Czy Polacy pokochali pizzę z ananasem? Znamy odpowiedź! Ciekawostki z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy

Czy Polacy pokochali pizzę z ananasem? Znamy odpowiedź! Ciekawostki z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy
fot. Pixabay

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. To jedna z najpopularniejszych potraw na świecie, szczególnie wśród dań zamawianych na dowóz. Jak wynika z Raportu Food Trendów Pyszne.pl 2023/24, jej różne wariacje zajęły 2., 3. i 4. miejsce w rankingu najczęściej zamawianych potraw w Polsce.

Z czego wynika jej fenomen? Jest niedroga, można dodać do niej dowolne, ulubione dodatki, a ponadto pasuje na każdą okazję – uświetni zarówno filmowy wieczór ze znajomymi, jak i romantyczną randkę czy też długi dzień w biurze.

Oto kilka faktów i ciekawostek od Pyszne.pl z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy:

Kuchnia włoska to najpopularniejsza kuchnia w Pyszne.pl.

Najpopularniejsze rodzaje pizzy w Polsce to margherita, capriciosa (z szynką i pieczarkami) oraz pizze z salami bądź pepperoni.

Wyjątkiem jest województwo opolskie, w którym na podium najchętniej zamawianych, włoskich przysmaków jest pizza z szynką prosciutto.

Choć kultury kulinarne Polski i Włoch bardzo się różnią, mieszkańców obu krajów łączy jedno: jedni i drudzy nie przepadają za pizzą z ananasem. Tak zwana pizza hawajska stanowiła zaledwie 3% spośród wszystkich pizz zamówionych w 2023 roku w Pyszne.pl.

Pizza margherita to ulubione danie wegetariańskie użytkowników Pyszne.pl. To także najpopularniejsza pizza w innych krajach Europy: jest numerem jeden między innymi w Niemczech, Holandii czy we Włoszech.

Na popularności zyskują także pizze będące przykładem ciekawych fuzji smaków z różnych części globu – np. pizza wiejska (z polską kiełbasą, czasem również boczkiem, jajkiem czy ogórkiem kiszonym) oraz pizza z mięsem kebab.

Jeden z użytkowników Pyszne.pl zamówił w 2023 roku aż 411 pizz. Przyjmując, że średnia cena pizzy w Polsce wynosi około 43 zł*, zamiłowanie do tego włoskiego przysmaku kosztowało go niemal 18 000 zł!

Cena pizzy w Polsce różni się w zależności od lokalizacji. Spośród największych miast w Polsce, najtaniej zjemy ją w Poznaniu, gdzie średnia cena tego przysmaku to 39,72 zł. Podobną kwotę muszą wydać mieszkańcy Lublina – 39,87 zł. Najdrożej jest z kolei w Łodzi (46,41 zł) i Warszawie (45,94 zł).

* na podstawie uśrednionych danych z największych miast w Polsce.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy