Abramowicz o obniżeniu składek ZUS i uproszczeniu prawa

Abramowicz o obniżeniu składek ZUS i uproszczeniu prawa

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz (z lewej) i prezes Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Podlasie Tadeusz Konaszuk

BIAŁA PODLASKA Niespełna miesiąc po objęcia funkcji rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, były poseł PiS Adam Abramowicz rusza na spotkania z przedsiębiorcami. Jedno z pierwszych zorganizowano w jego rodzinnym mieście. Była okazja do wymiany poglądów i opowiedzenia, w jaki sposób rzecznik będzie wspierał firmy.

Organizatorem spotkania, które odbyło się 12 lipca, był Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Podlasie. W rozmowie z "Podlasiakiem" prezes Tadeusz Konaszuk przyznaje, że związek powstał z inicjatywy oddolnej, aby integrować lokalne środowisko. Ich codzienna współpraca skupiona jest na wsparciu w prowadzeniu działalności gospodarczej. Takim wsparciem, według prezesa, może służyć właśnie były już poseł PiS.

– Rzecznik pochodzi z naszych stron, tutaj prowadził działalność gospodarczą, był posłem kilku kadencji i jest naszym naturalnym sojusznikiem. Osoby z naszego lokalnego środowiska chętnie skorzystali z okazji, by na miejscu uzyskać bieżące informacje oraz dowiedzieć się, jakie plany ma rzecznik i jak przełoży się to na lokalną społeczność – mówi Tadeusz Konaszuk. Dodaje przy tym, że rzecznik ma dużą autonomię, jego kadencja nie może być skrócona i jest pośrednikiem między rządem a przedsiębiorcami, którzy m.in. zostali pokrzywdzeni przez organy państwowe.

Podczas spotkania z bialskimi przedsiębiorcami Abramowicz opowiedział o swoich uprawnieniach i możliwościach działania (wcześniej mówił o tym w wywiadzie udzielonym "Podlasiakowi", który opublikowaliśmy w 3 lipca, teraz można go przeczytać na www.podlasiak.info.pl). – Przedsiębiorcy narzekają, że prawo jest zbyt skomplikowane, ale głównie na wysokość stawki ryczałtowej ZUS. Trochę rząd w tym kierunku zrobił. Mam jednak nadzieję, że doprowadzimy do tego, że przedsiębiorca będzie płacił składki proporcjonalne do uzyskiwanego dochodu. Druga sprawa to uproszczenie prawa. Takie samo obowiązuje małe i duże firmy, a to jest pomyłka. W Stanach Zjednoczonych są ustawy dedykowane dla małych przedsiębiorstw i dużych korporacji. Małe mają uproszczone zasady i niższe koszty, a korporacje, które mają swoich prawników i większe możliwości, zupełnie inne zasady i koszty – wyjaśnia rzecznik.

Był też czas na odpowiedzi na pytania zadawane przez przedsiębiorców.

Cały artykuł dostępny w papierowym i elektronicznym wydaniu Podlasiaka nr 19 od 17 lipca

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy