Wystawa Baja w janowskim GOK

Wystawa Baja w janowskim GOK

JANÓW PODLASKI W Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim odbył się 11 grudnia on-line wernisaż malarstwa pt. „Rzeka Bug” jednego z najwybitniejszych polskich artystów – Stanisława Baja, wykładowcy w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Europejskiej Akademii Sztuk.

Oczywiście z powodu ograniczeń epidemicznych otwarcie wystawy nie odbyło się tak, jak to bywa normalnie, z udziałem licznej publiczności. A szkoda, bo prac takiego artysty w janowskim GOK jeszcze nie było. Niemniej dyrektor ośrodka Renata Kaczmarek dołożyła starań, by zgromadzeni przed ekranami komputerów lub smartfonów widzowie mogli wynieść z tego spotkania jak najwięcej artystycznych doznań.

Piątkowy wernisaż był transmitowany on-line na kanale YouTube Biper TV. Poza tym znaleźć tam też można kilkuminutowy wirtualny spacer po wystawie – z podkładem muzycznym poezji Tadeusza Nowaka, w wykonaniu wokalnym Zuzanny Pikacz i przy akompaniamencie Piotra Kulickiego. A także prawie półtoragodzinny film-rozmowę pt. „Stanisław Baj. Portret nadbużański malarza”, nagrany wcześniej z profesorem Bajem w jego pracowni w rodzinnych Dołhobrodach oraz w miejscu, w którym maluje rzekę Bug, czyli na Sugrach koło Kodnia. – Rozmowa jest w luźnej konwencji, o rzece, o malarstwie, o sztuce, o życiu. Myślę, że bardzo ciekawa – mówi Renata Kaczmarek, która przeprowadziła tę rozmowę z artystą.

W otwarciu wystawy – w specjalnie dostosowanej do celów ekspozycyjnych sali dydaktycznej Gminnego Ośrodka Kultury – wzięli udział Stanisław Baj, przedstawiciele władz gminy oraz dyrektor GOK. W zastępstwie wójta Leszka Chwedczuka, który przebywał na zwolnieniu lekarskim po zachorowaniu na koronawirusa, wystąpił sekretarz gminy Adam Byszko. – Dziękuję panu za otwartość i współpracę, której doskonałym przykładem, oprócz tej wystawy, było wykonanie muralu na elewacji budynku GOK, z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Ludwika Maciąga. Mam nadzieję, że ten wernisaż nie będzie zwieńczeniem naszej współpracy, ale kolejnym krokiem w jej rozwoju – mówił Adam Byszko.

A dyrektor GOK Renata Kaczmarek zaprosiła do wirtualnego spaceru po sali wystawowej: – Pokazujemy niesamowity spektakl, który tworzą obrazy Stanisława Baja. Od realistycznych po wręcz metafizyczne, portretujące rzekę – dziką, nieuregulowaną, jedyną w Europie tych rozmiarów nietkniętą ludzką ręką. Patrząc na te obrazy nie możemy oderwać wzroku, wciągają nas w swoją głębię, w toń, która kryje się gdzieś pod powierzchnią wody.

Oprócz kanału YouTube Biper TV, linki do relacji z wernisażu, wirtualnego spaceru oraz filmu-wywiadu z artystą dostępne są zarówno na stronie Gminy Janów Podlaski (www.janowpodlaski.pl), jak i na Facebooku GOK.

Jacek Korwin

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: