Bialskie lotnisko nadal bez głównego inwestora

Bialskie lotnisko nadal bez głównego inwestora

Po raz drugi nie rozstrzygnięto przetargu na największą działkę na bialskim lotnisku. Ponownie nie wpłynęła żadna oferta. Czy to koniec marzeń o setkach miejsc pracy i wielkich pieniądzach dla Białej Podlaskiej?

Już w marcu, podczas rozstrzygnięcia pierwszego przetargu, wszyscy z nadziejami czekali na decyzję inwestora z chińskim kapitałem, który miał na lotnisku wybudować port przeładunkowy. Gdy jednak do przetargu nikt nie przystąpił, prezydent Dariusz Stefaniuk mówił: – Niestety, firmie nie udało się wystartować. Według zapewnień inwestorów, były to kwestie proceduralne. Pamiętajmy, że to olbrzymia kwota 32 milionów złotych, a co za tym idzie wielka inwestycja, bo przecież grunt to dopiero początek. Jestem dobrej myśli i trzymam kciuki, aby wszystko się udało, ale są to wielkie pieniądze i wszystko może się zdarzyć.

Nie wpłynęła żadna oferta

Po blisko dwóch miesiącach, gdy minął termin drugiego przetargu, postanowiliśmy dowiedzieć się, kto kupił działkę. – Na przetarg nie wpłynęła żadna oferta, w związku z tym przetarg zakończył się wynikiem negatywnym – poinformowała nas w 23 maja Anna Różycka z działu inwestycji strefowych Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Automatycznie nasunęły się nowe pytania: Zatem co dalej? Czy zostanie ogłoszony kolejny przetarg? – Firma zainteresowana gruntami potrzebuje więcej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Są jednak również inne podmioty, które interesują się inwestowaniem w Białej Podlaskiej. Są to zarówno duże firmy planujące wykorzystanie terenu lotniska pod działalność logistyczną, jak i firmy produkcyjne z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które interesują działki o mniejszej powierzchni, od pół do kilku hektarów. W związku z tym jak najbardziej należy spodziewać się ogłoszenia kolejnych przetargów – napisała "Podlasiakowi" Różycka.

Terminów jednak nie podała. Tymczasem, jak dowiedzieliśmy się od przedstawicielki PSSE, na terenie podstrefy zostanie zrealizowana, warta 10 mln zł, inwestycja obejmująca budowę drogi wewnętrznej z odwodnieniem i oświetleniem oraz budowę sieci ciepłowniczej, wodociągu i kanalizacji sanitarnej. – Miasto Biała Podlaska pozyskało na ten cel środki z budżetu Unii Europejskiej – dodała.

Nie tysiąc, a więcej miejsc pracy...

Jeśli chodzi o największą działkę na lotnisku, zapowiedzi były obiecujące. O planowanym dużym inwestorze mówił już kilka miesięcy temu prezydent Stefaniuk. – Jeżeli uda się sfinalizować umowę ze wspomnianym inwestorem, będzie to niewątpliwy sukces, i nie tysiąc, ale nawet więcej miejsc pracy – mówił nam w marcu.

Poprosiliśmy go zatem o komentarz do sytuacji, kiedy to wielka inwestycja wciąż pozostaje w sferze marzeń i planów. W odpowiedzi od rzecznika Radosława Plandowskiego dowiedzieliśmy się, że prezydent "nie ma przecież wpływu na wynik przetargu". – Była to jedna z możliwości rozwoju bialskiej podstrefy ekonomicznej, będziemy szukać kolejnych. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie unijnych dotacji na budowę niezbędnej infrastruktury drogowej w podstrefie, i z pewnością z niej skorzystamy – zapowiada rzecznik.

Jakie jest stanowisko miejskich radnych w tej sprawie? Więcej przeczytasz w papierowym i elektronicznym wydaniu Podlasiaka nr 12.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy