Co z wizami zakupowymi?

Co z wizami zakupowymi?

Poseł Stanisław Żmijan podkreśla, że położenie przygraniczne naszego regionu, jest dla przedsiębiorców ogromną szansą

BIAŁA PODLASKA Poseł Stanisław Żmijan (PO) wciąż drąży temat wiz zakupowych dla Białorusinów, w tej sprawie składał nawet interpelacje do ministerstwa spraw zagranicznych. Wciąż jednak nie ma jasnych deklaracji rządu w sprawie udogodnień dla odwiedzających nasz region w celach zakupowych.

Na konferencji, którą poseł zorganizował w swoim biurze podkreślił, że w odpowiedzi z ministerstwa dowiedział się, że decyzje w sprawie wiz są konsekwencją decyzji ministra spraw wewnętrznych z ubiegłego roku. – A więc jest to decyzja rządu. Chcemy ten temat kontynuować, dla nas mieszkających we wschodniej części Polski, w strefie przygranicznej, ta decyzja wywołała duży niepokój jeżeli chodzi o przedsiębiorców. Nasze położenie jest szansą, ale temu szczęściu trzeba pomagać a nie przeszkadzać – mówił poseł.

Chodzi o ograniczenia w załatwianiu wiz do Polski. Według zapowiadanych zmian, mieszkańcy Białorusi aby przyjechać na stronę do nas na zakupy, muszą potwierdzić wykupienie noclegu w Polsce. – Wymaga się on Białorusinów potwierdzonej rezerwacji miejsc noclegowych po naszej stronie. To trudność organizacyjna, ale i koszt. Litwini nie mają takich regulacji. Są to więc nasze wewnętrzne regulacje. Jeżeli chcemy pomagać przedsiębiorcom to doprowadźmy do tego, aby było to realne wsparcie a więc udogodnienia dla przyjeżdżających do nas – sugeruje parlamentarzysta.

Z kolei Daniel Dragan, radny powiatu bialskiego zaznacza, że w temacie ograniczeń wizowych, lokalni samorządowcy z naszego regionu oraz okolic Białegostoku, rozmawiali już ze sobą by wypracować wspólne postulaty. Okazuje się, że nowe regulacje to jedynie decyzja polskiego rządu, nie ma tu mowy o narzucaniu czegokolwiek przez UE. – Unia Europejska pracuje w tej chwili nad nowym kodeksem wizowym, który obejmuje szereg działań mających na celu ułatwienie mieszkańcom innych krajów niż unijne uzyskanie wiz schengenowskich. Polska powinna szczególnie o to zadbać, bo ma jedną z najdłuższych granic zewnętrznych w Unii Europejskiej a to wpływa na lokalną gospodarkę – zaznacza Dragan.

Poseł i radny PO mówią, że zajmują się sprawą, by ułatwić byt przedsiębiorcom, którzy w dużej mierze żyją z handlu z Białorusią. Nie zamierzają składać broni i podejmować będą kolejne kroki, o których informować będą na bieżąco.

Materiał wideo na www.podlasiak.info.pl.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: