Uczcili pamięć o Piłsudskim

Uczcili pamięć o Piłsudskim
fot. UM Biała Podlaska

BIAŁA PODLASKA W tym roku mija 85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Dziś prezydent Michał Litwiniuk wraz z chorążym Tadeuszem Mikinnikiem, Opiekunem Miejsc Pamięci Narodowej, oraz Henrykiem Nędziakiem, komendantem Straży Miejskiej, złożyli kwiaty przy tablicach upamiętniających Marszałka znajdujących się przy wejściu do Urzędu Miasta Biała Podlaska i na budynku PKP.

Kultywowanie pamięci o Józefie Piłsudskim to m.in. kontynuacja pięknych tradycji 34. Pułku Piechoty, którego święto obchodziliśmy kilka dni temu. To żołnierze 34. PP stworzyli salę poświęconą Marszałkowi, nazywaną Jego sanktuarium. Urządził ją ppłk Jan Świątecki, ówczesny dowódca 34. PP. Znajdowały się w niej ordery wszystkich pułków WP, obrazy Zdzisława Czermańskiego „Z życia Wodza”, popiersie Marszałka wsparte na dwóch śmigłach lotniczych na tle barw Virtuti Militari, herbu I Brygady i Orła Białego. W sali znajdowała się też lista poległych i odznaczonych oraz marmurowa urna z ziemią z pobojowisk 34. PP. „Sanktuarium Wielkiego Marszałka” umeblowane było w stylu zakopiańskim.

Jak podaje w swojej książce o 34. PP dr. Paweł Borek, miejsce to wytwarzało wśród żołnierzy bialskiego garnizonu poczucie wielkości i bohaterstwa, a odwiedzający je wchodzili tam niemal jak do kościoła - świadomi jego wartości i historycznego znaczenia. Przypominamy o wystawie Muzeum Południowego Podlasia poświęconej 34. Pułkowi Piechoty, którego żołnierzy Józef Piłsudski odznaczył Orderem Virtuti Militari za męstwo podczas wojny z bolszewikami. Prezydent Michał Litwiniuk zaprosił na nią bialczan, otwierając ją online 10 maja.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy