Biała Podlaska została Polską Stolicą Recyklingu

Biała Podlaska została Polską Stolicą Recyklingu
fot. UM Biała Podlaska

Po dwukrotnym zdobyciu tytułu Rowerowej Stolicy Polki, tym razem Biała Podlaska w brawurowym stylu, w drugiej edycji tego konkursu, została Polską Stolicą Recyklingu 2023, zostawiając w pokonanym polu kilkadziesiąt miast w Polsce.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej udowodnili, że dbanie o środowisko to dla nich priorytet. Dzięki ich zaangażowaniu ponad 31 ton elektrycznych śmieci trafiło do recyklingu, a Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia zdobyła 50 tys. zł głównej nagrody za EKOzwroty!

Wręczenie tytułu i nagród odbyło się 8 marca, podczas ogólnopolskiego Kongresu Miast i Biznesu „Kaucja – Edukacja – Środowisko” w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. Osobiście odebrali je prezydent miasta Michał Litwiniuk, naczelnik gabinetu prezydenta Wojciech Sosnowski oraz koordynatorka akcji w zwycięskiej szkole SP nr 1 Magdalena Sosnowska.

Podczas tej gali odbyły się też ciekawe prelekcje i dyskusje, a jednym z panelistów był prezydent Litwiniuk, który opowiedział o proekologicznych działaniach w Białej Podlaskiej.

Przypomnijmy, że akcja prowadzona w ramach projektu Elektryczne Śmieci trwała od września do grudnia 2023 roku. W tym czasie mieszkańcy mogli dostarczać zużyty sprzęt rtv i agd do ośmiu specjalnych, czerwonych pojemników w różnych lokalizacjach miasta, które umieszczone tam zostały nieodpłatnie, dzięki współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko. Poza tym zbiórki elektrośmieci prowadzono w szkołach. Natomiast spółka Bialskie Wodociągi i Kanalizacja Wod-Kan uruchomiła tzw. Mobilny PSZOK (punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych) przy miejskich parafiach oraz placówkach kultury.

W efekcie przez te cztery miesiące zebrano dokładnie 31 268 kg elektrośmieci. – Nie udałoby się to bez fenomenalnego zaangażowania bardzo szerokiej społeczności naszego miasta. W ogólnopolskiej rywalizacji 189 prowadzących takie zbiórki instytucji z kilkudziesięciu miast w Polsce, to właśnie my w Białej Podlaskiej okazaliśmy się najefektywniejsi – podkreślił prezydent Michał Litwiniuk podczas konferencji prasowej zorganizowanej 11 marca. – Takimi działaniami wpisujemy się w szerokie spektrum przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, kierowanych nie tylko do uczniów szkół i przedszkoli, ale także do dorosłych. Staramy się budować proekologiczną świadomość mieszkańców miasta, którzy cenią sobie lokalne środowisko naturalne, którzy dbają o swój wspólny dom, którzy chcą żyć w zielonym, czystym środowisku.

Następnie włodarz złożył gratulacje Szkole Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia w Białej Podlaskiej, na ręce dyrektora Rafała Wlizło, za zdobycie głównej nagrody – w wysokości 50 tys. zł – w projekcie EKOzwroty, towarzyszącemu programowi Polska Stolica Recyklingu.

Konkurs polegał na zbiórce odzieży, obuwia, książek, zabawek, elektroniki itp., nadających się do ponownego użytku, które następnie były pakowane i nieodpłatnie – dzięki wsparciu InPostu – nadawane w najbliższym paczkomacie. Koordynatorką tego projektu w szkole była nauczyciel Magdalena Sosnowska.

– Celem akcji było to, aby zbędnym, ale sprawnym przedmiotom nadać drugie życie, przyczyniając się tym samym do zmniejszania liczby odpadów. Uczniowie „dwójki” przekazali aż około 7 tysięcy przedmiotów w ponad 1 tysiącu paczek EKOzwrotów. To łącznie 1415 kilogramów przesyłek z rzeczami, które zyskają nowe życie – powiedział Michał Litwiniuk.

Dyrektor SP nr 2 Rafał Wlizło podziękował zarówno społeczności szkoły, jak i mieszkańcom Białej Podlaskiej za wsparcie ich pomysłu na proekologiczne działanie. – Ta nagroda jest fenomenem. Na pewno wygrane pieniądze zostaną tak zagospodarowane, abyśmy mogli jeszcze bardziej zatroszczyć się o ekologię – podsumował.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy