Takiej inwestycji dawno w województwie nie było
Firma Wipasz wybuduje w Międzyrzecu Podlaskim nowoczesny zakład drobiarski. Pracę znajdzie tam ponad tysiąc osób. Ze Stanisławem Lesiukiem, dyrektorem wytwórni pasz Wipasz w Międzyrzecu Podlaskim, rozmawia Monika Pawluk.
Za nami uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę zakładu drobiarskiego. To symboliczny początek inwestycji, o realizację której w Międzyrzecu Podlaskim władze firmy Wipasz zabiegały od trzech lat.
– Była to dla nas bardzo ważna chwila, ponieważ rzeczywiście trzy lata trwały zabiegi związane z przygotowaniem dokumentacji, a przede wszystkim z wydaniem decyzji środowiskowej. Budowę zakładu określa się jako bardzo duża inwestycję. Jak stwierdzono w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, czyli instytucji, do której składaliśmy wnioski o zatwierdzenie nam decyzji środowiskowych, takiej inwestycji dawno na Lubelszczyźnie nie było. To dlatego była ona prześwietlana ze wszystkich stron i te procedury trwały dosyć długo. W końcu zakończyło się to szczęśliwie, bo na początku tego roku wydane zostało pozwolenie na budowę tego zakładu na działce inwestycyjnej przy ul. Siteńskiej. I przygotowując się do rozpoczęcia budowy zakładu, już na wstępie chcielibyśmy dać wyraźny sygnał okolicznym hodowcom drobiu, że wprowadzamy jednocześnie program "10 tysięcy plus". Będziemy pomagać w rozwoju hodowli kurczaka wokół nowo powstałej ubojni.
Plany są bardzo ambitne: nowoczesne technologie i wysoka skala produkcji mięsa z kurczaka. Według zapowiedzi będzie to jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu w kraju. Kiedy ruszy produkcja?
– Plany są takie, że w tym roku, do grudnia, kończymy budowę wszystkich obiektów, łącznie z inżynieryjnymi. Przy zakładzie przy Siteńskiej powstanie także duże ujęcie wody, porównywalnie takie jak dla miasta Międzyrzec Podlaski, oraz podobna oczyszczalnia ścieków. Natomiast do czerwca przyszłego roku planowane jest już uruchomienie produkcji, wstawienie maszyn i uruchomienie wszystkich linii. Tu o tyle będzie łatwiej, że firma Wipasz ma ogromne doświadczenie w uruchomieniu takiego zakładu. Podobny działa od kilku lat w Mławie. Większość rozwiązań technologicznych i urządzeń zastosowanych w Mławie, będzie zainstalowane w Międzyrzecu Podlaskim.
Przy realizacji tak dużej inwestycji chyba niezmiernie ważnymi czynnikami są również akceptacja i wsparcie lokalnego środowiska, instytucji oraz władz?
– Władze wszystkie nasze wnioski i wystąpienia dokładnie rozważały. Urzędnik nie mówił: "Ja mam czas". Wszystkim zależało, żeby ta inwestycja jak najszybciej w mieście została zrealizowana. Powstaną nowe miejsca pracy i tak jak było powiedziane na ostatnim spotkaniu, które miało miejsce po uroczystości wmurowania kamienia węgielnego (27 lutego – przyp. red.), lokalizacja takiego zakładu to 8 mln zł podatku od nieruchomości, który będzie wpływał do budżetu miasta. Więc można powiedzieć, że faktycznie miasto nam dużo pomagało. Oczywiście dokumentacja przedsięwzięcia była skrupulatnie sprawdzana, ale nie zalegała miesiącami na półkach w urzędach. Podobnie było w przypadku władz powiatu. Wiadomo, że jest to inwestycja trudna i budziła wiele pytań, ale RDOŚ w Lublinie również dosyć szybko rozpatrzyła naszą całą dokumentację. A inwestycja jest ważna z dwóch powodów: bo powstaną miejsca pracy i będą korzyści dla miasta. Dlatego wszystkie środowiska chętnie nam pomagają.
Jaki kluczowy argument przemawiał za tym, że firma Wipasz postanowiła rozszerzyć swoją międzyrzecką działalność o kolejny zakład, tym razem drobiarski?
– Firma zdecydowała się na budowę tego zakładu z takiej przyczyny, że wokół Międzyrzeca Podlaskiego istnieje duże zagłębie drobiowe. Stąd będzie możliwy odbiór kurczaków z tego terenu. Mamy tutaj wytwórnię pasz, tym samym współpracujemy z wieloma hodowcami, którzy biorą od nas paszę. I chcielibyśmy, żeby oni swoje kurczaki zdawali do nas, sprzedawali do firmy Wipasz. Zakład drobiarski powstaje na tym terenie, żeby lokalnych hodowców bardziej związać z nami.
W dobie, gdy producenci rolni z naszego regionu zmagają się z konsekwencjami afrykańskiego pomoru świń i wygaszane są fermy trzody chlewnej, produkcja drobiu może być alternatywą dla lokalnych hodowców, także tych poszkodowanych przez ASF?
– Myślę, że tak, stąd też wprowadzony przez nas program "10 tysięcy plus", w którym chcemy pomagać w bardzo szerokim zakresie dla wszystkich hodowców, którzy chcą wybudować nowe kurniki, a także przestawiać się z innej działalności rolnej na hodowlę drobiu. Zakładamy, że w międzyrzeckim zakładzie ma powstawać około 500 ton mięsa na dobę, to wymaga dostarczenia 250 t ton kurczaków dziennie. Te dane pokazują, że będzie ogromne zapotrzebowanie na surowiec. Tak duża firma nie stoi, to jest praca ciągła. Szef trochę szerzej spojrzał na powstającą w naszym mieście firmę, bo tak jak powiedziałem, chociaż jest to zakład bliźniaczy dla już istniejącej ubojni w Mławie, to będą jednak pewne zmiany. Tutaj firma decyduje się na działalność rozszerzoną o garmażerkę. W planach jest także, żeby wybudować w całym kompleksie wielką mroźnię.
Zatrudnienie w nowym zakładzie ma znaleźć ponad tysiąc osób i to nie tylko na stanowiskach stricte związanych z produkcją. Potrzebni będą też pracownicy z wyższym wykształceniem. Specjalistów z jakich branży będziecie poszukiwali?
– Mamy już zatrudnioną osobę, która prowadzi rozmowy z potencjalnymi pracownikami, przekazuje też informację, jakie powstaną stanowiska pracy. Według zapowiedzi władz firmy, będzie około 300 stanowisk nie związanych bezpośrednio z produkcją, czyli pracownicy obsługi administracyjnej, energetycy, grupy mechaników, automatyków ,informatyków . Będziemy działali w szerokim zakresie. Stąd zatrudnimy też dużą liczbę osób wykształceniem i to różnych specjalności, od lekarzy weterynarzy poczynając, na informatykach, elektrykach i automatykach kończąc.
Zakład o takiej specyfice produkcji zawsze budzi głosy obaw czy nawet sprzeciwu wobec planów lokalizacji takiej inwestycji. Tutaj tych kontrowersji również nie udało się uniknąć. Czy rzeczywiście ogromne obwarowania m.in. sanitarno-higieniczne, jakie spełniać musi taka inwestycja, mogą uspokoić, że nie będzie ona uciążliwa dla mieszkańców, zwłaszcza sąsiadujących z przyszłym zakładem osiedli?
– Długo trwało sprawdzanie przez RDOŚ w Lublinie naszego wniosku, gdzie badane były wszystkie zagrożenia, jakie niesie lokalizacja na danym terenie firmy prowadzącej taką działalność. Sprawdzano poziom hałasu, zapach i wiele innych czynników. Zastosowane zostały takie rozwiązania, łącznie z kompaktowymi oczyszczalniami, które moim zdaniem nie będą odczuwalne dla mieszkańców. Wiadomo, że nie jest możliwe, żeby skutki w ogóle nie były odczuwalne. Wiadomo, że do zakładu będzie dowożony drób, więc jakieś utrudnienia, chociażby komunikacyjne, będą. Ale mamy nadzieję, że tak jak deklaruje Zarząd Województwa, w Międzyrzecu powstanie obwodnica wschodnia i w przypadku transportu drobiu ominiemy centrum miasta. Jeżeli w Mławie zakład funkcjonuje tuż przy centrum miasta, to myślę, że w Międzyrzecu na pewno nie będzie gorzej. A nie bez znaczenia będzie to, że pracę znajdzie tutaj wiele osób. W przypadku, gdy będzie uruchomiona cała produkcja, może to być liczba nawet 1300-1500 osób. A nawet do samej budowy zakładu, jak wynika z naszych wyliczeń, potrzeba będzie około 300 pracowników budowlanych, żeby przez rok ją zakończyć. Do 5 marca jest czas na składanie ofert dla firm na budowę zakładu. A firmy realizujące inwestycję w większości będą zatrudniały miejscowych. Druga sprawa to jest lokalizacja mieszkań dla osób przyjezdnych. Już niektórzy rozpytują się o kwatery na terenie Międzyrzeca. Te kilkaset osób musi gdzieś mieszkać. Gdy zjadą do nas pracownicy, podejrzewam, że wszystkie kwatery prywatne w mieście i okolicy będą wynajęte przez pracowników ekip budowlanych z zewnątrz. Moim zdaniem lokalizacja zakładu drobiarskiego w Międzyrzecu da miejsca pracy, ale też poważnego kopa do rozwoju dla regionalnych firm.
W kontekście rynku zbytu firma zamierza skupiać się na odbiorcach krajowych, czy w perspektywie jest również eksport?
– W tej chwili ponad 60 procent mięsa drobiowego produkowanego w zakładzie w Mławie idzie na eksport, a reszta jest rozprowadzana po dużych marketach w kraju. Firma Wipasz nie ma problemów ze zbytem.
Wracając do aspektu społecznego, działalność zakładu produkcyjnego to nie tylko miejsca pracy. Nie bez znaczenia jest także wspieranie lokalnych inicjatyw czy wydarzeń kulturalnych i sportowych. Firma Wipasz robi to konsekwentnie od kilku lat.
– Od dawna wspieramy różnorakie projekty. Na przykład w Przedszkolu nr 4 w Międzyrzecu Podlaskim wybudowaliśmy plac zabaw, obiekt powstał z naszych funduszy. Zakupiliśmy również sprzęt rehabilitacyjny do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wspieramy drużynę Huraganu, organizację Dni Międzyrzeca, pomagamy kołom gospodyń wiejskich, zespołom śpiewaczym oraz w przygotowaniu wielu, wielu innych drobnych imprez, które są ważne dla społeczności lokalnej. I za tę działalność, za nasze wsparcie słyszymy od tych osób wiele ciepłych słów, podziękowań. To pokazuje, że Wipasz nie zamknął się w klatce i że próbujemy pomagać, komu tylko się da.
Wiele uwagi poświęca się obecnie nowej inwestycji Wipaszu, ale czy są plany dotyczące rozwoju istniejącej już wytwórni pasz?
– Żeby ci hodowcy, którzy będą oddawali do nas kurczaki, byli bardziej z nami powiązani, będą również brali od nas paszę. Nasza wytwórnia nie jest przystosowana do tego, żeby wyprodukować taką ilość paszy, ile będzie nam potrzeba. Dlatego planowana jest modernizacja wytwórni, żeby mogła produkować większą ilość paszy, tak by wszystkie aspekty się ze sobą zazębiały. Żeby hodowla, dostarczanie paszy i odbiór surowca tworzyły jeden obieg, tak jak to już nieźle funkcjonuje w Mławie i jej okolicach. Tamtejsze wytwórnie zaopatrują dostawców drobiu w pasze.
Obserwuj nasz serwis na:
Obserwuj @PodlasiakInfoZobacz także:
Przed nami kolejne warsztaty z cyklu Babie Lato - Kobiety z pasją – zapowiedź
Coś dla zdrowia i urody, czyli Jesienne Warsztaty Babie Lato – zapowiedź
Wiadomo, kiedy wejdzie w życie Krajowy System e-Faktur
Wnioski o wakacje składkowe w ZUS od 1 listopada
Zobacz poradnik, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich finansów i danych
Strony internetowe – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Spersonalizowane opakowania: sztuka tworzenia unikalnych doświadczeń dla każdego klienta
Inspirujące warsztaty "Babie Lato – Kobiety z Pasją" dzięki ZPP Podlasie
Miejscowość
- Międzyrzec Podlaski
- Z kraju
- Parczew
- Łosice
- Powiat bialski
- Biała Podlaska
- Z województwa
- Radzyń Podlaski
- Terespol
- Łuków
- Gmina Biała Podlaska
- Gmina Łomazy
- Gmina Piszczac
- Gmina Terespol
- Gmina Janów Podlaski
- Gmina Wisznice
- Gmina Leśna Podlaska
- Z granicy
- Z policji
- Koncerty
- Różne wydarzenia kulturalne
- Spektakle
- Filmy
- Książki
- Wystawy
- Technologie
- Porady
- Rekreacja
- Pasje
- Motoryzacja
- Relaks
- Kulinarne
- Felietony
- Podróże
Podkategorie wpisów
Najnowsze informacje
-
Cała prawda o realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Niejasne cele, opóźnienia i zmiany terminów
41 -
Karol Świderski: Puchar Tymbarku jest dowodem, że marzenia się spełniają
44 -
Smykofonia, czyli muzyczna podróż dla najmłodszych do obejrzenia w Białej Podlaskiej – zapowiedź
48 -
W hołdzie ruchowi Solidarność – konferencja naukowa w bialskiej bibliotece
84 -
Co to jest niepodległość? – uroczysta akademia patriotyczna w szkole w Wisznicach
74
Artykuły według daty
Pogoda
Informujemy, że strona podlasianin.com.pl korzysta z plików „Cookies”, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Szanujemy Twoją prywatność
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
UWAGA: To ustawienie zostanie wprowadzone dla obecnej przeglądarki.
RODO
Od 25 maja 2018 r. stosowane jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1, w skrócie: RODO.
RODO nakazuje, aby podmiot decydujący o tym, w jaki sposób i w jakim celu przetwarzane są dane osobowe, czyli tzw. administrator danych, przekazał Państwu informacje niezbędne do zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych osobowych. Zgodnie z RODO dane osobowe to wszystkie informacje identyfikujące lub pozwalające na zidentyfikowanie osoby fizycznej. Są nimi nie tylko imię i nazwisko czy adres, ale także choćby adres e-mail czy adres IP, zapisywane w plikach cookies.
Regulamin
Postanowienia ogólne
1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska.
2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.
3. Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”, „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
4. Administrator zbiera dane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów, przetwarza je zgodnie z prawem i nie poddaje dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami. Dane są zbieranie jedynie w adekwatnym, niezbędnym i koniecznym zakresie w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane.
5. Administrator nie przetwarza szczególnych kategorii danych. Administrator dokłada wszelkich starań, aby chronić dane przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich i w tym zakresie stosuje organizacyjne i techniczne środki bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Administrator nie udostępnia danych żadnym nieuprawnionym do tego odbiorcom, zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
6. Dane osobowe podawane w formularzu na „skontaktuj się z nami”, „komentarz” są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.
7. W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem tych danych możesz kontaktować się poprzez następujące kanały komunikacji:
• Adres: Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska,
• Poczta elektroniczna: kontakt@podlasianin.com.pl,
• Telefon: 83 307 00 90.
W jakich celach są przetwarzane Twoje dane osobowe?
1. Za Twoją zgodą dane mogą być przetwarzane w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych. W przypadku wyrażenia zgody dane mogą być przetwarzane przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
2. Twoje dane będą przetwarzane także w celu świadczenia usług przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
3. Twoje dane mogą być także przetwarzane w celu dopasowania treści stron internetowych do Twoich zainteresowań, a także wykrywania botów i nadużyć oraz pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług Grupy Medialnej Podlasie Spółka z o.o.
4. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celach marketingowych jest Twoja dobrowolna zgoda na przetwarzanie danych, w tym na profilowanie (art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).
Administrator danych
1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy takie Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
2. Dane osobowe przetwarzane są:
– zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
– zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
– w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem), ma prawo dostępu do treści swoich danych, do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Twoim zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.
4. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: kontakt@podlasianin.com.pl.
5. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
6. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
7. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
8. Usługodawca nie udostępnia danych osobowych innym podmiotom poza upoważnionymi do tego na podstawie właściwych przepisów prawa.
9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.
Przez jaki okres będą przechowywane Twoje dane osobowe?
Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat, do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Informacje o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego
Masz prawo wniesienia skargi do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu.
Komentarze
Brak komentarzy