Biała Podlaska: Z dofinansowania skorzysta ponad 800 rodzin

Biała Podlaska: Z dofinansowania skorzysta ponad 800 rodzin

Niebawem zostanie podpisana umowa na małe instalacje korzystające z odnawialnych źródeł energii (OZE). Sytuacja ciągnie się od dwóch lat. Po nieprzyznaniu pieniędzy miasto odwołało się i dopiero teraz sprawę sfinalizowano. W przyszłym roku ruszy montaż.

Miasto długo czekało na tą decyzję. Procedury odwoławcze były prowadzone od 2016 roku, kiedy to po złożeniu wniosku nie uzyskał on dofinansowania. Według prezydenta Dariusza Stefaniuka na pierwszym etapie ocena była dla miasta krzywdząca. – Jesteśmy po wszelkich ustaleniach i wyjaśnieniach z Urzędem Marszałkowskim. To projekt trudny dla miasta, bo wszystko zależy od mieszkańców. Środki, które znajdują się w tym projekcie, pochodzą od mieszkańców, którzy będą je wpłacać na swoje instalacje, oraz te, które dostaniemy na dofinansowanie tych instalacji – mówił przed ostatnią sesją Stefaniuk.

Jak dodaje, instalacje, których montowanie rozpocznie się w przyszłym roku, będą pierwszymi w Białej Podlaskiej, ponieważ temat ten nie był podejmowany przez poprzednie władze miasta. Wartość inwestycji przekroczy 12 mln zł, z czego prawie 9 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

– Pozyskanie dofinansowania stało się możliwe dzięki zwiększeniu puli pieniędzy oraz zakończeniu rocznej procedury odwoławczej. Projekt przygotowany przez Urząd Miasta Biała Podlaska będzie największym w województwie lubelskim przedsięwzięciem dotyczącym małych instalacji OZE – precyzuje rzecznik prezydenta Radosław Plandowski.

Mieszkańcy zakwalifikowani do udziału w projekcie otrzymają dofinansowanie do wybranych przez siebie instalacji. – Do Urzędu Miasta wpłynęło łącznie 2410 deklaracji. O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydowała kolejność zgłoszeń. Łącznie zostanie zrealizowanych 829 instalacji, w tym: 304 zestawy kolektorów słonecznych, 201 instalacji fotowoltaicznych, 228 powietrznych pomp ciepła oraz 96 pieców na biomasę – wylicza rzecznik.

W ostatnim czasie Urząd Miasta wystąpił do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o indywidualną interpretację dotyczącą podatku VAT. Gdy ją otrzyma, poinformuje mieszkańców o kosztach udziału w projekcie. Te bowiem mogły się zmienić w ciągu dwóch lat. Listy uczestników projektu oraz bieżące informacje dotyczące projektu są dostępne na stronie: www.oze.bialapodlaska.pl.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy