Stal Mielec bezradna w hali AWF

Szczypiorniści AZS-AWF zwycięstwem pożegnali się z bialskimi kibicami w 2023 roku

Szybko pozbierali się piłkarze ręczni AZS-AWF po niespodziewanej porażce w Wągrowcu, i tydzień później – w sobotę 9 grudnia – łatwo poradzili sobie we własnej hali ze Stalą Mielec. Gwiazdą meczu został bialski bramkarz Łukasz Adamiuk, który obronił aż trzy rzuty karne.

AZS-AWF Biała Podl. – HANDBALL STAL Mielec 32:25 (19:14).

AZS-AWF: Adamiuk, Kwiatkowski – Warmijak, Grzenkowicz, Wierzbicki (2), Tarasiuk (6), Mazur (3), Reszczyński (3), Kozycz (3), Kandora (1), Antoniak (7), Lewalski, Baranowski (1), Wójcik (4), Wojnecki (2).

Stal: Nowikow, Dekarz – Kilian, Ruhnke (4), Kotliński (6), Wołyncew (4), Kowalik, Smoliński (1), Stefani (2), Przychodzień (2), Osmola, Światłowski (6).

Sędziowie: K. Dąbrowski i P. Staniek (obaj z Kielc).

Kary: AZS-AWF – 14 min., Stal – 20 min.

Po wyrównanym początku, podczas którego na gola gości bialczanie rewanżowali się tym samym, trzy kolejne trafienia zanotowali gospodarze, i ze stanu 2:3 zrobiło się 5:3. Od tej chwili ich rywale już ani razu nie zdołali doprowadzić choćby do remisu. Na przeszkodzie stanął m.in. skutecznie broniący Łukasz Adamiuk, który do 10. minuty miał już na koncie dwa obronione karne, po rzutach Daniela Osmoli i Bartosza Smolińskiego.

Drugi ofensywny przestój mielczan nastąpił między 15. a 19. minutą, i po czterech kolejnych golach akademików ich przewaga wzrosła do pięciu (12:7). I chociaż między bramkami Stali dobrze interweniował Dawid Dekarz, to do przerwy goście nie zdołali jej pomniejszyć.

Początek drugiej połowy to rosnąca dominacja akademików, celne rzuty m.in. Dominika Antoniaka i Bartłomieja Mazura, czego efektem wynik 24:15 w 36. minucie. Na tyle osłabiło to morale przyjezdnych, że już do końca nie radzili sobie w ofensywie, czego dowodem trzeci obroniony przez Adamiuka karny. Tym razem nie zdołał go pokonać Mikołaj Kotliński, syn Kazimierza, znakomitego przed laty w polskiej ekstraklasie bramkarza AZS-u oraz reprezentacji Białorusi.

Wyniki innych meczów: AZS-AWF Biała Podl. – Stal M. 32:25, Jurand – Olimpia 23:21, Padwa – Nielba 31:34, Pogoń – MKS Wieluń 36:27, SMS ZPRP I – Anilana 23:24, Śląsk – Siódemka Miedź 30:28, Zagłębie – Autoinwest 29:30, pauzowała Stal Gorzów Wlkp.

Liderujący Śląsk Wrocław (33 pkt.) powiększa przewagę nad najbliższą drużyną, jaką jest Padwa Zamość, i wynosi już ona 10 punktów. Trzecia w tabeli Pogoń Szczecin ma o 11 punktów mniej, a trzy kolejne zespoły, czyli AZS-AWF Biała Podlaska, SMS ZPRP I Kielce oraz gorzowska Stal – o 12.

Ostatni w tym roku kalendarzowym mecz akademicy zagrają w Łodzi w sobotę 16 grudnia o godz. 18 z trzynastą w klasyfikacji Anilaną.