Woda zbiera śmiertelne żniwo

Woda zbiera śmiertelne żniwo

Mężczyzna, który najprawdopodobniej zasłabł w wodzie na kąpielisku w Kobylanach, w porę otrzymał pomoc

POWIAT BIALSKI Na niestrzeżonym zalewie w Hrudzie utopił się 29-letni mężczyzna. Pomimo godzinnej reanimacji nie udało się go uratować. Dużo więcej szczęścia miał mężczyzna, który topił się na kąpielisku w Kobylanach. Spod wody wyłowili go plażowicze, a ekipa pogotowia ratunkowego przywróciła mu funkcje życiowe.

Do tragicznych zdarzeń doszło w miniony weekend. Niesłabnący upał daje się we znaki i zachęca do korzystania z akwenów wodnych. Niestety, również tych niestrzeżonych. Niektóre z kąpielisk, na których nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwać będą ratownicy, ruszą na początku lipca, ale to też nie odstrasza amatorów wodnych rozrywek.

Dzikie kąpielisko w Hrudzie pochłonęło swoją pierwszą ofiarę. W sobotnie południe w wyrobisku żwirowym utonął 29-letni mężczyzna. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń policji, na terenie niestrzeżonego akwenu odpoczywali młodzi ludzie. W pewnym momencie 29-latek wszedł do wody, przepłynął na drugą stronę, wyszedł na chwilę na brzeg i ponownie wszedł do wody. Gdy płynął w kierunku znajomych, na wysokości połowy zbiornika zniknął pod wodą.

O zdarzeniu poinformowano służby ratunkowe. Mężczyznę z wody wyciągnęli policjanci i postronni świadkowie. To oni rozpoczęli akcję reanimacyjną. Dalsza resuscytacja prowadzona była przez pogotowie. Niestety 29-latka nie udało się uratować. Przyczynę utonięcia wykaże sekcja zwłok.

Na forum jednego z bialskich portali rozgorzała dyskusja dotycząca opłat za wejście na teren wyrobiska, które według komentujących miał pobierać właściciel. "Skoro bierze kasę za wjazd, to powinien zatrudnić ratownika" - pisze jeden z internautów. "Powinni z urzędu założyć sprawę za udostępnianie akwenu nie spełniającego wymogów sanitarnych oraz bezpieczeństwa. I jeszcze dowalić zaległy podatek od opłat, które od kilku lat od ludzi pobiera" - dodaje użytkownik podpisujący się imieniem Tadeusz.

Czy opłata za wejście na teren pobierana jest nielegalnie? Kto czerpie zysk? Wiadomo, że akwen nie jest dopuszczony do kąpieli.

- Wydział Kryminalny prowadzi postępowanie w kierunku artykułu 155 kpk, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Zajmujemy się wyłącznie przyczyną utonięcia mężczyzny. W toku tego postępowania nie będzie badana kwestia nielegalnego poboru opłat - informuje kom. Wojciech Lesiuk z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Na razie nie wiadomo, czy zostanie wszczęte postępowanie w tym kierunku. Nie uzyskaliśmy również informacji, czy do komendy wpływały oficjalne zgłoszenia dotyczące pobierania przez właściciela nieruchomości opłat za wejście na teren.

 Z kolei Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje jedynie kąpieliska i miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, o których zaopiniowanie zwróciły się rady gmin. Do chwili obecnej nie wpłynął wniosek dotyczący akwenu wodnego w Hrudzie, więc obiekt nie jest objęty stałym nadzorem.

Czytaj więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 25 od 18 czerwca

Bezpieczne kąpieliska w regionie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białej Podlaskiej informuje, że na nadzorowanym terenie w bieżącym sezonie letnim zorganizowano dwa miejsca do kąpieli. Pierwsze to kąpielisko „Międzyrzeckie Jeziorka" w Międzyrzecu Podlaskim, którego organizatorem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Międzyrzecu Podlaskim. Kąpielisko jest czynne od 15 czerwca do 31 sierpnia. Przed rozpoczęciem sezonu zostało wykonane badanie wody i 14 czerwca wydano bieżącą ocenę jakości stwierdzającą przydatność wody do kąpieli. Drugie miejsce jest okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli i będzie to „Zalew Kobylany" w Kobylanach, przygotowywany przez gminę Terespol. Miejsce do kąpieli będzie funkcjonowało w wybrane dni od 2 lipca do 18 sierpnia. Próbki wody zostaną pobrane 26 czerwca.

- Organizatorzy wyżej wymienionych obiektów są zobowiązani m.in. do: wykonywania systematycznych badań jakości wody i wizualnej jej obserwacji, zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym z kąpieli, do oznakowania terenu właściwymi tablicami informacyjnymi, zapewnienia właściwego stanu sanitarnego kąpieliska i terenu przyległego. W trakcie kontroli sanitarnych, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej kontrolują wywiązywanie się organizatorów  z wymienionych obowiązków - wyjaśnia Marcin Nowik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej.

Aktualne informacje dotyczące wszystkich kąpielisk funkcjonujących w Polsce można znaleźć w Serwisie Kąpieliskowym prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny pod adresem https://sk.gis.gov.pl. Bieżące oceny jakości wody do kąpieli umieszczane są również na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej: https:/pssebialapodlaska.pis.gov.pl, w zakładce Aktualności. Za kilka dni powinien rozpocząć działalność Zespół Basenów Otwartych PSW przy ul. Sidorskiej 105, w którym nad bezpieczeństwem ma czuwać ratownik.

Sylwia Bujak

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy