Urzędnicy zatrzymani za nieprawidłowości przy przetargach

Urzędnicy zatrzymani za nieprawidłowości przy przetargach

BIAŁA PODLASKA CBA poinformowało dziś, że kilkutygodniowe śledztwo funkcjonariuszy doprowadziło do zatrzymania trzech bialskich urzędników oraz trzech lokalnych przedsiębiorców. Sprawa dotyczy podejrzenia nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów przez urzędników z gm. Biała Podlaska i miasta Biała Podlaska.

-Funkcjonariusze lubelskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Białej Podlaskiej dotyczące podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz Gminy Biała Podlaska w związku z prowadzonymi przetargami. Śledztwo prowadzone od kilku tygodni zostało wszczęte w oparciu o materiały zgromadzone przez CBA – informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Jak wynika z ustaleń śledczych „urzędnicy przekazywali przedsiębiorcom informacje poufne dotyczące planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, w tym przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych. Wszystko wskazuje na to, że faworyzując oferentów uzgadniali z nimi opis przedmiotu zamówienia, kwotę przeznaczoną na realizację inwestycji oraz wymagania związane z planowanymi zadaniami, stawiając ich w uprzywilejowanej pozycji względem innych potencjalnych wykonawców. Działali tym samym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez firmy, które dzięki temu wygrywały przetargi”.

W sprawie badany jest okres od lutego do lipca 2020 roku.

Wśród zatrzymanych przez CBA osób znaleźli się zastępca wójta gminy Biała Podlaska, inspektorzy ds. inwestycji drogowych Urzędu Gminy Biała Podlaska oraz Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz trzej lokalni przedsiębiorcy. Przeszukano także miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm i miejsca zatrudnienia.

-Urzędnicy usłyszeli w prokuraturze zarzuty nadużycia uprawnień służbowych oraz ujawniania nieuprawnionym osobom informacji. Pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty nakłaniania urzędników do  nieuprawnionego udzielania informacji i nadużycia uprawnień służbowych w związku z  planowanymi i prowadzonymi postępowaniami o udzielanie zamówień. Postępowanie jest rozwojowe – informuje CBA.

Poprosiliśmy UM Biała Podlaska o komentarz w sprawie. – Zatrzymany został jeden wieloletni pracownik wydziału inwestycji Urzędu Miasta, który odpowiada za nadzór nad przygotowaniem przetargu, ich przebiegiem i realizacją inwestycji. Inspektor, któremu przedstawiono zarzuty, pracuje w urzędzie od 1999 roku i jest jednym z ponad 200 pracowników magistratu. Do chwili obecnej prezydent Białej Podlaskiej nie otrzymał oficjalnej informacji od CBA o zarzutach wobec pracownika – informuje rzecznik UM.

Jak ustaliliśmy, przedstawiciele firm, w tym dwóch drogowych, byli przesłuchiwani w związku z tym, że służbowo kontaktowali się z jednym z urzędników w sprawach prowadzonych przez siebie inwestycji.

O sprawie mówi się w środowisku bialskich przedsiębiorców. Jeden z nich powiedział w rozmowie z „Podlasianinem”, że „obecna władza dąży do tego, by przykryć związane z nią afery poprzez nagłaśnianie spraw, które mogą zaszkodzić opozycji”. – Poczekajmy na to, jak sprawa się rozwinie. Wydaje mi się, że jest to burza w szklance wody – mówi nam właściciel innej firmy.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: