Zatrzymane na granicy eksponaty wzbogaciły muzeum

Zatrzymane na granicy eksponaty wzbogaciły muzeum

BIAŁA PODLASKA Muzeum Południowego Podlasia zyskało kolejne, ciekawe eksponaty. Tym razem trafiły one z nielegalnego przemytu na granicy polsko-wschodniej. Są wśród nich m.in. ikony kazańskie i medaliony z olimpiady w 1930 roku.

Przedmioty zostały przekazane przez przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej 29 stycznia. – To istotne powiększenie naszych zbiorów. Przedmioty te zostały przejęte przez służby celne na granicy polsko-wschodniej. Są to dawne monety z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, medale z zawodów strzeleckich odbywających się w Polsce w latach 30., odznaczenia radzieckie, bardzo efektowne niemieckie aparaty fotograficzne, które przyciągają precyzją wykonania, są bowiem złocone – wylicza Violetta Jarząbkowska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

W przekazaniu eksponatów wziął udział prezydent Michał Litwiniuk, który uważa, że to ważny dzień dla muzeum. – Nieczęsto się zdarza, by ujawnianie działań nielegalnych, w tym przypadku przemytu, dawało tyle satysfakcji. Te przedmioty mają wyjątkową wartość historyczną. Nie chodzi o wartość nominalną, chodzi przecież o to, że będziemy mogli je z dumą prezentować w Muzeum Południowego Podlasia. Jest to jeden z wielu aktów przekazania, które regularnie mają miejsce od 1978 roku. Dzięki podarunkom ze strony służb celno-skarbowych nasze muzeum stało się posiadaczem największej kolekcji ikon – zwraca uwagę  Litwiniuk.

Więcej w papierowym wydaniu Podlasiaka już 5 lutego.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy