Samorządy przygraniczne chcą współpracować

Samorządy przygraniczne chcą współpracować

Porozumienie kilku lokalnych samorządów zostało podpisane 14 sierpnia

BIAŁA PODLASKA Powstała inicjatywa, by utworzyć stowarzyszenie samorządów pod nazwą Euroregion Przybuże. To wspólna inicjatywa lokalnych samorządów.

Porozumienie w sprawie powołania komitetu organizacyjnego do utworzenia stowarzyszenia samorządów Euroregion Przybuże zostało podpisane 14 sierpnia w Urzędzie Miasta. Działania koordynuje prezydent miasta Michał Litwiniuk i wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk.

Ale partnerów jest więcej. To m.in. gmina Biała Podlaska, gmina Tuczna, gmina Leśna Podlaska, gmina Janów Podlaski czy gmina Kodeń. Celem działań jest koordynacja współpracy samorządów i społeczności lokalnych z obszarów przygranicznych. – Nowy Euroregion to szansa na skuteczniejsze działania w zakresie współpracy transgranicznej pomiędzy samorządami powiatu bialskiego oraz kreowania współpracy z partnerami z Białorusi i Ukrainy – komentuje Daniel Dragan, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bialskiego.

Biała Podlaska od 2006 roku należała do Euroregionu Bug, jednak były prezydent Dariusz Stefaniuk zrezygnował z przynależności do tych struktur ze względu na koszty. Miesięczna składka wynosiła bowiem prawie 6 tys. zł, a korzyści, jak mówił wtedy prezydent, nie były zbyt wielkie. Stefaniuk chciał postawić na inne formy współpracy, które miały być bardziej efektywne. Miasto było i nadal jest członkiem Związku Miast Polskich.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy