Biała Podlaska: Powstał Zespół Zadaniowy na rzecz osób niepełnosprawnych

Biała Podlaska: Powstał Zespół Zadaniowy na rzecz osób niepełnosprawnych

Paweł Iwaniuk chce działać na rzecz osób niepełnosprawnych w mieście. Doskonale zna ich potrzeby, sam bowiem porusza się na wózku inwalidzkim

Zarządzeniem prezydenta miasta powołany został Zespół Zadaniowy ds. opracowania Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Miasta Biała Podlaska. Ma on poprawić komfort życia niepełnosprawnych w lokalnej społeczności.

W skład zespołu wchodzi 26 osób reprezentujących instytucje i organizacje miejskie, które wezmą udział w przygotowaniu wspomnianego programu. Jego skład zasilił także znany z aktywności na rzecz niepełnosprawnych Paweł Iwaniuk, który sam również porusza się na wózku inwalidzkim.

– Przygotowałem listę działań, które zamierzam zgłosić do programu. Zanim to jednak zrobię, chciałbym poddać je konsultacjom. Szczególnie ważne są dla mnie opinie niepełnosprawnych mieszkańców Białej Podlaskiej oraz ich rodzin i przyjaciół. Jednak głosy osób z innych miast i części Polski są również mile widziane i mogą okazać się cenne – zakłada.

Wśród postulatów jest m.in. zwiększenie co roku, do poziomu minimum 10 proc. dotacji PFRON, środków z PFRON i w miarę potrzeb z budżetu miasta na likwidację barier architektonicznych w miejscu zamieszkania, umożliwiając osobom niepełnosprawnym swobodne wychodzenie z domu oraz kontynuowanie edukacji, podejmowania pracy i aktywności społecznej.

Druga sprawa to gwarancja dostępności. –  Celem tego działania jest adaptacja i umożliwienie pełnej dostępności urzędów, biur, szkół, ośrodków kultury oraz innych budynków należących do miasta. Ich pełna dostępność oznacza nie tylko możliwość wejścia na parter budynku przy użyciu podjazdu lub platformy schodowej, ale również na wyższe lub niższe kondygnacje dzięki windzie. Gwarancja dostępności to również standardy budowy i modernizacji infrastruktury miejskiej zgodnie z zasadami tzw. projektowania uniwersalnego – zapowiada Paweł, który zabiegał o mandat do Rady Miasta z ramienia Białej Samorządowej. Jego program również zakładał pomoc niepełnosprawnym.

Czytaj więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 26 od 25 czerwca

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: