Rusza budowa kolejnego etapu Warszawskiej

Rusza budowa kolejnego etapu Warszawskiej

Władze miasta podpisały z wykonawcami – firmami Budomex i Tre-Drom – umowę na wykonanie drugiego etapu modernizacji ulicy Warszawskiej

BIAŁA PODLASKA Miasto wyłoniło wykonawców drugiego etapu modernizacji ulicy Warszawskiej. Konsorcjum firm Budomex i Tre-Drom rozpocznie prace jeszcze w tym roku.

Podpisanie umowy nastąpiło 3 grudnia w magistracie. O jej założeniach opowiedział na wstępie prezydent Michał Litwiniuk: – Jest to inwestycja dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 8,3 mln zł, co stanowi 70 proc. wartości nakładów kwalifikowanych. Cała inwestycja zamknie się kwotą 13,6 mln zł. A nie jest to jedyny przykład skutecznego pozyskiwania przez nas środków. W ramach tego samego Funduszu uzyskaliśmy 4,4 mln zł dofinansowania na ulicę Koncertową i rondo na Witoroskiej, co również stanowi 70 proc. wartości inwestycji.

W przetargu wyłonione zostały firmy, które wejdą na plac budowy. Będzie to konsorcjum dwóch bialskich firm: Budomex i Tre-Drom. – To ulica, wzdłuż której posadowione są duże osiedla. Inwestycja będzie realizowana w maksymalnie funkcjonalnej formule: z chodnikami po obu stronach ulicy, ścieżką rowerową. Wykonany zostanie system odwodnienia i wiaty autobusowe, przejścia dla pieszych, zjazdy, skrzyżowania – zapowiada prezydent.

Roboty mają ruszyć jeszcze w tym roku. Wykonawcy na początek zajmą się pracami przygotowawczymi, usunięciem drzew i wykonaniem infrastruktury. – Nasza firma odpowiedzialna jest za uzbrojenie. Będziemy chcieli w pierwszej kolejności wykonać kanalizację burzową w kierunku rzeki Krzny przez ulicę Sławacińską. Chcemy wykorzystać do tego okres zimowy, by nie zakłócać korzystania z ulicy – mówi Eugeniusz Izdebski, prezes Budomexu.

Ulica Warszawska będzie remontowana na odcinku od ul. Kopernika do posesji nr 65A. Do wykonania pozostanie jeszcze jeden, ostatni, odcinek do wyjazdu z miasta. – Złożyliśmy już wniosek na ręce wojewody, by z Funduszu Dróg Samorządowych wykonać trzeci etap tej inwestycji. To skromniejszy zakres robót, niż realizowany obecnie, ale konieczny, by sfinalizować ten element infrastruktury drogowej miasta – wyjaśnia Litwiniuk.

Jak dodaje, ten rok jest szczególny, jeśli chodzi o realizowane roboty drogowe. – Jesteśmy w okresie rekordowych nakładów inwestycyjnych. Ich docelowa wartość przekracza 100 mln zł. Biała Podlaska, mimo utrudnień polityki krajowej, rozwija się. W Strategii Rozwoju Regionalnego takie miejscowości jak Biała Podlaska są określane mianem ośrodków strategicznej interwencji. Wskazuje się, że na terenie całego kraju w najbliższych dziesiątkach lat następować będzie degradacja demograficzna, a co za tym idzie gospodarcza i społeczna. Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałać takiemu procesowi i zabezpieczać potrzeby rozwojowe miasta. Temu ma właśnie służyć nasza inwestycyjna ofensywa – podsumowuje prezydent.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: