam tworzyć ten zespół, pierwsze kroki stawialiśmy razem. Kiedy mi odebrano zespół, myślałam, że straciłam wszystko. Dzisiaj odzyskałam radość, zespół istnieje. Dziękuję Ewuniu. Jest to dla mnie wyróżnienie i zaszczyt, że mogę być jeszcze raz na tej uroczystości, na tym kolejnym jubileuszu – mówiła Teresa Kuźnia, była instruktorka Dzieci Podlasia.

Obecnie grupą kieruje instruktor Ewa Bernatowicz, dla której jubileusz 35-lecia zespołu był połączony z 25-leciem pracy w międzyrzeckim Miejskim Ośrodku Kultury. – Pamiętam pierwszy nabór do zespołu, bo wtedy zdawałam egzaminy, żeby się dostać do zespołu w 1983 roku. Miałam to szczęście dostać się do zespołu. Pamiętam doskonale pięciolecie zespołu, wtedy tańczyliśmy na tych deskach. Szczególnie ważne było dla mnie 10-lecie, bo wtedy zaczęłam w nim pracę. Dwudziestolecie to było wielkie podsumowanie i podziękowanie wszystkim, którzy zespół przez ten czas tworzyli – podkreślała Bernatowicz.

Dzieci Podlasia są wizytówką Międzyrzeca Podlaskiego, uświetniają swoimi występami uroczystości organizowane w mieście. Reprezentują też Południowe Podlasie w kraju i za granicą, ukazując piękno i różnorodność folkloru.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika nr 39 od 4 grudnia

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: