Brześć - miasto bohater

Brześć - miasto bohater

Miasto Brześć jest jednym z najpopularniejszych miast Białorusi w Polsce zachodniej, ponieważ znajduje się na granicy państwowej z Polską. Terytorium miasta wynosi 146,12 km², a jego populacja - 350 616 osób. Chociaż nie możemy nazwać tego miasta wielkim, jest ono bardzo interesujące dla wielu turystów i ma swoją historię. W swojej historii miasto było wielokrotnie niszczone i zmieniało narodowość. Od 1991 r. do dzisiaj jest częścią Białorusi.

W ciągu tysiącletniej historii miasto stało się miejscem zamieszkania różnych narodowości: Białorusinów, Rosjan, Żydów, Ukraińców i wielu innych. Goście podkreślają serdeczność Brześcia. Najbardziej znaną atrakcją miasta dla każdego turysty jest Twierdza Brzeska, która została zbudowana na skrzyżowaniu rzek Zachodni Bug i Muchavets. To miejsce przypomina wszystkim lata Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

W centrum Twierdzy znajduje się Cytadela, która jest połączona mostami z trzema sztucznymi wzmocnieniami wyspowymi: wzmocnienie Kobryń, wzmocnienie Terespol, wzmocnienie Wołyńskie. Dla mieszkańców Białorusi Twierdza Brzeska jest wybitnym symbolem oporu podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Pomnik rozpoczyna się monumentalnym głównym wejściem w postaci ogromnej gwiazdy.

Spacerując po mieście, nie sposób przeoczyć dwóch najpiękniejszych ulic w mieście - Ulica Gogol, czyli Aleja lampionów żelaznych i Ulica Sowiecka. Rozpoczyna Sowiecka od ulicy Ordzhonikidze i rozciąga się do rzeki Muchawiec. Na początku ulicy są domy wybudowane do 1915 r., gdzie znajduje się сerkwia Bracka, inaczej zwana cerkwią św. Mikołaja.

W centrum ulicy znajduje się kino "Białoruś", w którym odbywają się premiery najnowszych filmów i jest tu duża ilość restauracji i sklepów. Przykuwają również uwagę budynki z oryginalnymi balkonami.

Na ulicy są takie zabytki architektoniczne jak rzeźba "Stare Miasto", pomnik tysiąclecia Brześcia, czy rzeźba nietoperza z latarnią w szponach. A pod wieczór, można zwrócić uwagę na codzienny wieczorny rytuał zapalania latarni przez prawdziwego latarnika. Ulica Gogola to jedna z najbardziej niezwykłych ulic w Brześciu. Przechodząc tą aleją można policzyć około 30 ciekawych lampionów: na przykład w formie maszyny tkackiej lub nosa. Większość lampionów i rzeźb powstało na cześć powiadań pisarza Mikołaja Gogola.

Jeśli jesteście miłośnikami roślin domowych, możecie być również zainteresowani takim miejscem jak ogród zimowy. Oranżeria w pobliżu budynku Brzeskiego Uniwersytetu Państwowego imienia Puszkina jest kompleksem edukacyjnym i metodycznym, ale także otwartym dla wszystkich.

Park im. Pierwszego Maja jest czynny cały rok. Po spacerze można odpocząć w restauracji, zatańczyć na dyskotece, a dla dzieci jest pokój gier. Dla tych, kto bardzo interesują się w kulturą Białorusi, drzwi zawsze są otwarte w muzeum Kolejnictwa i muzeum Berestye.

Anastasiya Mashchuk i Yana Skakun

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy