Rząd utrudnia przyjazd Białorusinów do Polski

Rząd utrudnia przyjazd Białorusinów do Polski

– Powinniśmy ułatwiać przedsiębiorcom wymianę towaru. Najlepiej, gdyby politycy nie przeszkadzali – mówi poseł Stanisław Żmijan (z lewej)

Bialskopodlaskich przedsiębiorców zelektryzowała informacja, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wprowadziło utrudnienia w przyznawaniu wiz mieszkańcom Białorusi. Na pewno spadną obroty w naszych sklepach i hurtowniach.

Obecnie mieszkaniec Białorusi, wyrabiając wizę typu C, czyli tzw. zakupową, wpisywał po prostu cel podróży: zakupy. Było przy tym minimum formalności, a na tę jednorazową wizę mógł wjeżdżać do 180 dni w roku. Przed podwyżką kosztowały 30 euro, potem dwa razy tyle.

Niestety, polski rząd postanowił zmienić zasady przyzwania wiz. – Teraz Polska oczekuje od tych, którzy chcą wjechać do Polski, aby do wniosków dołączyli potwierdzenie zakwaterowania. Jest to poważne utrudnienie, bo koszty wjazdu do Polski dla mieszkańca Białorusi będą wyższe. Myślę, że przyniesie to negatywne skutki – mówi poseł Stanisław Żmijan (PO). – Decyzja MSZ w sprawie wiz jest szkodliwa, oceniamy ją negatywnie.

Poseł zwraca uwagę, że brakuje dokumentów, które określiłyby szanse rozwojowe powiatu bialskiego w kontekście bliskości z granicą. – Nasze położenie nie musi być przekleństwem, może być błogosławieństwem – zauważa poseł.

Radny powiatu bialskiego Daniel Dragan proponuje, aby w strategii przygotowywanej przez Starostwo Powiatowe na lata 2018-2022 ująć pomysły na wzmocnienie współpracy ze stroną białoruską.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika Podlasiak nr 3 od 15 stycznia

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy