Weź udział w Festiwalu Tradycyjnych Gier i Zabaw w Białej Podlaskiej

Weź udział w Festiwalu Tradycyjnych Gier i Zabaw w Białej Podlaskiej

W sobotę 3 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej odbędzie się 4. edycja Europejskiego Festiwalu Tradycyjnych Gier i Zabaw. Impreza rozpocznie się o godzinie 14 i potrwa do 18. Będzie moc atrakcji.

Jak zapowiadają organizatorzy, czyli Filia AWF w Białej Podlaskiej oraz Urząd Miasta Biała Podlaska, podczas imprezy przypomnimy sobie, w co grano i jak bawiono się na dworze w czasach, gdy nie było komputerów, Netflixa i stałego dostępu do internetu.

– Pokażemy wiele niesamowitych i ekscytujących gier, które cieszyły się popularnością. Zabierzemy Was w inny, równie ciekawy świat! – zachęcają do udziału organizatorzy. Wstęp jest bezpłatny.

Wśród propozycji programu 4. Europejskiego Festiwalu Tradycyjnych Gier i Zabaw znalazły się:

Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim: wystawa rękodzieła – makaty, ręczniki obrzędowe, tradycyjne wyroby rękodzielnicze; warsztaty wykonania pająka ze słomy oraz wycinanki lubelskiej.

Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie: warsztaty wykonania makramy.

Leader School w Białej Podlaskiej: gra Quidditch. Szkoła językowa proponuje grę sięgającą swą tradycją do XII wieku, a poznaną przez cały świat dzięki książkom o Harry’m Potterze. Jak na czarodziejów przystało, zabawa będzie odbywać się na miotłach i będzie polegać na zdobywaniu punktów, dzięki celnemu przerzucaniu kafli przez obręcze oraz chwyceniu magicznego znicza. Możliwa jest rywalizacja w drużynach, a także jeden na jeden.

Pracownia Agafii: jej stanowisko to już tradycyjnie zabawy z tej dalszej przeszłości, rekonstruowane na podstawie artefaktów, źródeł pisanych i ikonograficznych z różnych epok. Znajdziecie tu to, co udało się odkryć archeologom – przedmioty interpretowane jako zabawki: bączki, śmigiełka i wiatraczki; przeróżne kule – małe gliniane i większe drewniane, a także te ze skóry; łódki z kory, drewniane lalki, gliniane figurki i modele. Zagracie w najstarsze gry planszowe: młynek i tryk-trak. Ich opisy znamy z XIII-wiecznych źródeł, natomiast dzięki znaleziskom wiemy, że te gry są dużo starsze. Nie zabraknie też czegoś dla chcących wykazać się sprytem, zwinnością i spostrzegawczością. Pracownia zaprasza do wspólnej zabawy i posłuchania o przedmiotach opowiadających historie ludzi.

Rodak – Ferie i Wakacje na sportowo: składanie samolotów z papieru i zawody w puszczaniu samolotów na odległość; tworzenie samolocików drewnianych. Składanie samolotów to origami połączone ze świetną zabawą i rywalizacją. Elementami składowymi każdego lotu samolocików jest precyzja wykonania modelu, siła i kąt wyrzutu oraz wiatr. Uczestnicy będę mieli okazję wykonać kilka różnych modeli samolotów i sprawdzić, które są bardziej precyzyjne i lecą najdalej.

Zespół Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim: nauczanie tańca Belgijka.

Stowarzyszenie Przez Pryzmat w Białej Podlaskiej: zabawy i gry podwórkowe, m.in. gra w noża, gra w gumy, gra w klasy, skakanka, bączek z guzika, kapsle.

Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej: warsztaty z wicia wianków z kwiatów i ziół; zabawy z przesiewaniem piasku w poszukiwaniu skarbów; tworzenie widoczków.

Muzeum Południowego Podlasia: toczenie fajerką; hacele; przeciąganie liny; ciuciubabka; wyścigi w workach.

Oliwia Spychel: to najbardziej reprezentatywny przykład transmisji pokoleniowej, służącej zachowaniu niematerialnego dziedzictwa kulturowego – regionu Południowego Podlasia. Gra ona na skrzypcach: polki, oberki, walczyki i pieśni Podlasia. Jest stypendystką prezydenta miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka. Podczas festiwalu zaprezentuje zabawy z muzyką, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

LaserCity Biała Podlaska: zabawa Magiczne pudełko polega na jak najszybszym rozwiązaniu zagadek, aby otworzyć magiczne pudełko. W zabawie mogą brać udział od 2 do 4 osób. Zabawa jest skierowana do mniejszych, jak i większych dzieci, a nawet dorosłych. Przebieg zabawy: Drużyna musi dobiec (doskoczyć) w workach po „labiryncie” do magicznego pudełka, a następnie rozwiązać łamigłówki sugerowane przez magiczne pudełko. Jeśli drużyna nie zdoła rozwiązać wszystkich zagadek w wyznaczonym czasie (od 10 do 15 minut, w zależności od poziomu trudności), magiczne pudełko wybucha!

AWF Biała Podlaska: znacie pięstówkę, pierścieniówkę, ringo czy turula? Jeszcze nie? Już niebawem możecie je poznać. Wspomniane gry to propozycje bialskiej uczelni i przyjaciół.

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej: czy znacie takie zabawki jak bączki, bąki czy frygi? W świat wirujących zabawek wprowadzą Was nauczycielki z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej: Ewa Piech i Marta Makarska-Makaruk.

Boogie Town: Przesympatyczna, roztańczona i rozbawiona ekipa Boogie Town zaprasza na festiwal. Będzie zabawnie, kreatywnie, głośno i radośnie.

Klub Biegacza Biała Biega: oni nigdy nie zwalniają tempa… i jak na biegaczy przystało, szykują zabawy i gry bieżne. Jakie? Przekonacie się w sobotę.

TKKF Krzna Biała Podlaska – Klub rekreacyjno-sportowy: podczas Festiwalu zaprasza na pokazy i próbne gry w Molkky. Będzie można również spróbować swoich sił w turnieju Molkky.

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Białej Podlaskiej, Społeczne Przedszkole w Białej Podlaskiej: podczas Festiwalu zabiorą Was w świat zabaw i gier z czasów PRL-u: cymbergaj, klasy, guma, kapsle, puszczanie statków z kory czy „wygibasy” na trzepaku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej, Barwna Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży: otwarty pokój zagadek w Bibliotece Barwnej oraz kodowanie bez prądu.

Moc Uśmiechu – centrum rozrywki kreatywnej: kiedyś nie było chusty clanz, woreczków gimnastycznych bądź talerzy cyrkowych. Była jednak ludzka kreatywność… Moc Uśmiechu jako firma kreatywna zaprezentuje pomysły na dobrą zabawę z użyciem łatwo dostępnych gadżetów. W godzinach 14.00-16.00: szybki ziemniak, słomiany tor przeszkód, a w godzinach 16.00-18.00: ale jaja!, worek pełen niespodzianek.

Polskie Stowarzyszenie Palantowe: podczas festiwalu zaproponuje rozegranie treningu z nauką gry w palanta (dla uczestników w wieku 5-95 lat) oraz rozegranie kilku meczów palantowych.

Firma Genius: podstawy układania kostki Rubika; kurs liczenia na japońskim liczydle.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy