Wrócił handel na zmodernizowany, nowoczesny babski rynek

Wrócił handel na zmodernizowany, nowoczesny babski rynek

Zmodernizowane za 7,8 milina złotych targowisko miejskie przy ulicach Przechodniej i Wąskiej w Białej Podlaskiej zostało oddane do użytku. Zarówno kupujący, jak i sprzedawcy są zachwyceni. Oprócz handlowych, obiekt będzie spełniał także funkcje kulturalne.

Targowisko w centrum miasta, nazywane popularnie Babskim Rynkiem, powstało w 1987 roku. Sprzedawane są tam głównie lokalne owoce i warzywa, ale również na przykład sadzonki, nasiona czy kwiaty. Obiekt przez lata był niedofinansowywany, więc stał się i mało funkcjonalny, i nieestetyczny. Stąd słuszna decyzja władz miasta o przeprowadzeniu gruntownej modernizacji, na co pozyskano pieniądze unijne. Trwała ona ponad rok i kosztowała 7,8 mln zł. Na ten czas sprzedający zostali przeniesieni czasowo wraz ze stoiskami na parking przy ulicy Bieńkowskiego.

Inwestycja oficjalnie została oddana do użytku 10 maja. Odbyło się to z wielką pompą. Oprócz licznie przybyłych mieszkańców i przedstawicieli różnych instytucji, w uroczystości otwarcia targowiska uczestniczyły dzieci z przedszkoli nr 10, 3, 13 i z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Białej Podlaskiej, a także zespoły Chodźta Do Nas, Barwinek, Chłopcy z Wrzosa i Maki.

Obecny wygląd rynku rzeczywiście zachwyca. Na dawnym placu powstały cztery wiaty targowe w kształcie okręgów z 28 stanowiskami handlowymi, z bardzo oryginalnymi wystawkami kaskadowymi. W sąsiednim budynku dawnego sklepu Społem powstała hala targowa. Oprócz 15 stanowisk dla handlujących, obiekt ten ma służyć jako zaplecze socjalno-sanitarne, m.in. z toaletą publiczną, oraz zaplecze administracyjne. Nawierzchnię targowiska wyłożono kostką, pojawiły się nowe nasadzania roślin, efektowne siedziska, poidełka dla ptaków, tzw. stół społeczny z funkcją stolika szachowego, a także nowa jezdnia o szerokości pięciu metrów z miejscami postojowymi. Wykonawcą inwestycji jest firma PNB Paweł Niczyporuk Budownictwo z Białej Podlaskiej.

Jak podano w dniu otwarcia, w tej chwili stoiska zarezerwowało około 30 handlowców. W hali targowej są jeszcze pojedyncze miejsca. Administratorem rynku jest Zakład Gospodarki Lokalowej. – Jak widać, po przeprowadzeniu modernizacji jest tu naprawdę komfortowo. Mamy pełne wyposażenie, takie jakie powinno być na każdym nowoczesnym targowisku. Na dodatek ceny najmu są bardzo konkurencyjne, zostały jeszcze na dotychczasowym poziomie, co reguluje uchwała Rady Miasta Biała Podlaska z 2015 roku o opłacie targowej. Kupcy, z którymi rozmawialiśmy, są bardzo zadowoleni – mówi Wojciech Chilewicz, prezes ZGL w Białej Podlaskiej.

– Babski Rynek, czyli nasze kultowe targowisko, widzimy w zupełnie nowej odsłonie, już pełne towarów, kupców i kupujących – powiedział prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk. – Niech pozostanie miejscem nie tylko zakupów, ale i społecznej integracji. Amfiteatralny układ ma po godzinach pracy targu służyć mieszkańcom miasta do kulturalnych przedsięwzięć. Kaskadowe wystawki i okrągłe stoły stają się bowiem siedziskami umożliwiającymi uczestniczenie w różnych imprezach kulturalnych. Będę zachęcał dyrektorów i nauczycieli szkół i przedszkoli, by zasypywali nas pomysłami, jak będziemy tę przestrzeń wykorzystywać.

Prezydent podkreśla, że ta efektowna inwestycja nie powstałaby, gdyby nie pozyskanie olbrzymiej dotacji. – Dzięki 17,5 milinom złotych dofinansowania z Unii Europejskiej i prawie 2 milinom złotych z budżetu państwa modernizujemy i unowocześniamy nasze miasto Biała Podlaska. To jeden z największych projektów, jeśli chodzi o wysokość jednostkowego dofinansowania. I właśnie Babski Rynek jest jednym z ośmiu elementów projektu rewitalizacji, realizowanego dzięki tym pozyskanym przez nas funduszom – dodaje prezydent Michał Litwiniuk. – Poza targowiskiem, są to również m.in. nowo wybudowana kamienica przy ulicy Krótkiej, zmodernizowana zabytkowa piwnica pod Urzędem Miasta, która służy celom kulturalnym, pierwszy w mieście rodzinny dom dziecka przy ul. Kolejowej, siedziba Przedszkola Samorządowego nr 6 przy ul. Łomaskiej czy zupełnie nowy układ drogowy za centrum handlowym SAS. Całość nakładów na ten projekt to aż 27 milionów złotych.

zdjęcia FB Miasto Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy