W Białej wzrosło bezrobocie. To efekt pandemii?

W Białej wzrosło bezrobocie. To efekt pandemii?
pixabay.com

Wydaje się, że powoli zbliżamy się do końca pandemii koronawirusa. Liczba zakażeń z dnia na dzień spada. Istnieje możliwość, że wreszcie zaczną się otwierać poszczególne branże. Będzie oznaczało to powrót pracowników do pracy oraz być może powolny spadek bezrobocia. Obecne dane niestety nie napawają optymizmem.

Oficjalne statystyki wskazują, że stopa bezrobocia w Polsce na koniec marca wynosiła 6,2%. Jest to bardzo dobry wynik jak na warunki Unii Europejskiej, jednakże południowe Podlasie w tej ogólnokrajowej „rywalizacji” znajduje się na samym dole. W powiecie bialskim wskaźnik wskazuje aż 10,7% osób bezrobotnych. Jeszcze gorzej jest w samej Białej Podlaskiej, gdzie ten wskaźnik pikuje aż do 11,2%.

W marcu 2021 r. zarejestrowanych bezrobotnych było łącznie 4904. Tendencja jest lekko wzrostowa – dokładnie rok wcześniej takich osób było 4289. W samej Białej Podlaskiej liczby wyglądają dość podobnie, jednak są proporcjonalnie mniejsze. Od początku roku 2021 w największym mieście południowego Podlasia liczba bezrobotnych wynosi około 2700. W marcu 2020 r. było ich 2435.

Duży odsetek młodych bez pracy

Istotną informacją może być odsetek bezrobotnych osób młodych na terenie powiatu bialskiego. Raport z marca 2021 r. wskazuje, iż osób, które ukończyły naukę do 12 miesięcy od dnia stworzenia raportu, a wciąż nie mają pracy, w marcu odnotowano łącznie 239. Z kolei 1511 bezrobotnych nie miało ukończonego 30-tego roku życia. Innym ważnym faktem jest ilość osób bez doświadczenia zawodowego lub bez kwalifikacji potrzebnych do podjęcia pracy. Oficjele w przybliżeniu odnotowali aż 1300 takich przypadków.

Długotrwale (czyli ponad 12 miesięcy) na bezrobociu znajdowało się 2925 osób. Około 1000 z nich miało powyżej 50-tego roku życia.

Problemy bezrobotnych

Jak wygląda życie na bezrobociu? Różnie. Jeden z rozmówców przyznaje, że myśli o wyjeździe za granicę. – Mam zamiar wyjechać kiedyś do Niemiec, ale nie wiadomo, czy mój plan się powiedzie. Nigdy nie uczyłem się tego języka, ale zamierzam niedługo spróbować – tłumaczy. Na pytanie o poszukiwanie pracy nie odpowiada z entuzjazmem. – Próbowałem wysyłać CV w różne miejsca, ale najwyraźniej nikt nie był mną zainteresowany. Zresztą nie dziwię się, bo inni ludzie też są w mojej sytuacji – przyznaje mężczyzna. W trakcie rozmowy dodaje również, że nie jest do końca zadowolony ze wsparcia Urzędu Pracy.

Wymagania bywają nieco za wysokie. Wymaga się doświadczenia, a nie daje się go człowiekowi zdobyć. Nie jest łatwo gdziekolwiek się dostać – z kolei przyznaje inny rozmówca, który nie ukrywa swojej frustracji (podobnie jak poprzednik poprosił o nieujawnianie imienia).

Szybki rzut oka na oferty pracy

Postanowiliśmy przejrzeć ogłoszenia o pracę w Podlasianinie pod tym kątem. W wydaniu nr 16 (20-26 kwietnia) znalazł się całkiem ciekawy wachlarz ofert. Szukano np. ślusarza – chętnie widziano w tej pracy nawet emerytów. Opublikowano też propozycję bezpłatnego przyuczenia do zawodu lakiernika dla uczniów technikum. Jednak trzeba przyznać, że zamieszczonych ogłoszeń nie było wiele, bo tylko 13.

Zajrzeliśmy również na olx.pl, czyli chyba najpopularniejsze w regionie miejsce do poszukiwania pracy. Dla Białej Podlaskiej i terenu 50 kilometrów od niej system odnalazł 524 propozycje pracy. Spora część z nich oczywiście była już archiwalna lub nieaktualna. Większość z najnowszych ofert w chwili sprawdzania dotyczyła prac fizycznych. Dało się dostrzec oferty pracy na budowie lub jako spawacz. Ponadto oferowano pracę jako: monter, magazynier czy sprzedawca w sklepie. Znalazło się też kilka ofert dla osób z wykształceniem wyższym – jako doradca w banku, laborant lub spedytor. Absolutna większość z nich faktycznie zawierała prośbę o zgłaszanie się osób z doświadczeniem w danej branży. W niektórych przypadkach otwierano również perspektywę wyjazdu za granicę.

Sytuacji na rynku pracy nie poprawia zamknięcie poszczególnych branż, a w konsekwencji straty wielu firm. Ogranicza to ich chęci do podejmowania ryzyka lub inwestowania w nowe kadry. Miejmy nadzieję, że negatywne trendy niedługo się odwrócą.

*statystyki przedstawione w tekście pochodzą ze strony bialapodlaska.praca.gov.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy