Rozpoczynamy Plebiscyt Stowarzyszenia Przez Pryzmat oraz tygodnika „Podlasiak”

Rozpoczynamy Plebiscyt Stowarzyszenia Przez Pryzmat oraz tygodnika „Podlasiak”

Autorytety są potrzebne zawsze i każdemu. Oddziałują na emocje, sposób myślenia, często wpływają na podejmowane przez nas decyzje. Choć kryzys autorytetu został ogłoszony już dawno, a czasy współczesne nazywa się „czasami nieufności”, są wśród nas osoby, które nas inspirują, których postawa buduje, zachowanie umacnia w przekonaniu, że mamy wzorce w swoim otoczeniu. W różnym wieku, na różnych etapach życia, z różnymi charakterami i osobowościami, ciągle aktywne w wielu dziedzinach życia. I właśnie ich, razem z naszymi Czytelnikami, chcemy pokazać i docenić.

Przedstawiamy kandydatów wytypowanych przez organizatorów. Ale lista nie jest jeszcze zamknięta! Każdy z naszych czytelników może zaproponować swoich kandydatów, a nazwiska tych, które pojawiać się będą w Waszych propozycjach najczęściej, dodamy do ostatecznej listy i opublikujemy ją za tydzień, 11 grudnia. Swoje propozycje można zgłaszać na wydrukowanym kuponie (zamieszczonym w papierowym wydaniu Podlasiaka nr 39 z 4 grudnia) lub na naszych profilu facebookowym (PodlasiakInfo.pl).

Spośród tych wszystkich kandydatów Kapituła Plebiscytu (jej skład podajemy w ramce) wybierze po pięć osoby z każdej kategorii, na które począwszy od 18 grudnia będzie można głosować – na kuponach wyciętych z tygodnika oraz na stronie www.podlasiak.info.pl. Głosowanie naszych czytelników pokaże, kto cieszy się w naszym regionie największym uznaniem i kto może być uznawany za autorytet w poszczególnych dziedzinach. Laureatom wręczymy statuetki podczas specjalnej gali.

Kategorii, w których pogrupowaliśmy naszych kandydatów, jest pięć. Są to: kultura, działalność charytatywna, edukacja/oświata, sport i rekreacja oraz życie codzienne. Zdajemy sobie sprawę, że osób, które można byłoby nominować, jest zapewne wiele, jednak wytypowaliśmy tych, którzy naszym zdaniem szczególnie na to zasłużyli. Choć, jak pisaliśmy wyżej, czekamy na propozycje osób, o które warto tę listę rozszerzyć.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi sylwetkami laureatów oraz do zgłaszania swoich propozycji. O terminie rozstrzygnięcia i szczegółowych zasadach głosowania poinformujemy w kolejnym wydaniu. Regulamin plebiscytu dostępny jest na www.podlasiak.info.pl[tutaj] oraz w siedzibie naszej redakcji.

Kapituła plebiscytu "Nasz Autorytet 2018":

Anna Chwałek – założycielka i prezes Stowarzyszenia "Wspólny Świat", dzięki której w regionie, w całym kraju, a nawet poza jego granicami wiemy o autyzmie coraz więcej. Umiejętnie łączy trud zarządzania z ciepłem mamy i lidera. Buduje w Białej Podlaskiej Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.

Gabriela Kuc-Stefaniuk – językoznawca, literaturoznawca, socjolog kultury. Reprezentantka Stowarzyszenia "Przez Pryzmat" w kapitule. Zaangażowana w życie społeczne regionu, autorka scenariuszy i reżyserka wydarzeń promujących kulturę. Redaktorka książek i czasopism naukowych. Tłumaczka. Czasem dziennikarka.

Józef Bergier – trudno wymienić wszystkie tytuły rektora bialskiej Państwowej Szkoły Wyższej. Odznaczony w 2013 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Konsekwentny moderator życia naukowego w naszym mieście. Co roku zaskakuje kolejnymi przedsięwzięciami na rzecz uczelni.

Riad Haidar – lekarz, ordynator oddziału neonatologii bialskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Społecznik, polityk, szef bialskiego sztabu WOŚP. Człowiek dialogu i porozumienia, niezwykle ceniony nie tylko w środowisku lokalnym, ale w całym kraju. Laureat wielu nagród i odznaczeń za działalność społeczną i na rzecz zdrowia dzieci.

Roman Laszuk – redaktor naczelny tygodnika "Podlasiak". Aktywna postać sportowej rodziny Białej Podlaskiej. Bystry obserwator rzeczywistości, człowiek ciekawy świata i ludzi. Nie podjęliśmy się zadania policzenia artykułów, które napisał.

Jerzy Sadowski – rektor bialskiej filii AWF, którego zasługi dla sportu i wiedzy o sporcie są nieocenione. Sport to fair play, to kultura sportu, to umiejętność współdziałania – kto o zgodnym działaniu dla społeczności mógłby nam powiedzieć więcej? Laureat wielu nagród, członek rad eksperckich i kolegiów redakcyjnych.

Kategoria kultura:

Marcin Bochenek - wykładowca akademicki w bialskiej filii AWF, kierownik Zakładu Tańca oraz Gier i Zabaw, choreograf zespołu Pieśni i Tańca Podlasie, który z powodzeniem występuje w najdalszych zakątkach świata. Ma świetny kontakt z młodzieżą.

Agnieszka Borodijuk - moderatorka bialskiego towaru eksportowego, czyli fenomenalnego zespołu Sokotuchy. Pasjonatka muzyki i folkloru.

Dariusz Chorąży - dyrektor GOK w Białej Podlaskiej. Człowiek, który błyskawicznie dostrzega potencjał pomysłów wspierających lokalną kulturę i przyczyniających się do społecznej integracji.

Piotr Karwowski - dyrygent bialskiego chóru Schola Cantorum Misericordis Christi, działającego przy parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej, z sukcesami występującego nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Janusz Maleńczuk - wokalista, muzyk, autor piosenek, inicjator muzycznych wydarzeń w Białej Podlaskiej i regionie, m.in. piątkowych koncertów na placu Wolności, gdzie prezentowały się lokalne grupy muzyczne. Świetnie czuje się w repertuarze zespołu Queen.

Jarosław Michaluk - dla mieszkańców kojarzy się głównie z jazzem. Od 16 lat organizuje Podlasie Jazz Festiwal – największy i najpopularniejszy festiwal jazzowy w Polsce wschodniej. Jako prezes powołanego przez siebie Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego jest również organizatorem innych wydarzeń muzycznych, takich jak Biała Blues Festiwal czy Bialskie Zaduszki Jazzowe.

Ireneusz Parafiniuk - instruktor zespołu muzycznego Chwilka, działającego przy Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego. Nauczyciel wielu pokoleń uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży. Spod jego skrzydeł wyfrunęła m.in. Georgina Tarasiuk czy Katarzyna Sawczuk. Laureat wyróżnienia "Zasłużony dla miasta Biała Podlaska". Otwarty, towarzyski i zaangażowany w życie kulturalne miasta.

Łukasz Pogorzelski - emanujący pozytywną energią pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu. Zajmuje się organizacją i promocją wydarzeń kulturalnych. Doceniony za ogromny wkład w rozwój kultury i pracę na rzecz wspierania organizacji i grup działających na terenie miasta. Dzięki jego determinacji w Terespolu zaistniała profesjonalna drużyna rugby.

Maciej Robak - dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. F. Chopina w Białej Podlaskiej. Organizator konkursów i przeglądów muzycznych oraz koncertów dla mieszkańców miasta, m.in. "Muzyka u Radziwiłłów". Nauczyciel wielu pokoleń uzdolnionej muzycznie młodzieży.

Damian Trzpil - pracownik Bialskiego Centrum Kultury, aktor Teatru Ognia Antidotum, organizator licznych wydarzeń kulturalnych i charytatywnych, z których łącznie zebrano kilkadziesiąt tys. zł. Pomysłowy, bezkompromisowy i wrażliwy na potrzeby innych.

Łukasz Węda - prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu. Człowiek orkiestra, z głową pełną pomysłów. Skutecznie aktywizuje różne grupy społeczne. Działacz zaangażowany w promocję historii i tradycji regionu.

Kategoria działalność charytatywna:

Agnieszka Dragan - wolontariuszka Caritasu, zaangażowana w akcję Szlachetna Paczka, chętnie pomaga potrzebującym rodzinom, angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

Aleksandra Guz - pełna zaangażowania i energii wolontariuszka Caritasu. Uczennica o pięknym wnętrzu, która wszystkim wokół, niezależnie od wieku, pokazuje, ile szczęścia daje pomaganie innym.

Kazimierz Jankowski - społecznik, inicjator akcji charytatywnych, m.in. rozdawania chleba potrzebującym przy parafii św. Anny w Białej Podlaskiej. Towarzyski, otwarty, lubiany.

Violetta Kołodziejczuk - nauczycielka w bialskiej Szkole Podstawowej nr 9, prezes stowarzyszenia Promień, inicjatorka powstania dwóch świetlic dla dzieci. Organizatorka wyjazdów wakacyjnych dla dzieci z rodzin potrzebujących. Serdeczna i otwarta.

Anna Stolarczuk - specjalista ds. przemocy, trener ds. uzależnień i przeciwdziałania przemocy, sądowy kurator społeczny, pedagog resocjalizacyjny i opiekuńczy, inicjatorka akcji charytatywnych, społeczniczka.

Dariusz Sikora – od 15 lat pracuje w świetlicy środowiskowej Dziupla oraz w Domu Dziecka w Komarnie. Dziupla jest miejscem, gdzie podopieczni mogą aktywnie spędzać czas po szkole, wychodzą na basen, do biblioteki, mogą liczyć na posiłek.

Kategoria sport i rekreacja:

Zbigniew Bonecki - trener taekwondo olimpijskiego w MOSiR Huraganie Międzyrzec Podlaski. Współzałożyciel grupy Aktywni Rowerowy Międzyrzec. Pomysłodawca i współorganizator Biegu Międzyrzeckich Jeziorek oraz rajdów rowerowych, spływów kajakowych i marszów z kijkami. Członek grupy międzyrzeckich morsów. Promuje aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

Katarzyna Jendruchniewcz - prezes Fundacji “W te pędy" w Międzyrzecu Podlaskim. Entuzjastka aktywności fizycznej. Mistrzyni Polski w nordic walking. Prowadzona przez nią fundacja ma na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców miasta i regionu.

Andrzej Korbal - nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Terespolu. Wyróżniony statuetką "Zasłużony dla Miasta Terespol". Od ponad 20 lat pracuje w klubie Granica. Promotor gry w eisstocka. Za swoją pracę otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej, Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Medal "Zasłużony dla Powiatu Bialskiego".

Zbigniew Kotkowski - wielki miłośnik narciarstwa biegowego, jazdy na rowerze i wędrówek. Zaraził tym przed laty żonę i dzieci oraz liczne grono znajomych. Zawsze uśmiechnięty i tryskający pozytywną energią, mimo przekroczenia 74 lat życia.

Mariusz Michalczuk - od szkolnych lat entuzjasta sportu, zawodnik i trener taekwon-do ITF, nauczyciel wychowania fizycznego, prezes Bialskiej Ligi Szóstek Piłkarskich, miłośnik ruchu na świeżym powietrzu, animator wielu rekreacyjnych wydarzeń.

Krzysztof Piech - wykładowca akademicki, promotor aktywności fizycznej, miłośnik biegania i nordic walking, organizator bialskiej Olimpiady Przedszkolaka. Doctor honoris causa na Latvijas Sporta Pedagogijas Akademija w Rydze.

Wojciech Rozwałka - zawodowy tancerz, dyplomowany instruktor tańca sportowego, założyciel szkoły tańca Zamek. Instruktor z sukcesami trenujący mistrzowskie pary dziecięce i młodzieżowe. Z wielkim entuzjazmem prowadzi zajęcia zarówno z najmłodszymi podopiecznymi, jak i klasowymi tancerzami. Wymagający, a jednocześnie oddany każdemu tancerzowi. Prywatnie ojciec dwójki dzieci.

Marcin Stefaniec - zawodnik pierwszoligowej drużyny piłkarzy ręcznych AZS-AWF Biała Podlaska, trener Olimpii Biała Podlaska, aktualnego wicemistrza Polski juniorów młodszych, wychowawca. W to, co robi, zawsze zaangażowany na 100 procent.

Franciszek Szabluk - zawodnik i szkoleniowiec w klubie ULPKS Gaj Zalesie, wielokrotny mistrz i rekordzista świata w wyciskaniu sztangi leżąc, organizator zawodów międzynarodowej rangi w swojej miejscowości.

Katarzyna Szpiler - trenerka taekwon-do ITF, popularyzująca program dla Tygrysów, najmłodszych dzieci. Autorytet małych bialczan, sędzia taekwon-do ITF, kobieta pełna pasji, radości i energii.

Dariusz Trębicki - prezes Klubu Biegacza Biała Biega, organizator wielu imprez biegowych oraz charytatywnych, w tym słynnego Pikniku Rodzinnego. Mąż, tata, kolega, przyjaciel.

Piotr Wetoszka - funkcjonariusz celny, mistrz świata i wicemistrz Europy w półmaratonie nordic walking, zdobywca Pucharu Europy na 10 km.

Kategoria edukacja/oświata:

Anna Bodasińska - prodziekan ds. rozwoju bialskiej filii AWF, w lipcu ubiegłego roku powołana w skład Klubu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego w kadencji 2017-2021. Lubiana przez studentów, aktywna i oddana.

Zdzisław Kozłowski - honorowy prezes klubu motocyklowego Grom, pasjonat motocykli, w tym zabytkowych. Od lat propaguje bezpieczną jazdę, organizuje spotkania dla dzieci i młodzieży.

Cezary Marczewski - zastępca dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, nauczyciel, inicjator spotkań z ciekawymi ludźmi, niedawno poprowadził spotkanie z prof. Mieczysławem Chorążym.

Aneta Pszczoła-Dołęzka - nauczycielka wychowania fizycznego w IV LO im. S. Staszica, choreograf, autorka mistrzowsko wykonanej przez uczniów choreografii walca studniówkowego, uczestniczka charytatywnego koncertu Dance With Me, nagradzana jako nauczycielka.

Ewa Strok - absolwentka UMCS w Lublinie, ukończyła studia magisterskie w zakresie filologii polskiej i studia podyplomowe z historii. Wieloletnia dyplomowana nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej i w Gimnazjum w Drelowie. Członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej. W swojej pracy pedagogiczno-wychowawczej skupiła się przede wszystkim na rozsławianiu kultu patronów szkoły – Unitów Drelowskich. Nagrodzona za propagowanie historii regionu wśród młodzieży i społeczności lokalnej.

Sylwia Trzeciak - dzięki niej nauka na dobre zagościła w Multicentrum. Pasjonatka chemii, biologii, propagatorka wiedzy o przyrodzie, obecne wychowawca we Wspólnym Świecie.

Agnieszka Wdowczyk - idealnie łączy skromność z kreatywnością. Czy eksperymenty naukowe, czy zajęcia z historii – ze wszystkim poradzi sobie świetnie, dzięki czemu oferta zajęć w Multicentrum wciąż zaskakuje.

 

Kategoria życie codzienne:

Urszula Błażejewska - sołtys Porosiuk, współorganizatorka Nocy Świętojańskiej i Dziadów (ze stowarzyszaniem Przez Pryzmat), autorka bajek dla bialskich wcześniaków. Otwarta na każdy pomysł urozmaicenia życia mieszkańców jej miejscowości.

Elżbieta Chaberska - działaczka Solidarności, aktywistka, społeczniczka, nagrodzona tytułem "Wyjątkowa Bialczanka". Skromna, odważna i lubiana wśród wielu pokoleń mieszkańców Białej Podlaskiej.

Magdalena Chwesiuk - guru mam. Stworzyła Rabarbar, miejsce, w którym mamy i dzieci znalazły swoją przystań. Obecnie prowadzi Klub Malucha, ale i tak jest patronką szerzenia wiedzy o pięknym macierzyństwie.

Jerzy Czerniak i Andrzej Lipowiecki - członkowie Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii w Terespolu, główni przewodnicy po Prochowni. Pasjonaci, którzy każdą wolną chwilę charytatywnie poświęcają na opiekę nad obiektem. Dzięki ich zaangażowaniu i heroicznej pracy, Prochownia może pochwalić się bogatymi zbiorami muzealnymi i niezwykłymi wystawami, a Terespol przyciąga rzesze odwiedzających.

Marcin Jakóbiuk - pracownik bialskiego więzienia, organizator meczy charytatywnych, inicjator aktywności skazanych.

Aleksandra Karaś - promotorka karmienia piersią. Pomogła niejednej kobiecie, która borykała się z problemami laktacyjnymi. Organizatorka spotkań dla mam, dotyczących m.in. kwestii związanych z karmieniem piersią, rozszerzaniem diety itp.

Beata Makaruk - reprezentuje stowarzyszenie Dbamy o Mamy, organizuje event Aktywna Mama dla kobiet w ciąży, mam i całych rodzin, przygotowuje kobiety do porodu poprzez dostosowanie ćwiczeń do ich potrzeb. Nauczyciel akademicki bialskiej filii AWF.

Krystyna Pucer-Świentuchowska - lekarz internista z NZOZ Przychodni Rejonowej nr 2 w Białej Podlaskiej. Kilkukrotna laureatka ogólnopolskiego wyróżnienia "Anioły Medycyny". Oddana swojej pracy i pacjentom. Każdą osobę, która trafia do gabinetu, pani doktor ujmuje ciepłem, życzliwością, szczerością i uśmiechem.

Karol Szmytko - strażak z OSP Stołpno. Na początku maja poza czasem wolnym od służby uratował przed utonięciem nastolatka na Międzyrzeckich Jeziorkach. Jako członek międzyrzeckiej jednostki wraz z innymi druhami propagują zasady pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, uczą dzieci i młodzież, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

Anna Utka - kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy przy Caritasie w Białej Podlaskiej. Organizatorka przedsięwzięć charytatywnych, m.in. balu dla osób niepełnosprawnych.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

  1. Agnieszka Borodijuk – fenomenalny zespół Sokotuchy – bialski towar eksportowy