W gościnie u Kajetana Kraszewskiego

W gościnie u Kajetana Kraszewskiego

GMINA SOSNÓWKA Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zadbało o atrakcyjną jesienną ofertę dla zwiedzających. Dlatego warto odwiedzić Romanów i obejrzeć nowe ekspozycje oraz przypomnieć sobie te stałe.

19 września, w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, odbyło się wydarzenie „W gościnie u Kajetana Kraszewskiego”. Pokazano ciągłość sztuki kulinarnej oraz przypomniano tradycyjne polskie potrawy, które przekazywane z pokolenia na pokolenie stały się częścią kultury narodowej. A że tradycją XIX-wiecznego dworu były koncerty muzyczne, to aby stało się zadość tej tradycji, zebrani wysłuchali koncertu jazzowego bialskiego Jazz Trio.

W ramach spotkania adiunkt muzeum Mariola Jeruzalska wygłosiła interesującą prelekcję „Tradycje kulinarne XIX-wiecznych dworów szlacheckich”. Wykład podkreślił niezwykłą symbolikę chleba, który od najdawniejszych czasów był w Polsce świętością, czego wyrazem są też wieńce dożynkowe. Prelegentka opowiedziała o kolejności i sposobie podawania potraw, o hierarchii przy stole, o symbolice „szarego końca”. Zwróciła też uwagę na piękno XIX-wiecznych zastaw stołowych, porcelanowych pater czy szklanych żardinier.

Więcej na ten temat w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” na: eprasa.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: