Biała Podlaska: Będą nowe ścieżki rowerowe [INFOGRAFIKA]

Biała Podlaska: Będą nowe ścieżki rowerowe [INFOGRAFIKA]

Do 2020 roku mają powstać kolejne kilometry ścieżek rowerowych, w sumie około 30 km. Będzie to wspólna inwestycja miasta i gminy. Pierwsze prace rozpoczną się w tym roku, m.in. na ulicach Terebelskiej, Brzeskiej i Piłsudskiego.

Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, a dokładnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 na realizację projektu "Budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska". Całkowita wartość projektu to 22,2 mln zł.

Projekt nie ogranicza się jedynie do budowy ścieżek rowerowych. Zakupionych zostanie także pięć nowoczesnych, ekologicznych autobusów, spełniających normę EURO VI. Mają one zastąpić najbardziej wysłużone pojazdy komunikacji miejskiej. – Ponadto czekają nas remonty i przebudowa chodników, kładek pieszo-rowerowych na Krznie, zatok i antyzatok autobusowych, wiat przystankowych oraz wybranych skrzyżowań, oświetlenia ulicznego i sygnalizacji – wylicza rzecznik prezydenta Radosław Plandowski. Prace zakończą się w IV kwartale 2020 r. W tym roku rozpoczną się pierwsze roboty, na ulicach: Brzeskiej z korektą skrzyżowania z ul. Rolniczą, Terebelskiej, Piłsudskiego i Grunwaldzkiej.

Michał Romanowski, naczelnik wydziału polityki gospodarczej, rozwoju i promocji UM, podkreśla, że obecnie na 1000 mieszkańców Białej Podlaskiej przypada już 445 zarejestrowanych samochodów osobowych, a w ciągu pięciu lat wskaźnik ten zwiększył się o 12 procent. – Powoduje to coraz większe uciążliwości społeczne i ekologiczne, obniżając jakość życia wszystkich mieszkańców miasta. W związku z tym, zgodnie z przyjętą strategią, prowadzimy działania mające na celu zrównoważony rozwój transportu i komunikacji miejskiej, który w przyszłości będzie skutkował ograniczeniem przyrostu zapotrzebowania transportowego i zmniejszeniem jego negatywnego oddziaływania na środowisko. Wykorzystujemy przy tym możliwości, jakie stwarzają fundusze europejskie i krajowe, które wspierają efektywną i ekologiczną formę transportu, jaką jest rower – mówi naczelnik.

Brakuje ścieżek rowerowych

Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej: – Bolączką naszego miasta jest brak sieci ścieżek rowerowych. Te, które istnieją, nie są ze sobą połączone, co uniemożliwia sprawne i bezpieczne poruszanie się rowerem po mieście. Ta sytuacja będzie ulegała zmianie. Już za trzy lata będziemy mieli sieć o łącznej długości ponad 40 km, obecnie jest to nieco ponad 10 km. A być może jeszcze dłuższą, jeśli uda nam się pozyskać kolejne dofinansowania. Chcemy aby właśnie rower, obok nowoczesnej, ekologicznej komunikacji autobusowej, stał się alternatywnym środkiem transportu bialczan.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Podlasiaka nr 11

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy