Bialska Onkologia przyjmuje pierwszych pacjentów

Bialska Onkologia przyjmuje pierwszych pacjentów

BIAŁA PODLASKA Budynek Bialskiej Onkologii został już odebrany od wykonawcy prac budowlanych. Zostało wykonane już oznakowanie budynku oraz na ukończeniu są dostawy sprzętu medycznego. Trwa proces meblowania budynku. W budynku od 28 grudnia funkcjonuje już punkt szczepień przeciwko Covid-19.

Pierwszym etapem przeniesienia obszaru onkologicznego do nowo powstałego budynku dotyczyć będzie poradni onkologicznej, poradni hematologicznej oraz chemioterapii jednego dnia. Rozpoczęły one funkcjonowanie w nowej siedzibie dziś, a więc 1 marca.

-Kolejnym etapem będzie przeniesienie Oddziału Onkologii Klinicznej, Oddziału Hematologicznego. W Oddziale Hematologii będzie funkcjonowało 25 łóżek (obecnie 9), zaś w Oddziale Onkologii Klinicznej – 54 łóżka (obecnie 25). Do Bialskiej Onkologii został zakupiony m. in. Rezonans Magnetyczny o natężeniu pola magnetycznego 3 Tesla. Jest on nieocenionym narzędziem w zakresie wczesnej diagnostyki onkologicznej i oceny wielu zmian ogniskowych i nowotworowych. Wartość rezonansu magnetycznego wraz z adaptacją pomieszczeń to 8 mln zł – informuje Magdalena Us, rzecznik placówki.

Został również zakupiony mammograf cyfrowy (wartość 1,6 mln zł) z możliwością wykonywania m.in. badań tomosyntezy, badań dwuenergetycznych z kontrastem, czy biopsji stereotaktycznej.

Do pracowni endoskopowej został zakupiony najwyższej klasy sprzęt endoskopowy z funkcją skalowania obrazu do 4k. Jest to sprzęt najwyższej klasy z nowatorskimi funkcjonalnościami, takimi jak np. czerwone obrazowanie dichromatyczne w celu uwidaczniania naczyń krwionośnych i lokalizacji miejsc krwawienia. Wartość sprzętu to ponad 3,5 mln zł. To jednak nie wszystko, bowiem zakupiono również m. in. najwyższej klasy aparat RTG za ponda 1 mln zł oraz aparat USG za prawie 0,5 mln zł.

Poprawi się zdecydowanie komfort pobytu pacjentów. Sale łóżkowe są maksymalnie dwuosobowe, każda sala z toaletą oraz łazienką z prysznicem.  Dzięki wysokiej klasy sprzętowi diagnostycznemu będzie możliwie  zarówno poprawienie jakości wykonywania diagnostyki, ale również zwiększenie możliwości wykonywania badań profilaktycznych/przesiewowych.

Budowa obiektu trwała 2 lata. Całkowity koszt inwestycji to ponad 63 mln zł. Wykonawcą była firma „BIALBUD” Stanisław Lewczuk, Czesław Niczyporuk Sp. jawna z Białej Podlaskiej. Za projekt odpowiadała firma Arch-Dom Henryk Dołęgowski, Ryszard Suchora Sp. jawna z Białej Podlaskiej.

-Bialska Onkologia będzie miała ogromne znaczenie nie tylko dla funkcjonowania bialskiego szpitala, ale przede wszystkim dla mieszkańców Białej Podlaskiej oraz okolicznych powiatów. Przede wszystkim zostaną zwiększone możliwości hospitalizacji pacjentów. Z powodu otwarcia zajdzie potrzeba zwiększenia zatrudnienia. Jesteśmy szczególnie otwarci na zatrudnienie lekarzy specjalistów w zakresie onkologii i hematologii oraz lekarzy gotowych rozpocząć specjalizację w tych dziedzinach – informuje Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. I dodaje: – Dzięki uruchomieniu nowego budynku z nowymi działami diagnostycznymi zmniejszą się kolejki oczekiwania, w szczególności na badanie rezonansem magnetycznym. Nowe urządzenie o większym polu natężenia nie tylko daje lepszą jakość obrazowania, ale powoduje, że badanie wykonywane jest szybciej, niż przy 1,5 Teslowym urządzeniu. Liczymy na to, że przy dwu jednocześnie pracujących urządzeniach uda się zmniejszyć kolejkę oczekiwania do minimum.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: