Tak będziemy świętowali 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
BIAŁA PODLASKA
Wyjątkowe widowisko szykuje Społeczna Szkoła Podstawowa. 18 i 19 listopada w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury odbędzie się kolejny musical, do którego autorski scenariusz napisała polonistka Beata Wawryniuk. – Tym razem poruszamy tematykę odzyskania niepodległości. Chcemy sztuką aktorską, tańcem i śpiewem upamiętnić tę historyczną chwilę – zapowiada.
Sztukę będzie można obejrzeć 18 listopada o godz. 16 i będzie to spektakl dla mieszkańców miasta. Natomiast 19 listopada w godz. 9 i 11 zapoznają się z nią uczniowie bialskich szkół.
W najbliższą niedzielę (11 listopada) o godz. 10, w kościele Narodzenia NMP przy ul. Brzeskiej, zostanie odprawiona msza za Ojczyznę. Następnie uroczystości przeniosą się pod pomnik Orła Niepodległości na Placu Wolności, gdzie odczytany zostanie apel pamięci oraz złożone będą kwiaty. O godz. 16 przy ul. Piłsudskiego, naprzeciwko Urzędu Miasta, odbędzie się natomiast uroczystość odsłonięcia pomnika „Odrodzenie Ojczyzny 1918”.
Wernisaż wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1942" odbędzie się 12 listopada o godz. 11 w Oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej przy ul. Brzeskiej 1 (I piętro). Gościem honorowym spotkania będzie córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. Wstęp wolny.
MIĘDZYRZEC PODLASKI
100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości połączone zostanie z obchodami "Krwawych Dni Międzyrzeca". Uroczystości rozpoczną się już 9 listopada galą w sali kina Sława. Dzień później, między godz. 9-13, na placu Jana Pawła II zaplanowano piknik historyczny, a o godz. 14 w parku Potockich mieszkańcy będą mogli zobaczyć inscenizację wydarzeń Krwawych Dni.
11 listopada uroczystości rozpocznie o godz. 13.30 msza w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie mieszkańcy przejdą pod pomnik Bohaterów Miasta, gdzie wmurowana zostanie kapsuła czasu. Z kolei na cmentarzu przy ul. Brzeskiej tradycyjnie odbędzie się apel poległych, który poprzedzi odsłonięcie pomnika.
Wiele wydarzeń zaplanowano również na kolejne dni. W środę 14 listopada o godz. 17 w Galerii ES otwarta zostanie wystawa "Józef Piłsudski Twórca Niepodległej". Natomiast 15 listopada o godz. 17 w sali koncertowej mieszkańcy wysłuchają koncertu w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej. Obchody zakończy 23. edycja marszu-patrolu, którego uczestnicy przejdą pod pomnik Bohaterów Miasta. Zagra też orkiestra dęta OSP z Mykanowa. (mp)
TERESPOL
Program dwudniowych obchodów w przygranicznym mieście setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obfituje w wiele kulturalnych i patriotycznych spotkań. Uroczystości rozpoczną się w sobotę 10 listopada o godz. 17 w Liceum Akademickim w Terespolu, gdzie zostanie wygłoszony okolicznościowy referat historyczny, po którym mieszkańcy będą zaproszeni do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z zespołem śpiewaczym Echo Polesia i chórem Corda Vox. Półtorej godziny później rozpocznie się koncert "Wolność jest w nas" w wykonaniu zespołu Silk i solistów: Justyny Maleńczuk, Małgorzaty Oleszczuk i Janusza Maleńczuka.
Oficjalne obchody zaplanowano na następny dzień - 11 listopada i rozpocznie je msza w kościele pw. Świętej Trójcy. W hołdzie wszystkim walczącym o wolność zostanie odsłonięta tablica poświęcona 100-leciu Odzyskania Niepodległości. Następnie delegaci złożą wieńce pod pomnikiem Niepodległości i 300-lecia Terespola. Zgromadzeni będą również uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu kamienia poświęconego pamięci gen. Franciszka Krajowskiego oraz planszy związanej z wyjątkową rocznicą.
Później uroczystości przeniosą się do terespolskiej Prochowni, gdzie o godz. 12 zgromadzeni będą mogli wysłuchać okolicznościowego referatu historycznego. Mieszkańcy będą również mile widziani na otwarciu wystawy o generale Franciszku Krajowskim. W ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018 zostaną rozdane pamiątkowe foldery. Zgromadzeni będą również mogli skorzystać z warsztatów tworzenia kotylionów. Wieczorem o godz. 18.30 w restauracji Galeria Smaków nastąpi premiera historycznego filmu fabularnego "Ciosy". (sb)
GMINA ŁOMAZY
Setną rocznicę odzyskania niepodległości świętować będzie także gmina Łomazy. 11 listopada o godz. 9.30 odprawiona zostanie msza, a potem uczestnicy uroczystości pomaszerują w asyście Orkiestry Dętej OSP Łomazy w kierunku pomnika przy ul. Podrzecznej, by złożyć pod nim wieńce. Następnie, o godz. 10.30 w hali Zespołu Szkół, odbędzie się uroczysta akademia, której częścią będzie m.in. nadanie sztandaru Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Łomazach. Zaplanowany jest również wspólny występ zespołów muzycznych: Zielona Kalina z Dubowa, Studziańczanie ze Studzianki, Poranna Rosa z Korczówki, Pohulanka z Kopytnika, Luteńka z Koszoł oraz chóru Kanon z Łomaz.
GMINA TERESPOL
Wyjątkową setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości mieszkańcy gminy Terespol będą świętować w sposób szczególny. Uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godz. 12 uroczystą mszą w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kobylanach. Bezpośrednio po niej nastąpi uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji oraz mieszkańców gminy pod pomnik upamiętniający Bitwę pod Kobylanami z dnia 5 lutego 1919 r.
Na miejscu przypomniane zostaną losy żołnierzy 34. Pułku Piechoty z Białej Podlaskiej, który swój krwawy chrzest bojowy przeszedł właśnie w Kobylanach, staczając bój z Niemcami. Następnie delegacje złożą wieńce. Dodatkowym wyrazem pamięci będzie salwa honorowa w wykonaniu przedstawicieli Klubu Strzeleckiego Kaliber.
Po części oficjalnej zgromadzeni udadzą się w kierunku Dzieła Międzyfortowego Kobylany I, gdzie nastąpi oficjalne otwarcie odrestaurowanego obiektu, który zbudowano w latach 1914-1915 (fort znajduje się przy krajowej „dwójce” w pobliżu budynku Urzędu Gminy Terespol). Tam będzie można obejrzeć wystawę „Twierdza Brześć Litewski podczas I wojny światowej”, przygotowaną przez Muzeum Twierdzy Brzeskiej.
Na godz. 14 zaplanowana jest rekonstrukcja historyczna „Bitwy pod Kobylanami” z 1919 roku. W inscenizacji będzie uczestniczyć 35 umundurowanych żołnierzy wyposażonych w karabiny maszynowe z epoki, miotacze ognia i broń hukową. Dodatkowo zostaną przedstawione elementy pozoracji pola walki z zastosowaniem efektów pirotechnicznych. W bitwie weźmie udział samochód Daimler z 1913 roku.
Dodatkowo dla zebranych będzie zorganizowany Piknik Niepodległościowy, na którym rekonstruktorzy będą prezentować umundurowanie, broń z epoki, możliwe będzie również zorganizowanie lekcji tematycznych na temat lokalnej historii. Uradowani powinni być smakosze, ponieważ panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich zaproponują grochówkę wojskową, bigos tradycyjny, oraz inne potrawy dostępne w kuchni polowej.
Jednym z akcentów Pikniku Niepodległościowego będzie „Ognisko Patriotyzmu”, które w lokalnej społeczności cieszy się dużym zainteresowaniem i jest sprawdzonym elementem obchodów Święta Niepodległości w terespolskiej gminie. Przy akompaniamencie instrumentalistów uczestnicy spotkania będą śpiewać pieśni patriotyczne oraz piosenki żołnierskie. Zwieńczeniem pikniku będzie pokaz teatru ognia, który zapewni niezapomniane wrażenia wizualne i podkreśli heroizm Polaków w walce o Niepodległość. Na zakończenie Obchodów Święta Niepodległości grupa „Białe Anioły” działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach zaplanowała widowisko muzyczno-teatralne z okazji tej szczególnej rocznicy.
Niepodległościowe obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości i „100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Gminie Terespol” znalazła się na liście wydarzeń wpisujących się w oficjalne obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorzy biorą również udział w akcji promocyjnej „Dumni z Polski”, czyli specjalnie zorganizowanej kampanii na rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
GMINA KODEŃ
Przypadająca w tym roku 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę zmobilizowała kodeńską społeczność do realizacji szczytnego przedsięwzięcia, jakim była odbudowa Pomnika Odzyskania Niepodległości w Kodniu. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie nowego monumentu będzie miało miejsce 11 listopada. Wcześniej o godzinie 15.30 odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Anny w Kodniu.
W ramach obchodów zaplanowano również Wieczornicę w Gminnym Centrum Kultury.
GMINA PISZCZAC
Również w gminie Piszczac mieszkańcy upamiętnią setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczną się o godz. 12 mszą św. w intencji Ojczyzny w miejscowym kościele. Uczestnicy i poczty sztandarowe pomaszerują pod wybudowany z okazji wyjątkowej rocznicy nowy pomnik w centrum Piszczaca, gdzie nastąpi uroczyste odsłonięcie i złożenie wieńców.
Następnie zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Uczniowie szkół w Piszczacu, Chotyłowie, Dobrynce i Połoskach zaśpiewają patriotyczne pieśni. Do wspólnego śpiewania zapraszani są również mieszkańcy. Na zakończenie zgromadzeni będą mogli wspólnie spędzić czas przy posiłku niepodległościowym.
GMINA KONSTANTYNÓW
Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w sobotę 1o listopada. Rozpocznie je musztra w wykonaniu młodzieży klas mundurowych z Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim. O godzinie 10 mieszkańcy są zapraszani do udziału we mszy św. w kościele parafialnym pw. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie.
Po mszy nastąpi część artystyczna w wykonaniu młodzieży Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Konstantynowie. Następnie uczestnicy udadzą się pod pomnik, gdzie zostaną złożone kwiaty. Na miejscu zostanie poświęcona tablica upamiętniająca 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwieńczeniem obchodów będzie wspólne ognisko w parku w Konstantynowie.
Obserwuj nasz serwis na:
Obserwuj @PodlasiakInfoZobacz także:
Cała prawda o realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Niejasne cele, opóźnienia i zmiany terminów
Karol Świderski: Puchar Tymbarku jest dowodem, że marzenia się spełniają
Smykofonia, czyli muzyczna podróż dla najmłodszych do obejrzenia w Białej Podlaskiej – zapowiedź
W hołdzie ruchowi Solidarność – konferencja naukowa w bialskiej bibliotece
Co to jest niepodległość? – uroczysta akademia patriotyczna w szkole w Wisznicach
W jaki sposób zadbać o swoje zdrowie?
Krótka przygoda AZS-AWF w Pucharze Polski
Sześc nowych radiowozów dzięki współpracy bialskiej policji z samorządami
Miejscowość
- Międzyrzec Podlaski
- Z kraju
- Parczew
- Łosice
- Powiat bialski
- Biała Podlaska
- Z województwa
- Radzyń Podlaski
- Terespol
- Łuków
- Gmina Biała Podlaska
- Gmina Łomazy
- Gmina Piszczac
- Gmina Terespol
- Gmina Janów Podlaski
- Gmina Wisznice
- Gmina Leśna Podlaska
- Z granicy
- Z policji
- Koncerty
- Różne wydarzenia kulturalne
- Spektakle
- Filmy
- Książki
- Wystawy
- Technologie
- Porady
- Rekreacja
- Pasje
- Motoryzacja
- Relaks
- Kulinarne
- Felietony
- Podróże
Podkategorie wpisów
Najnowsze informacje
-
Cała prawda o realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Niejasne cele, opóźnienia i zmiany terminów
69 -
Karol Świderski: Puchar Tymbarku jest dowodem, że marzenia się spełniają
55 -
Smykofonia, czyli muzyczna podróż dla najmłodszych do obejrzenia w Białej Podlaskiej – zapowiedź
83 -
W hołdzie ruchowi Solidarność – konferencja naukowa w bialskiej bibliotece
133 -
Co to jest niepodległość? – uroczysta akademia patriotyczna w szkole w Wisznicach
101
Artykuły według daty
Pogoda
Informujemy, że strona podlasianin.com.pl korzysta z plików „Cookies”, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Szanujemy Twoją prywatność
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
UWAGA: To ustawienie zostanie wprowadzone dla obecnej przeglądarki.
RODO
Od 25 maja 2018 r. stosowane jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1, w skrócie: RODO.
RODO nakazuje, aby podmiot decydujący o tym, w jaki sposób i w jakim celu przetwarzane są dane osobowe, czyli tzw. administrator danych, przekazał Państwu informacje niezbędne do zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych osobowych. Zgodnie z RODO dane osobowe to wszystkie informacje identyfikujące lub pozwalające na zidentyfikowanie osoby fizycznej. Są nimi nie tylko imię i nazwisko czy adres, ale także choćby adres e-mail czy adres IP, zapisywane w plikach cookies.
Regulamin
Postanowienia ogólne
1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska.
2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.
3. Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”, „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
4. Administrator zbiera dane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów, przetwarza je zgodnie z prawem i nie poddaje dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami. Dane są zbieranie jedynie w adekwatnym, niezbędnym i koniecznym zakresie w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane.
5. Administrator nie przetwarza szczególnych kategorii danych. Administrator dokłada wszelkich starań, aby chronić dane przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich i w tym zakresie stosuje organizacyjne i techniczne środki bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Administrator nie udostępnia danych żadnym nieuprawnionym do tego odbiorcom, zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
6. Dane osobowe podawane w formularzu na „skontaktuj się z nami”, „komentarz” są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.
7. W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem tych danych możesz kontaktować się poprzez następujące kanały komunikacji:
• Adres: Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska,
• Poczta elektroniczna: kontakt@podlasianin.com.pl,
• Telefon: 83 307 00 90.
W jakich celach są przetwarzane Twoje dane osobowe?
1. Za Twoją zgodą dane mogą być przetwarzane w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych. W przypadku wyrażenia zgody dane mogą być przetwarzane przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
2. Twoje dane będą przetwarzane także w celu świadczenia usług przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
3. Twoje dane mogą być także przetwarzane w celu dopasowania treści stron internetowych do Twoich zainteresowań, a także wykrywania botów i nadużyć oraz pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług Grupy Medialnej Podlasie Spółka z o.o.
4. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celach marketingowych jest Twoja dobrowolna zgoda na przetwarzanie danych, w tym na profilowanie (art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).
Administrator danych
1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy takie Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
2. Dane osobowe przetwarzane są:
– zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
– zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
– w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem), ma prawo dostępu do treści swoich danych, do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Twoim zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.
4. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: kontakt@podlasianin.com.pl.
5. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
6. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
7. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
8. Usługodawca nie udostępnia danych osobowych innym podmiotom poza upoważnionymi do tego na podstawie właściwych przepisów prawa.
9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.
Przez jaki okres będą przechowywane Twoje dane osobowe?
Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat, do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Informacje o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego
Masz prawo wniesienia skargi do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu.
Komentarze
Brak komentarzy