W Konstantynowie czytają i wygrywają

W Konstantynowie czytają i wygrywają

GMINA KONSTANTYNÓW Mobilizacja czytelników i częste oddawanie głosów sprawiły, że w kończącym się roku Gminna Biblioteka Publiczna im. Kajetana Sawczuka w Konstantynowie została laureatem głównej nagrody w ogólnopolskiej akcji czytelniczej Kinder „Przerwa na wspólne czytanie”.

- Startowaliśmy w niej po raz drugi, bo pierwsza edycja odbyła się dwa lata temu. Mimo, że o nagrodę ubiegało się ponad trzy tysiące bibliotek z całego kraju, to ona ponownie nam przypadła. Możliwe to było dzięki zaangażowaniu konstantynowskiej społeczności i determinacji pracowników biblioteki. Przez dwa miesiące trwania akcji liczył się każdy głos – mówi dyrektor biblioteki Beata Łyczewska.

Nagroda ufundowana przez firmę Ferrero Polska Commercial to nowe pufy do siedzenia oraz 155 książek dla dzieci i młodzieży wartości 5 tys. zł (równej rocznemu budżetowi tej biblioteki). Nowe wydawnictwa książkowe bardzo ucieszą młodych czytelników, którzy są stałymi bywalcami konstantynowskiej placówki. Często zjawiają się oni w towarzystwie rodziców, którzy pomagają w wyborze lektur, wspólnie je czytają i dzielą się wrażeniami z przeczytanej książki. Edukację wspomagają też specjalne lekcje biblioteczne i częste konkursy zachęcające młodzież do sięgania po książkę.

Konstantynowska biblioteka dysponuje aktualnie 12 tys. woluminów. Są one co roku wspomagane nowościami wydawniczymi, ale nie w takiej ilości, jakiej oczekiwaliby stali bywalcy. W tym roku z książek korzystało 405 czytelników, głównie młodzież i seniorzy. Średnie pokolenie korzysta z biblioteki znacznie rzadziej. Być może decyduje o tym nadmiar zajęć zawodowych i domowych, choć, jak twierdzą wtajemniczeni, na książkę powinno się zawsze znaleźć czas, bo dostarcza ona nie tylko bogactwa wrażeń, ale także jako przyjaciel nigdy nie zawodzi.

Warto wiedzieć, że konstantynowska biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki. Od września 2019 r. w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce czeka na najmłodszych wyjątkowy prezent – wyprawka czytelnicza na dobry czytelniczy start. Rodzice mogą zgłaszać się po odbiór takiej wyprawki, w której dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: