TERESPOL: Burmistrz z większością w radzie

TERESPOL: Burmistrz z większością w radzie

Za nami pierwsza sesja Rady Miasta Terespol, podczas której nastąpiło zaprzysiężenie burmistrza Jacka Danieluka i piętnastu radnych, którzy będą reprezentować mieszkańców w najbliższej pięcioletniej kadencji.

– Startujemy w tej kadencji z innego pułapu, ponieważ bardzo dużo już zostało w Terespolu dokonane, miedzy innymi dzięki pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, środkom krajowym oraz wkładzie własnemu – mówi burmistrz, który otrzymał w tegorocznych wyborach ponad 67-procentowe poparcie. – Na pewno postaram się wspólnie z radą miasta, jeśli tylko będzie taka możliwość, składać wnioski o dofinansowanie na następne projekty. Właśnie otrzymaliśmy powyżej 6 mln złotych na rewitalizację obszaru Klonowica. Teraz czekamy tylko na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim i rozpoczynamy kolejną pracę, czyli przygotowanie do przetargu. Myślę, że za około dwa lata mieszkańcy Terespola będą mogli się cieszyć z następnego obszaru głęboko zrewitalizowanego, miejsca, gdzie będą mogli aktywnie wypoczywać z dziećmi.

Podczas sesji ukonstytuowała się nowa rada. Jej skład w większości zasilili radni minionej kadencji. Dziesięciu z nich reprezentuje komitet burmistrza Jacka Danieluka. I to właśnie z tego klubu zaproponowano kandydaturę na przewodniczącego Rady. – Chciałbym zgłosić do tej funkcji Jarosława Tarasiuka. W poprzedniej kadencji dał się poznać jako bardzo dobry organizator, mediator i negocjator. Myślę, że dobrze pokieruje pracami rady w ósmej kadencji – uzasadnił wybór radny Krzysztof Wróbel.

Więcej propozycji nie padło i radni jednogłośnie wybrali Jarosława Tarasiuka na przewodniczącego Rady Miasta. – Przyznaję, że jestem wzruszony z powodu tych 15 głosów. To jest budujące, że cieszę się zaufaniem całej rady. Będę się starał, żeby jej prace przebiegały jak najsprawniej. Przewodniczący nie kieruje pracą rady, tylko ją organizuje. Natomiast wszystkie postanowienia podejmujemy kolegialnie na drodze uchwały. Mam nadzieję, że współpraca będzie układała nam się dobrze – mówi Tarasiuk.

Jakie są priorytety na najbliższą kadencję? – Jeśli chodzi o sprawy infrastrukturalne, można powiedzieć, że wyszliśmy z ziemi. Dlatego więcej wysiłku skierujemy na sprawy społeczne. Głównym projektem na rok przyszły będzie rewitalizacja okolic Klonowicy, a więc obszar sportowo-rekreacyjny. Myślimy również nad zapewnieniem opieki ambulatoryjnej w czasie, kiedy funkcjonujące w Terespolu ośrodki zdrowia nie pracują – zapowiada przewodniczący.

Statut miasta dopuszcza jednego wiceprzewodniczącego rady i funkcję tą, jak dotychczas, będzie pełniła Ewa Zając. Wprawdzie padła propozycja od Barbary Saj, reprezentującej ugrupowanie kandydata na burmistrza Piotra Skolimowskiego, aby stanowisko przejął członek ich komitetu, jednak poparła ją zdecydowana mniejszość radnych.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika nr 38 od 27 listopada

(sb)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: