Tomograf w Międzyrzecu coraz bliżej

Tomograf w Międzyrzecu coraz bliżej

Pracownia tomografii komputerowej już za miesiąc powinna przyjąć pierwszych pacjentów. Na zdjęciu dyrektorzy SPZOZ Wiesław Zaniewicz (z lewej) i Romuald Pietrosiuk

MIĘDZYRZEC PODLASKI Do końca czerwca w międzyrzeckim Szpitala Powiatowym oddany zostanie do użytku nowoczesny tomograf komputerowy. Inwestycja warta prawie 1,4 mln zł przybliży standardy diagnostyki medycznej do placówek z dużych miast.

SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim to jeden z ostatnich w województwie szpitali niewyposażonych w tomograf komputerowy. Na szczęście starania o pozyskanie dofinansowania na ten cel zwieńczone zostały sukcesem. Projekt zatwierdzono jako trzeci z siedmiu wybranych do dofinansowania (spośród ponad 60 złożonych w konkursie). Pracownia tomografii komputerowej powstaje na parterze budynku B szpitala, w sąsiedztwie izby przyjęć i laboratorium, w obrębie działu diagnostyki obrazowej, a jednocześnie blisko windy, co zapewni łatwy dostęp z oddziałów, zwłaszcza zabiegowych, oraz z bloku operacyjnego. Pracownia będzie także służyła pacjentom korzystającym z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

– Przewidywany termin uruchomienia tomografu to koniec czerwca. Jesteśmy na etapie montażu i kalibracji urządzenia oraz niezbędnych elementów, np. do badania z kontrastem. Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Chciałbym tu pochwalić bardzo dobrą współpracę z firmami montującymi i z producentem tomografu – mówi zastępca dyrektora SPZOZ ds. medycznych Romuald Pietrosiuk.

Dwa główne elementy, czyli stół dla pacjenta oraz skaner, już stoją w sali i mogliśmy je sfotografować. Trwa instalowanie konsoli operatorskiej, w której znajdzie się specjalistyczny sprzęt komputerowy służący do programowania badania i monitorowania jego przebiegu. – Gdy zakończymy ten etap, będziemy już tylko czekali na odbiór sanepidu lubelskiego. Nie ukrywam, że urządzenie to jest bardzo oczekiwane i przez nasz szpital, i przez społeczeństwo. Pozwoli na ogromny postęp, jeżeli chodzi o diagnostykę w naszym rejonie, i oczywiście znacznie skróci kolejki pacjentów oczekujących na to badanie. Dodam, że tomograf jest bardzo nowoczesny, w zupełności spełniający nasze oczekiwania, jeśli chodzi o zaawansowaną diagnostykę obrazową – wyjaśnia Pietrosiuk.

SPZOZ zatrudnia obecnie lekarzy specjalistów radiologii, wykonujących m.in. badania usg i opisujących wyniki badań obrazowych rtg, którzy – po niezbędnym przeszkoleniu – zapewnią obsadę specjalistyczną pracowni tomografii komputerowej. Poza tym zatrudnione zostaną co najmniej dwie nowe osoby do obsługi tego sprzętu.

Czytaj więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 22 od28 maja

Jacek Korwin

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy