"Wyczynowego pływania w Białej Podlaskiej praktycznie już nie ma" [WYWIAD]
Z trenerem Mirosławem Kossowskim, współtwórcą pływania w Białej Podlaskiej, rozmawia Roman Laszuk
W tym roku minie 35 lat od pojawienia się w Białej Podlaskiej zupełnie nowej wówczas dyscypliny sportowej – pływania, a pan był w gronie osób, od których to się zaczęło…
– Impuls dało otwarcie w grudniu 1983 roku pierwszej w mieście krytej pływalni, przy zakładzie włókienniczym „Biawena”. Zaraz po tym w dwóch szkołach podstawowych – „piątce” i „szóstce” rozpoczęto naukę pływania uczniów klas V-VIII, pod kierunkiem Krzysztofa Majewskiego i Sławomira Bytysa, a od września 1984 roku objęto nią również uczniów „trójki” i ja zostałem w niej zatrudniony. W zajęciach pomagali nam przez pewien czas Jarosław Denisiuk i Piotr Rafał. Jesienią tego roku przy Miejskim Domu Kultury utworzono sekcję pływacką, w której trenerami została nasza trójka, a kierownikiem Elżbieta Biegajło. Zaczęliśmy od trzydziestki młodych pływaków, wśród których znalazła się m.in. prowadzona przez Sławka Gabriela Biegajło, późniejsza pierwsza bialska medalistka mistrzostw kraju. W kwietniu 1986 roku grupę tą przejął nowo utworzony m.in. przez nas MKS Żak, w którym po kilku latach, gdy odeszli koledzy, szkoleniem utalentowanych pływaków zajmowołem się praktycznie już tylko ja.
Startując, wyobrażaliście sobie, że z czasem wasi najzdolniejsi podopieczni zaistnieją na ogólnopolskiej arenie i przysporzą splendoru zarówno sobie, jak też swoim trenerem, klubowi i miastu?
– Przede wszystkim chcieliśmy nauczyć pływać jak największą grupę uczniów bialskich szkół. Dopiero później zdecydowaliśmy się rozpocząć szkoleniową pracę z tymi, u których odkryliśmy pływacki talent. A gdy zaczęli oni odnosić sukcesy w makroregionach, to pojawił się apetyt na jeszcze lepsze ich wyniki.
Pierwszy odkryty przez pana talent to…
– Nie jedna osoba a grupa osób i mam tu na myśli szóstkę niesamowitych zawodniczek i zawodników urodzonych w 1978 roku, czyli Sylwię Gudowicz, Natalię Kasjaniuk, Martę Litwiniuk, Małgorzatę Wieliczko, Adriana Bagniuka i Sebastiana Łysakowskiego. Każde z nich zdobyło po kilkadziesiąt medali mistrzostw kraju, Marta została pierwszą z Białej Podlaskiej rekordzistką Polski – na 50 m motylkiem, Natalii zabrakło zaledwie 0,2 s do minimum na mistrzostwa Europy seniorów, a Gośka na mityngu w Krakowie potrafiła wygrać na 100 m żabką z rywalkami z dawnego NRD, które to państwo rządziło w światowym pływaniu. W efekcie wszystkie, razem ze mną, znajdowały się w wąskiej, bo sześcioosobowej kadrze narodowej, która na stojących na wysokim poziomie zawodach w węgierskim Dunaujvaros zdobyła 12 medali. Ale nie tylko one wyróżniały się w tamtym czasie w mojej grupie. Nie można pominąć Sebastiana Łysakowskiego, Adriana Bagniuka, Radosława Silipickiego i Wilhelma Gromysza. Jednego roku na mistrzostwach Polski ich kategorii wiekowej w Toruniu moi podopieczni wywalczyli 16 medali, w tym 14 złotych.
Pamiętam, że dużo się wtedy mówiło o wspaniałej w całej grupie atmosferze…
– Bo taka właśnie przez kilka lat, dzięki rodzicom pływaków, była. Wyznaczali oni sobie np. dyżury i każdego dnia rano na trening przynosili gotowane mleko i kanapki robione z pozyskiwanych od sponsorów produktów. Jak pamiętam, to pieczywo fundował nam Jan Hołownia, a wędlinę Wiesław Nurzyński. Pomagali nam też m.in. Jerzy Jaworski, Władysław Makarewicz i dyrektor „szóstki” Jan Kacik. Gdy brakowało pieniędzy, organizowaliśmy dyskoteki, a rodzice stali na tzw. bramkach. Był to tak wspaniały okres, że zaowocował pierwszym i kolejnymi wyjazdami na zawody do francuskiego Epernay.
Kogo by pan wskazał jako największy talent, jaki pan szkolił?
– Bez wątpienia Jowitę Sieńczyk, która rok po roku w kolejnych młodzieżowych kategoriach wiekowych zdobywała medale mistrzostw Polski, również w gronie seniorów, ustanawiając także rekordy kraju, a reprezentując klub Żak brała udział w wielu międzynarodowych zawodach w różnych miejscach Europy. Sądzę, że gdyby nie zdecydowała się wyjechać do Krakowa a pozostałaby w Białej Podlaskiej, mogłaby nadal uzyskiwać znaczące wyniki sportowe. Niemal wszystkie jej rekordy życiowe pochodzą z lat, kiedy to ja ją szkoliłem i byłem trenerem kadry Polski. Do dziś nie mogę odżałować tego, że w pewnym momencie inaczej pokierowała swoją karierą. Był to jednak jej wybór i to szanuję.
No właśnie, dlaczego nikt spośród wielu pańskich utalentowanych wychowanków nie osiągnął poziomu, by pojechać choćby na mistrzostwa Starego Kontynentu?
– Bo nie dane mi było prowadzić choćby jednej pływaczki lub pływaka w dalszej części ich kariery. W chwili, gdy zaczynali osiągać znaczące na krajowej arenie wyniki, byli zabierani do szkół mistrzostwa sportowego, głównie do Raciborza, oczywiście za zgodą rodziców, mamionych przez tamtejszych szkoleniowców różnymi wizjami, a przede wszystkim finansową pomocą, na jaką naszego klubu nie było stać. W pewnym roku wyjechało z Białej około dziesięć osób i grupa się rozsypała. Najgorsze, że wskutek zwiększonych obciążeń zamiast postępu pojawiał się regres, jak choćby w przypadku Natalii, którą trzeba było prowadzić indywidualnie. Gdy po roku wróciła do Białej, od razu powróciły dobre wyniki i medale. Z czasem tych, co wyjechali, zastąpiły młodsze talenty, jak m.in. Iga Olszanowska, rekordzista Polski na 100 m stylem zmiennym Tomasz Melańczuk, Marlena Dobrasiewicz i Anna Kamińska. Tak naprawdę, to w ciągu 33 lat szkoleniowej pracy zdarzyły mi się tylko trzy roczniki bez medali.
Jak pamiętam, od wielu lat miał pan problemy z właściwym dofinansowaniem sekcji pływackiej Żaka przez samorząd. Z czego to wynikało?
– Niestety, po reformie administracyjnej, gdy Biała Podlaska przestała posiadać wojewódzkie kadry, pływanie zaczęło być traktowane jak piąte koło u wozu. Czy z mistrzostw Polski przywoziliśmy 20, czy 40 medali, to i tak finansowo w klubie preferowane były najpierw gry zespołowe, później lekka atletyka, taekwon-do, ciężary, a nam pozostawało to, co spadło z pańskiego stołu. Nastała bowiem era przydzielania pieniędzy nie za wyniki i medale, a za tzw. punkty. I tak za ósme miejsce w mistrzostwach Polski w pływaniu można było dostać punkt, czyli tyle samo co za chyba trzydzieste miejsce w biegach przełajowych. Czy to normalne? Nie rozumiano ponadto, że zawody pływackie nie są jednodniowe i na wyjazd potrzebne są większe kwoty. Ale to nie wszystko. Gdy w którymś roku lekkoatleci, w większości nie będący mieszkańcami miasta, wypadli słabo i miało to rzutować na niższe dofinansowanie w następnym, zmieniano regulamin tak, by podstawą do naliczenia dofinansowania nie były ich wyniki w minionym roku, tylko suma z trzech ostatnich. Co więcej, o tych zasadach w dużym stopniu decydowała jedna osoba, będąca trenerem, osobą współtworzącą regulamin i urzędnikiem. Jedynie dwa lata temu otrzymałem z urzędu miasta kwotę, która pozwalała właściwie prowadzić proces szkolenia.
Biała Podlaska przez wiele lat wydawała się być znakomitym ośrodkiem do rozwoju pływania, gdyż posiadała aż trzy kryte pływalnie – przy szkole podstawowej, liceum i uczelni wychowania fizycznego. Co stało na przeszkodzie, aby tak się stało?
– Był taki pomysł, ale zabrakło chęci wspólnego współdziałania i dobrej woli władz miasta. Bo bez odpowiedniego samorządowego wsparcia wszystko spaliłoby na panewce. A bez współpracy jest tak, że w ubiegłym roku dużą część otrzymanych od miasta 14 tys. zł musiałem przeznaczyć na opłacanie pływalni w Kraszewskim do celów treningowych.
W końcu października ubiegłego roku, po 33 latach szkolenia zarówno adeptów pływania, jak i medalistów wysokiej rangi zawodów, współzałożyciel klubu postanowił zakończyć pracę w Żaku. Dlaczego?
– Po pierwsze, już miałem dosyć żebrania o miejskie pieniądze i nalewania z próżnego. Same stałe opłaty funkcjonowania sekcji pochłonęły w ubiegłym roku ok. 5 tys. zł, nie licząc wspomnianej wcześniej konieczności płacenia za korzystanie z pływalni, gdy inne kluby były zwolnione z opłat za korzystanie z obiektów sportowych. Za co więc miałem jeździć na zawody? Po drugie, gdy poszedłem z tym problemem do prezesa Żaka, usłyszałem, żebym radził sobie sam, a jak mi się nie podoba, to żebym pisał pismo i rezygnował. To napisałem i od 30 października do dziś nie mam żadnej informacji, czy zostało przyjęte i rozpatrzone, czy też nie.
Jak pan zatem ocenia obecny stan wyczynowego pływania w Białej Podlaskiej?
– Praktycznie go nie ma. Z trzech pływalni pozostały dwie – w liceum Kraszewskiego, gdzie zajęcia prowadzone są w przyszkolnym klubie Kraszak, i w AWF w klubie AZS. Obraz ten mnie, człowieka budującego od podstaw bialskie pływanie, którego wychowankowie dziesiątki razy stawali na podium mistrzostw Polski, napawa wielkim smutkiem.
Obserwuj nasz serwis na:
Obserwuj @PodlasiakInfoZobacz także:
Karol Świderski: Puchar Tymbarku jest dowodem, że marzenia się spełniają
Krótka przygoda AZS-AWF w Pucharze Polski
Koncert pieśni patriotycznych i turniej tenisa z okazji Święta Niepodległości w Terespolu
Emocjonujący turniej Grand Prix Terespola 2024 w szachach
Kwadrans bez gola piłkarzy ręcznych AZS-AWF!
Trzecia z rzędu porażka Podlasia. 200. mecz Jarosława Kosieradzkiego
Siarka zdobyła bialski stadion
Mistrzostwa International Budo Kai 2024 z udziałem bialskich zawodników
Miejscowość
- Międzyrzec Podlaski
- Z kraju
- Parczew
- Łosice
- Powiat bialski
- Biała Podlaska
- Z województwa
- Radzyń Podlaski
- Terespol
- Łuków
- Gmina Biała Podlaska
- Gmina Łomazy
- Gmina Piszczac
- Gmina Terespol
- Gmina Janów Podlaski
- Gmina Wisznice
- Gmina Leśna Podlaska
- Z granicy
- Z policji
- Koncerty
- Różne wydarzenia kulturalne
- Spektakle
- Filmy
- Książki
- Wystawy
- Technologie
- Porady
- Rekreacja
- Pasje
- Motoryzacja
- Relaks
- Kulinarne
- Felietony
- Podróże
Podkategorie wpisów
Najnowsze informacje
-
Zaproszenie do kina: ‚Listy do M.’, ‚Gladiator II’ i ‚Tatami’ w Merkurym
96 -
[FILM] Potrącony na przejściu dla pieszych trafił do szpitala
213 -
Cała prawda o realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Niejasne cele, opóźnienia i zmiany terminów
228 -
Karol Świderski: Puchar Tymbarku jest dowodem, że marzenia się spełniają
115 -
Smykofonia, czyli muzyczna podróż dla najmłodszych do obejrzenia w Białej Podlaskiej – zapowiedź
120
Artykuły według daty
Pogoda
Informujemy, że strona podlasianin.com.pl korzysta z plików „Cookies”, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Szanujemy Twoją prywatność
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
UWAGA: To ustawienie zostanie wprowadzone dla obecnej przeglądarki.
RODO
Od 25 maja 2018 r. stosowane jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1, w skrócie: RODO.
RODO nakazuje, aby podmiot decydujący o tym, w jaki sposób i w jakim celu przetwarzane są dane osobowe, czyli tzw. administrator danych, przekazał Państwu informacje niezbędne do zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych osobowych. Zgodnie z RODO dane osobowe to wszystkie informacje identyfikujące lub pozwalające na zidentyfikowanie osoby fizycznej. Są nimi nie tylko imię i nazwisko czy adres, ale także choćby adres e-mail czy adres IP, zapisywane w plikach cookies.
Regulamin
Postanowienia ogólne
1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska.
2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.
3. Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”, „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
4. Administrator zbiera dane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów, przetwarza je zgodnie z prawem i nie poddaje dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami. Dane są zbieranie jedynie w adekwatnym, niezbędnym i koniecznym zakresie w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane.
5. Administrator nie przetwarza szczególnych kategorii danych. Administrator dokłada wszelkich starań, aby chronić dane przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich i w tym zakresie stosuje organizacyjne i techniczne środki bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Administrator nie udostępnia danych żadnym nieuprawnionym do tego odbiorcom, zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
6. Dane osobowe podawane w formularzu na „skontaktuj się z nami”, „komentarz” są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.
7. W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem tych danych możesz kontaktować się poprzez następujące kanały komunikacji:
• Adres: Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska,
• Poczta elektroniczna: kontakt@podlasianin.com.pl,
• Telefon: 83 307 00 90.
W jakich celach są przetwarzane Twoje dane osobowe?
1. Za Twoją zgodą dane mogą być przetwarzane w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych. W przypadku wyrażenia zgody dane mogą być przetwarzane przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
2. Twoje dane będą przetwarzane także w celu świadczenia usług przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
3. Twoje dane mogą być także przetwarzane w celu dopasowania treści stron internetowych do Twoich zainteresowań, a także wykrywania botów i nadużyć oraz pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług Grupy Medialnej Podlasie Spółka z o.o.
4. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celach marketingowych jest Twoja dobrowolna zgoda na przetwarzanie danych, w tym na profilowanie (art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).
Administrator danych
1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy takie Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
2. Dane osobowe przetwarzane są:
– zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
– zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
– w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem), ma prawo dostępu do treści swoich danych, do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Twoim zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.
4. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: kontakt@podlasianin.com.pl.
5. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
6. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
7. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
8. Usługodawca nie udostępnia danych osobowych innym podmiotom poza upoważnionymi do tego na podstawie właściwych przepisów prawa.
9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.
Przez jaki okres będą przechowywane Twoje dane osobowe?
Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat, do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Informacje o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego
Masz prawo wniesienia skargi do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu.
Komentarze
Brak komentarzy