Zbigniew Kot: Oczekiwania mieszkańców mnie uskrzydlają
Ze Zbigniewem Kotem, burmistrzem Międzyrzeca Podlaskiego, rozmawia Monika Pawluk.
Za kilka miesięcy upłynie pierwsza pana kadencja na stanowisku burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego. Jak ocenia pan 3,5 roku zarządzania miastem?
– Startując w wyborach samorządowych miałem mnóstwo planów i za wszelką cenę chciałem je realizować. Musiałem się jednak zmierzyć z bardzo trudnym budżetem, bo przecież na koncie miasta było ponad 20 mln zł zobowiązań. Przez te lata spłacaliśmy ten dług, aby móc realizować kolejne zadania. Nastawiliśmy się na równoważony rozwój. Przygotowaliśmy szereg projektów, przeprowadziliśmy mnóstwo konsultacji, aby przekonać się, że moje spojrzenie podzielają mieszkańcy. Założyłem sobie, że przez te cztery lata pojawią się nowi inwestorzy. Poświęciłem dużo czasu, żeby powstała Specjalna Strefa Ekonomiczna, infrastruktura drogowa. Szczególnie w rejonie strefy nowoczesnych usług i produkcji, gdzie mogli pojawić się nowi inwestorzy. Mam na myśli ul. Drohicką. Udało się ją wyremontować wspólnie z powiatem przy wsparciu programu rządowego, dzięki temu jest lepszy dojazd do drogi krajowej nr 2. Rozpocząłem też działania w kierunku budowy obwodnicy wschodniej. Obecnie jest już uzgodniona koncepcja jej przebiegu i decyzja środowiskowa.
Obejmując urząd podkreślał pan, że priorytetem są dla pana inwestycje i rozwój miasta. Obserwując zainteresowanie inwestorów i liczbę nowych firm, które zdecydowały się ulokować tutaj swoją działalność, można sądzić, że plany zostały zrealizowane?
– Mam satysfakcja, choć zdaję sobie sprawę, jak trudno jest przyciągnąć inwestorów na swój teren. Międzyrzec osiągnął ten sukces, ale na tym nie poprzestanie. Już teraz koncentruję się na różnicowaniu branż inwestycyjnych, aby oferta na rynku pracy była atrakcyjniejsza dla naszych mieszkańców.
Wydaje się, że wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę zakładu drobiarskiego firmy Wipasz, jest niejako klamrą spinającą okres inwestycyjny. Mówi się, że nowy zakład będzie największą tego typu inwestycją w województwie w ostatnich latach. Jego lokalizacja w Międzyrzecu może być dodatkowym bodźcem do rozwoju miasta?
– Z pewnością tak. Wystarczyło tylko uważnie posłuchać wypowiedzi dyrektorów firmy, którzy byli obecni podczas uroczystości. Padły wyraźnie deklaracje, że będzie ona korzystała ze wsparcia innych podmiotów, które zafunkcjonują w otoczeniu i dadzą nowe miejsca pracy. Mam na myśli chociażby transport, zakładową stołówkę czy pralnię. Gdy inwestycja zostanie zrealizowana, wtedy się tam zadzieje. Teraz zastanawiam się, jak sprostać wyzwaniom układu komunikacyjnego S19 i A2 i jaką stworzyć ofertę, żeby ten atut miasto również wykorzystało. Choć to perspektywa kolejnych dziesięciu lat, już rozpocząłem działania również i w tym kierunku.
Jaki jest sposób na to, aby w pozornie niewielkim miasteczku na wschodzie kraju, często stygmatyzowanym jako "Polska B", stworzyć klimat przyjazny przedsiębiorcom i lokowaniu dużych zakładów przemysłowych?
– To nigdy nie jest sukces jednej osoby, ale całego, zgranego zespołu. Każdy, kto jest zainteresowany inwestycją na naszym terenie, jest traktowany bardzo indywidualnie. Jeżeli partner samorządowy jest tak przychylny, a inwestorzy są naprawdę zainteresowani, to już połowa sukcesu. Wiem, że istotny jest układ komunikacyjny, sieć wodno-kanalizacyjna i gazowa, którą na przestrzeni tych trzech lat znacznie rozbudowaliśmy. Jeszcze nigdy miasto nie realizowało takich inwestycji. Ważny jest również miejscowy plan zagospodarowania, przychylność mieszkańców, jak i urzędników, w powiecie i województwie, przy załatwianiu przeróżnych decyzji czy pozwoleń. Inwestorzy niejednokrotnie pytają też o ofertę edukacyjną, zaplecze sportowe czy dostęp do świadczeń opiekuńczych. I na starcie zawsze dostają pakiet takich informacji. Mamy bogatą ofertę, co niejednokrotnie słyszałem z ust przedstawicieli różnych branż. Od lat stosujemy przecież ulgi dla przedsiębiorców i to jest nasz atut. Stwarzamy przedsiębiorcom dobry klimat. Nie bez powodu jedna z dużych spółek przeniosła swoją siedzibę z województwa mazowieckiego właśnie do Międzyrzeca Podlaskiego, choć miała do wyboru oferty okolicznych miast.
Rekreacja to również jeden z ważnych kierunków rozwoju miasta. W perspektywie jest rewitalizacja Międzyrzeckich Jeziorek. To projekt, który pozwoli na dodatkowe wykorzystanie potencjału tego miejsca?
– To prawda. Zaprosiliśmy biuro projektowe z Krakowa, żeby opracowało jeden z etapów rewitalizacji tego ponad stuhektarowego obszaru. Oczywiście główną funkcją tego terenu jest rekreacja oraz wypoczynek mieszkańców i turystów, którzy odwiedzają tę część Lubelszczyzny. Stawiamy na inwestycje, które wyzwolą aktywność podmiotów prywatnych. W zeszłym roku pojawiły się już przecież nad jeziorem takie atrakcje, jak "ludzka proca" i tyrolka, czyli zjazdy na linie nad jeziorem. Powstaje pensjonat, rozbudowuje się zaplecze mieszkalne restauracji Zacisze. Oferty międzyrzeckich żeglarzy czy baza Państwowej Szkoły Wyższej są również bardzo ciekawe. A prywatny podmiot prowadzi działalność rehabilitacyjną. My staramy się uzupełniać tę ofertę, aby było tam bezpiecznie i funkcjonalnie. Dbamy o rozwój sieci dróg, kolejne place zabaw i parkingi. Dążymy do maksymalnego wykorzystania tego obszaru przez cały rok. Międzyrzeccy wędkarze otrzymali od nas stanicę, a teraz będą ją remontować z funduszy unijnych. Miasto pozyskało z kolei fundusze na budowę nowej siedziby Warsztatu Terapii Zajęciowej. Dużym wyzwaniem było zwiększenie inwestycji wodno-kanalizacyjnych. W tym kierunku działa nasza spółka komunalna, która wygrała grant na środki wspierające realizację tego zadania. Prowadzimy wykup gruntów pod drogi publiczne, aby spiąć układ komunikacyjny miedzy ulicami Zahajkowską a Berezowską. Te wszystkie działania pozwolą bardzo dobrze wykorzystać potencjał tego miejsca.
Skoro znajdujemy się przy temacie rekreacji, jesienią ubiegłego roku w parku Potockich rozpoczęły się przygotowania do renowacji terenu. Jak będzie wyglądał park po rewitalizacji i kiedy mieszkańcy zobaczą efekty tych prac?
– Fakt. Nieoświetlone aleje, zawłaszcza nocą, nie były atrakcyjne. Postawiliśmy sobie za cel stworzenie bezpiecznego i przyjaznego miejsca, gdzie mieszkańcy będą przyjemnie spędzać wolny czas. Już jesienią zobaczymy piękne aleje, pawilony ogrodowe, plac zabaw i mnóstwo nowej zieleni. Teren będzie oświetlony i monitorowany, a tym samym stanie się bezpieczny. Chcemy też podkreślić miejsce, w którym stał dawny pałac, gdzie rozegrały się tragiczne wydarzenia w historii Międzyrzeca. Mówię tutaj o walce Peowiaków broniących naszego miasta przed Niemcami w 1918 roku. To jest pierwszy poważny etap w rewitalizacji tego parku. Stale wspiera nas wojewódzki konserwator zabytków, który doradza nam, jak przywrócić mu wygląd z okresu międzywojennego. Pałac Potockich ma z kolei być wisienką na torcie. Oczekujemy na rozstrzygnięcie w Urzędzie Marszałkowskim. Nasz wniosek dotyczący jego kompleksowej modernizacji przeszedł już pierwszą pozytywną weryfikację. Mam nadzieję, że tak jak na park, tak i na pałac otrzymamy wsparcie finansowe.
W tegorocznym budżecie miasta jednym z priorytetowych zadań zapisanych do realizacji są remonty i budowy dróg oraz chodników. Na wiele z tych inwestycji mieszkańcy niektórych ulic czekali latami. Czym kierujecie się w wytypowaniu zadań drogowych do realizacji?
– Modernizacja nawierzchni czy utwardzenie drogi gruntowej są zależne od wielu czynników. Przede wszystkim musi być pełne zaplecze pozwalające utrzymać taką drogę bez ingerencji. W niektórych rejonach naszego miasta nie było kolektorów burzowych. Przez kilka lat koncentrowaliśmy się na ich budowie, by móc rozpocząć budowę dróg, chodników czy ścieżek rowerowych. Zaczynamy od miejsc, które są wsparciem głównego układu komunikacyjnego. Przykładem są drogi osiedlowe, gdzie jest on sprawny i funkcjonuje bezpiecznie. Rokrocznie zakładamy sobie, że będziemy likwidować drogi gruntowe i robimy to skutecznie. Ludzie na to rzeczywiście czekali nawet pięćdziesiąt lat. Startując w wyborach obrałem sobie za cel zrównoważony rozwój naszego miasta, bo widziałem, że jego południowa część znacznie odstawała pod względem inwestycyjnym. Do budowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, gazociągu, światłowodów czy energii elektrycznej także podchodzimy kompleksowo. W budżecie mamy zaplanowanych wiele inwestycji, jest to związane z uruchomieniem funduszy zewnętrznych, po które sięgamy, czy to we współpracy z powiatem, województwem, czy korzystając z programów rządowych. Mieszkańców czeka trochę utrudnień, ale efekt będzie zadowalający.
Od lutego w mieście funkcjonuje program abolicji czynszowej. Czy po kilku tygodniach od wdrożenia tego programu widać zainteresowanie nim osób, które mają problem ze spłatą zadłużenia czynszowego?
– Kilka lat temu w mieście było około stu rodzin, które miały problem z regularnym płaceniem czynszu. Nie chciałem podejmować tylko i wyłącznie działań egzekucyjnych, stąd pomysł na umożliwienie odpracowania długu. Kilka rodzin zrealizowało ten program i odzyskało równowagę finansową. Ponieważ niektóre zadłużenia są coraz większe, postanowiliśmy wdrożyć program, który da rodzinom szansę na odzyskanie stabilizacji płatniczej. Celem abolicji czynszowej jest zatrzymanie licznika odsetek i umorzenie części zaległości. Nie zwalnia to jednak z obowiązku płacenia czynszu. Systematyczne wpłaty są warunkiem przystąpienia do programu. Już mamy kilka wniosków. Liczę, że spora część dłużników podejmie to wyzwanie za cenę spokojnego życia, w którym do drzwi nie puka komornik.
Jakie zadania wyznacza pan sobie na kolejne miesiące?
– Każdego roku poświęcam ostatni kwartał planom na kolejny rok, potem koncentruję się na tym, co powinno się zadziać w kolejnych latach: wspólne działania z powiatem, województwem czy nawet Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Patrzę z perspektywą kilku lat do przodu, bo proces przygotowania inwestycji czy uzbrojenia terenu jest długi. Ostatnie miesiące w tej kadencji wykorzystam na przygotowanie nowych przedsięwzięć: obwodnicy wschodniej, rozbudowy układu sieci gazowej, na pełne uzbrojenie wodno-kanalizacyjne i budowę kolektorów burzowych w strefie inwestycyjnej.
Czy podjął już pan decyzję o kandydowaniu w wyborach samorządowych?
– Jak już wspomniałem, wiele działań planuję na kilka lat do przodu. W wielu środowiskach spotykam się z pozytywnym odbiorem tego, co zrobiłem na przestrzeni tych lat, dlatego zadecydowałem, że będę dalej realizował tę wizję. To nie jest tylko moja wizja, ale także mieszkańców, z którymi się spotykam i współpracuję. Chciałbym nadal patronować tym działaniom i wspierać naszych przedsiębiorców, ludzi zaangażowanych w sprawy kultury, sportu, oświaty. Jest tak wiele zadań do zrealizowania. W planach jest budowa hali widowiskowo-sportowej oraz przedszkola i żłobka. Oczekiwania naszych mieszkańców naprawdę uskrzydlają. Stać mnie na to, żeby wykorzystać swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności, żeby wspólnie z mieszkańcami zrealizować jeszcze wiele pomysłów.
Obserwuj nasz serwis na:
Obserwuj @PodlasiakInfoZobacz także:
Mercedes potrącił pijanego rowerzystę
Pasowanie na przedszkolaka w Zaczarowanej Krainie w Rakowiskach
Celnicy zatrzymali nietrzeźwego kierowcę audi. Zgubiła go brawura
Mikołajki z Jazz Trio u starosty – zapowiedź
Akademicy 'czerwoną latarnią' Ligi Centralnej!
Sukces ZS w Małaszewiczach w I Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Transporcie Kolejowym
Policjant Mateusz Biernacki spoczął na bialskim cmentarzu
Miejscowość
- Międzyrzec Podlaski
- Z kraju
- Parczew
- Łosice
- Powiat bialski
- Biała Podlaska
- Z województwa
- Radzyń Podlaski
- Terespol
- Łuków
- Gmina Biała Podlaska
- Gmina Łomazy
- Gmina Piszczac
- Gmina Terespol
- Gmina Janów Podlaski
- Gmina Wisznice
- Gmina Leśna Podlaska
- Z granicy
- Z policji
- Koncerty
- Różne wydarzenia kulturalne
- Spektakle
- Filmy
- Książki
- Wystawy
- Technologie
- Porady
- Rekreacja
- Pasje
- Motoryzacja
- Relaks
- Kulinarne
- Felietony
- Podróże
Podkategorie wpisów
Najnowsze informacje
Artykuły według daty
Pogoda
Informujemy, że strona podlasianin.com.pl korzysta z plików „Cookies”, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Szanujemy Twoją prywatność
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
UWAGA: To ustawienie zostanie wprowadzone dla obecnej przeglądarki.
RODO
Od 25 maja 2018 r. stosowane jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1, w skrócie: RODO.
RODO nakazuje, aby podmiot decydujący o tym, w jaki sposób i w jakim celu przetwarzane są dane osobowe, czyli tzw. administrator danych, przekazał Państwu informacje niezbędne do zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych osobowych. Zgodnie z RODO dane osobowe to wszystkie informacje identyfikujące lub pozwalające na zidentyfikowanie osoby fizycznej. Są nimi nie tylko imię i nazwisko czy adres, ale także choćby adres e-mail czy adres IP, zapisywane w plikach cookies.
Regulamin
Postanowienia ogólne
1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska.
2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.
3. Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”, „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
4. Administrator zbiera dane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów, przetwarza je zgodnie z prawem i nie poddaje dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami. Dane są zbieranie jedynie w adekwatnym, niezbędnym i koniecznym zakresie w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane.
5. Administrator nie przetwarza szczególnych kategorii danych. Administrator dokłada wszelkich starań, aby chronić dane przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich i w tym zakresie stosuje organizacyjne i techniczne środki bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Administrator nie udostępnia danych żadnym nieuprawnionym do tego odbiorcom, zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
6. Dane osobowe podawane w formularzu na „skontaktuj się z nami”, „komentarz” są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.
7. W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem tych danych możesz kontaktować się poprzez następujące kanały komunikacji:
• Adres: Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska,
• Poczta elektroniczna: kontakt@podlasianin.com.pl,
• Telefon: 83 307 00 90.
W jakich celach są przetwarzane Twoje dane osobowe?
1. Za Twoją zgodą dane mogą być przetwarzane w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych. W przypadku wyrażenia zgody dane mogą być przetwarzane przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
2. Twoje dane będą przetwarzane także w celu świadczenia usług przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
3. Twoje dane mogą być także przetwarzane w celu dopasowania treści stron internetowych do Twoich zainteresowań, a także wykrywania botów i nadużyć oraz pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług Grupy Medialnej Podlasie Spółka z o.o.
4. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celach marketingowych jest Twoja dobrowolna zgoda na przetwarzanie danych, w tym na profilowanie (art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).
Administrator danych
1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy takie Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
2. Dane osobowe przetwarzane są:
– zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
– zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
– w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem), ma prawo dostępu do treści swoich danych, do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Twoim zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.
4. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: kontakt@podlasianin.com.pl.
5. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
6. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
7. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
8. Usługodawca nie udostępnia danych osobowych innym podmiotom poza upoważnionymi do tego na podstawie właściwych przepisów prawa.
9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.
Przez jaki okres będą przechowywane Twoje dane osobowe?
Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat, do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Informacje o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego
Masz prawo wniesienia skargi do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu.
Komentarze
Brak komentarzy