Biała Podlaska pod lupą ministerstwa

Biała Podlaska pod lupą ministerstwa

Miasto znalazło się na mapie 35 miejscowości w kraju, w których na zlecenie resortu rozwoju przeprowadzone zostanie badanie pod kątem współpracy miasta z biznesem i usługami.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju od ponad roku realizuje „Pakiet dla średnich miast”. Jego elementem jest badanie, które pozwoli na postawienie diagnozy na najbliższy czas. Badanie potrwa do jesieni tego roku.

– Mamy w pakiecie szereg konkretnych rozwiązań, które pomogą rozruszać lokalne gospodarki. Jednym z nich jest włączenie miast w rosnący sektor usług biznesowych – zapowiadał niedawno wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak. Minister zaznaczył, że pierwszym krokiem ma być solidna diagnoza. – Dlatego zdecydowaliśmy się wykonać badanie, które pokaże, co może być motorem rozwoju 35 miast, i odpowie na pytanie, czy mogą być to usługi dla biznesu – tłumaczył Hamryszczak.

Portal Samorządowy, którzy przyjrzał się dokładnie, jak ma wyglądać badanie, podaje, że diagnoza ma dać wiedzę o tym, jakie są dostępne zasoby kadrowe miast, jakich absolwentów kształcą uczelnie i jakie znają oni języki, jaka jest dostępność powierzchni biurowej i inwestycyjnej oraz jakie są koszty pracy. Do diagnozy zostały wybrane te miasta, w których znajdują się Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe.

Taka uczelnia funkcjonuje w Białej Podlaskiej. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która niedawno triumfowała w rankingu "Perspektyw" wśród uczelni tego typu. – Funkcjonowanie w naszym mieście dwóch uczelni to nasza chluba i powód do dumy. Zwłaszcza że w ciągu wielu lat działalności poszerzają one swoją ofertę edukacyjną i dostosowują do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Stoją za tym również projekty unijne, dzięki którym udaje się budować nową infrastrukturę – tłumaczy prezydent Dariusz Stefaniuk. – Nasza współpraca z uczelniami opiera się przede wszystkim na wzajemnym zrozumieniu potrzeb. Otwieramy się na nowe, kreatywne pomysły ze strony uczelni i oferujemy to, co możemy dać.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Podlasiaka nr 16 od 26 czerwca

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy