Rozmawiali w szpitalu o transplantologii

Rozmawiali w szpitalu o transplantologii

Organizatorzy i uczestnicy konferencji pozują do pamiątkowego zdjęcia w bialskim szpitalu

BIAŁA PODLASKA Wojewódzki Szpital Specjalistyczny gościł wysokiej klasy specjalistów z dziedziny transplantologii. Przybyli na konferencję "Transplantacja - dar życia" zorganizowaną pod patronatem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant".

 Konferencja odbyła się 7 czerwca. – Jej celem była chęć przybliżenia tematu transplantacji pracownikom medycznym i niemedycznym szpitali, poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz studentom kierunków medycznych – informuje Magdalena Us, rzecznik szpitala.

Wydarzenie uroczyście rozpoczęła Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora ds. rozwoju szpitala. Potem dr hab. n. med. Jarosław Czerwiński, z-ca dyrektora ds. medycznych i przedstawiciel Centrum Organizacyjno–Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” w Warszawie wygłosił wykład „Systemy jakości medycyny transplantacyjnej w Polsce”. Zebrani wysłuchali też wykładów innych gości, m.in. o pobieraniu i przeszczepianiu narządów w Polsce, rozpoznawaniu śmierci mózgu i o rozmowach z rodziną potencjalnego dawcy.

– Ciekawym elementem konferencji było wystąpienie pacjenta po przeszczepie narządu, który opowiedział o życiu po przeszczepie i uwarunkowaniach z tym związanych –  wspomina rzecznik placówki.

Podsumowania statystycznego w zakresie dokonań i możliwości polskiej transplantologii dokonał dr Jacek Furmaga z I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: