Czempionat Koni wraca do Janowa

Czempionat Koni wraca do Janowa

JANÓW PODLASKI Aukcja Pride of Poland oraz narodowy czempionat koni arabskich znów odbędą się wspólnie w słynnej miejscowości na Bugiem. Taką decyzję wydał minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Ardanowski. Czyżby PiS, cofając się z kontrowersyjnego przeniesienia pokazu koni do Warszawy, chciał naprawić błędy, które od początku rządów "dobrej zmiany" stopniowo odbierały prestiż janowskiej stadninie.

Narodowy Pokaz Koni Arabskich to wydarzenie, podczas którego prezentowane są najcenniejsze konie z państwowych i prywatnych stadnin. Od lat imprezę organizowano w drugi tydzień sierpnia wraz ze słynną w świecie Aukcją Pride of Poland i wraz z nią stanowiła element Dni Konia Arabskiego. Jednak w tym roku Czempionat pierwszy raz w historii odbył się w innym terminie i miejscu niż aukcja. Imprezę przeniesiono do stolicy. Pretekstem stała się obchodzona w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Decyzję taką podjął były minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel na prośbę dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witolda Strobla.

Wiosną ostro sprzeciwili się temu lokalni samorządowcy, przedsiębiorcy, mieszkańcy, a także miłośnicy koni arabskich. Protesty na nic się jednak zdały i czempionat trafił na warszawski Służewiec. Impreza, wbrew szumnym zapowiedziom, okazała się kompletną klapą. Frekwencja była niewielka, co tłumaczono, oprócz słabej pogody, nieprzyzwyczajeniem mieszkańców stolicy do podziwiania koni arabskich. Znikoma była też promocja Janowa i regionu podczas tego wydarzenia, na które władze powiatu bialskiego nie otrzymały nawet zaproszenia. Pojawiły się obawy, że w kolejnym roku Czempionat ponownie odbędzie się w Warszawie.

Spekulacje na ten temat uciął jednak minister Jan Ardanowski. 14 listopada minister, uczestnicząc w janowskim spotkaniu Rady ds. Hodowli Koni Arabskich, po wysłuchaniu jej członków podjął decyzję o przywróceniu wspólnego terminu aukcji koni arabskich i narodowego Czempionatu. Oba te wydarzenia odbędą się w 2019 roku w Janowie Podlaskim w drugi weekend sierpnia. Znów zostaną zaproszeni do Polski goście z całego świata.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika nr 37 od 20 listopada

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy