Artyści przeniosą bialczan do zaczarowanego świata operetki – zapowiedź

Artyści przeniosą bialczan do zaczarowanego świata operetki – zapowiedź

Koncerty w ramach Festiwalu ściągają licxzną publiczność – miłośników i sympatyków muzyki operowej

Koncert „Zaczarowany świat operetki” będzie zwieńczeniem 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W niedzielę 27 sierpnia w amfiteatrze w Białej Podlaskiej wystąpią: Grażyna Brodzińska, Wioletta Białk, Jolanta Kremer, Adam Sobierajski, Jakub Milewski i Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Wstęp bezpłatny.

Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku, ma na celu kontynuowanie tradycji popularyzowania sztuki operowej, operetkowej i musicalowej. Promuje także balet i wybitnych aktorów teatru, filmu i telewizji. Przywiązuje uwagę do edukacji muzycznej i przekazywania kolejnym pokoleniom szacunku do klasyki i śpiewu operowego. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest teatrolog i menadżer kultury Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Piąta, jubileuszowa edycja tego wydarzenia odbywa się w dniach 20-27 sierpnia 2023 roku w Białej Podlaskiej. Koncerty zostały zaplanowane również w Serpelicach, Sarnakach, Leśnej Podlaskiej i Katowicach. W spotkaniu i recitalu „Przeboje Bogusława Kaczyńskiego” wystąpiła Małgorzata Długosz, gwiazda scen operetkowych w Polsce, a na fortepianie grał wirtuozowsko Artur Jaroń. Swój spektakl „Wokół Szekspira” zaprezentował Andrzej Seweryn, zachwycając publiczność inscenizowanymi fragmentami różnych dramatów mistrza ze Stratfordu i rozmową z publicznością.

Wyjątkowe wydarzenie festiwalowe to „Vivat Ukraina! Gala Lwowskiej Opery Narodowej” w Dniu Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia w amfiteatrze w Białej Podlaskiej. Krzysztof Korwin-Piotrowski (autor scenariusza) zaprosił wybitnych solistów Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej: Darię Lytovchenko (sopran), Oleksandra Cherevyka (tenor), Petra Radeyko (baryton) i orkiestrę pod dyrekcją szefa muzycznego Lwowskiej Opery Narodowej Ivana Cherednichenko. Gwiazdy gali to również Edyta Piasecka (sopran, Opera Krakowska) i Klaudiusz Baran (akordeon, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina).

Do współprowadzenia koncertu została zaproszona Bianka Zalewska – korespondentka wojenna i reporterka TVN, odznaczona Orderem Księżnej Olgi II i III klasy przez prezydentów Ukrainy Petra Poroszenkę i Wołodymyra Zełenskiego. Jest również pierwszą Polką, która otrzymała nagrodę International Women of Courage, wręczoną w Białym Domu przez pierwszą damę USA Jill Biden i sekretarza stanu Antony’ego Blinkena. Autorami scenografii multimedialnej są: Cezary Żegliński, Marek Maliszewski i Krzysztof Korwin-Piotrowski. W repertuarze gali znalazły się arie i duety z europejskiego repertuaru operowego (Mozart, Haendel, Donizetti, Bizet, Rossini), utwór wybitnego ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka „Rapsodia karpacka” oraz opracowania ludowych pieśni ukraińskich na głos i orkiestrę. Bogusław Kaczyński ściśle współpracował z Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrem Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, gdy był dyrektorem Festiwalu im. Jana Kiepury. Koncert zorganizowano dzięki wsparciu Fundacji PGE.

Natomiast 25 sierpnia miała miejsce prapremiera spektaklu w reżyserii Danuty Szaniawskiej o Annie z Sanguszków pt. „Księżna Anna Radziwiłłowa”. Scenariusz napisał Jacek Daniluk. Zaplanowano też spotkania z Grażyną Brodzińską oraz Krzysztofem Korwin-Piotrowskim pt. „Smaki sławy Bogusława Kaczyńskiego”.

Organizatorami Festiwalu są: Fundacja Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie, prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk i Bialskie Centrum Kultury. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy