Unikajmy słońca, upały mogą być niebezpieczne

Unikajmy słońca, upały mogą być niebezpieczne

Z dermatologiem Teresą Żukowską, o upałach i ich konsekwencjach, rozmawia Justyna Dragan

Czy upały mogą być groźne dla człowieka?

– Upał jest takim stanem pogodowym, który może przynosić nie zawsze korzystne skutki. Chciałabym szczególną uwagę zwrócić na słońce. Z jednej strony powinniśmy korzystać z promieni słonecznych, ale z drugiej należy to robić mądrze, z rozsądkiem. Trzeba zwrócić uwagę czy nie ma przeciwwskazań do korzystania ze słońca. Takim przeciwwskazaniem byłaby obecność wszelkiego rodzaju znamion. Mogą być one groźne pod wpływem działania promieni słonecznych i przeobrażać się w kierunku czerniaka.

To powszechny problem?

– My dermatolodzy, coraz częściej dostrzegamy zmiany, które mają niebezpieczny charakter. Do ich diagnozy służą nam takie przyrządy tak dermatoskopy. Posiadają one specjalne szkiełko powiększające, które pozwala określić jak wygląda struktura skóry. Taki sprzęt jest na wyposażeniu każdego lekarza dermatologa i coraz częściej widzimy, że świadomość się zwiększa, bo pacjenci przychodzą i proszą o badanie dermatoskopem.

Co zrobić, gdy dostrzeżemy niebezpieczne zmiany na skórze?

– Gdy zauważymy, że ulegają one powiększeniu lub następuje zmiana ich kształtu, nie swędziały a zaczynają swędzieć, bądź zmieniły kolor, to należy udać się do lekarza.

Jak dbać o siebie podczas upałów?

– Należy zwracać uwagę, szczególnie w przypadku osób starszych i małych dzieci, by unikać słońca od godz. 10 do ok. 16-17. Sugerujemy w tym czasie pozostać w domu. W czasie upałów dochodzi do większej potliwości, a więc pamiętajmy o uzupełnianiu płynów. Pijmy dużo wody mineralnej, czasem nawet 3 litry dziennie. Ważną rzeczą są także ubrania, to ma być delikatna i przewiewna bawełna, która pozwoli, by powietrze łatwo dotarło do skóry a pot mógł się wydostać na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: