Strzegą nie tylko granicy państwa, ale i UE. Mieli swoje święto

Strzegą nie tylko granicy państwa, ale i UE. Mieli swoje święto

Czas na odznaczenia na wyższe stopnie

BIAŁA PODLASKA Krajowa Administracja Skarbowa miała swoje święto. Obchodzono je uroczyście 10 września na placu Wolności. Były odznaczenia, podsumowania oraz wystąpienia zaproszonych gości. Wschodnia granica, jak się okazuje, może się pochwalić sporymi sukcesami w kwestii wykrytych przemytów.

Krajowa Administracja Skarbowa powstała w 2017 r. poprzez połączenie struktur celnych, skarbowych i podatkowych. Według Piotra Walczaka, szefa KAS, połączenie trzech tych obszarów było dobrym pomysłem, co najlepiej pokazuje nasz region a więc wschód Polski.

– Najlepiej o tym świadczą liczby. Co roku notujemy wzrost wpływów podatkowych. Praktycznie wszystkie organizacje międzynarodowe pokazują na zwiększanie się luk podatkowych, które są poważnym problemem. Jeśli chodzi o granicę wschodnią, jest tu duży problem z przemytem. Nie tak dawno luka podatkowa z 15 proc. spadła tutaj do 10 proc., więc w tym regionie KAS odniósł sukces, bo powstała wyspecjalizowana formacja do walki z przestępczością gospodarczą. Pomocne są w tym m.in. sprzęt do wykrywania przemytów a więc nowoczesne urządzenia rentgenowskie, które zakupiliśmy w ciągu dwóch lat – uważa Walczak.

Jakie korzyści przyniosło jeszcze połączenie struktur celnych, skarbowych i podatkowych? – Często kontrole prowadzone były przez poszczególne służby co utrudniało przedsiębiorcom normalne funkcjonowanie. Teraz ukierunkowaliśmy się na dokładną analizę. Sprawdzamy ryzyko prowadzonych działalności gospodarczych pod kątem ewentualnych niedogodności dla Skarbu Państwa w tzw. karuzelach podatkowych. W tym obszarze mamy spore osiągnięcia, chodzi o wielomilionowe uszczuplenia optymalizacji podatkowej. Granica jest coraz bardziej szczelna. Jeśli zatrzymywane są środki ochrony roślin, leki i inne substancje to faktycznie jest to zasługa naszych funkcjonariuszy – przyznaje Marta Szpakowska, rzecznik prasowy IAS w Lublinie.

Więcej w przyszłym wydaniu tygodnika Podlasiak od 17 września

(jd)

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy